Ha nálatok is folyton tele a ruhaszárító állvány, hálás leszel a most következő tippekért!

Nálatok is probléma, esetleg vita tárgya a ruhaszárítás? Nálunk többek közt azon robban ki perpatvar, hogy miért van az, hogy a hét 7 napján ott áll a ruhaszárító állvány a nappali közepén… Meg hogy miért csüngnek nap nap után ruhák a radiátoron… Nyáron  persze könnyebb az ember dolga. Ha van kert vagy erkély, oda teregetünk, de ha egyik sincs, a ruhák akkor is pillanatok alatt megszáradnak odabenn. 

Télidőben viszont a legtöbb háztartásban igazi kihívás megtalálni a helyet a ruhaszárításhoz. Ruháink lassan száradnak, a lakásban tengve-lengve nem néznek ki túl jól, esetleg párásodást okoznak. Meg lehet gyorsítani valahogy a ruhaszárítási folyamatot? Mit tehet az a szárítási káosz elkerüléséért, akinek nincs szárítógépe? Már mondjuk is!

9 tipp, hogy a ruhaszárítás télen is gyorsan menjen

Mosás, teregetés, ruhaszárítás… Nem a kedvencünk, de az alábbi tippekkel legalább könnyebben/gyorsabban megy majd!

1. Extra centrifuga

Ha alaposan kicentrifugázod a ruháidat, azok hamarabb fognak megszáradni. Sok – főleg kímélő – program csak nagyon óvatosan centrifugáz, ez pedig lassítja a száradást. Ha a ruha engedi, indíts el egy magasabb fordulatszámú centrifugaprogramot a mosás után, hogy több nedvességet távolíts el. Meg fogsz lepődni, milyen szárazan veszed majd elő a holmijaidat.

2. Légáramlás

A jó légáramlás kulcsfontosságú a ruhák szárításához télen is. Sőt, ilyenkor nemcsak a mielőbbi viselés szempontjából, de azért is, hogy ne penészedjen be semmi. Jelölj ki egy helyet – ha van, a vendég- vagy dolgozószobát vagy a nappali egy részét – a szárításra. Száraz időben akár nyiss a ruhákra ablakot vagy erkélyajtót is 15 percre, és gondoskodj arról, hogy a ruhák ne érjenek egymáshoz. Ha nem zavar egy kis hűvös levegő, használj ventilátort is a légmozgás fokozására.

3. Ne a radiátorra!

Bár csábító lehetőség, ne tedd a ruhákat közvetlenül a radiátorra! Ez nemcsak tűzveszélyes, hanem penészesedést és párásodást is okozhat. Ehelyett használj speciális, radiátorra helyezhető, vagy abba beakasztható szárítót, amely gyors és biztonságos megoldást nyújt… Vagy egyszerűen húzd a radiátor mellé a szárítót. 

ruhaszárítás mosás teregetés

Télen a legtöbbünknél állandó lakásdísz a ruhaszárító (Fotó: Getty Images)

4. Vállfa

A kabátok és vastagabb ruhák vállfán száradnak a legjobban. Akaszd őket függönyrúdra vagy más stabil helyre, ahol jó a szellőzés. Ha gyorsabban szeretnéd megszárítani őket, válassz melegebb és/vagy szellős helyiséget.

5. Több tér

A ruháknak helyre is szükségük van a száradáshoz. Ha alaposan megrázogatod, majd, amennyire lehet, szétteríted őket, gyorsabban száradnak, így hamarabb visszakerülhetnek a szekrénybe, de pluszban frissebb illatúak is lesznek, és kevésbé gyűrődnek meg. A gyorsan száradó anyagokat – például sportöltözeteket – teheted közelebb egymáshoz, de a vastagabb ruhadaraboknak több hely kell a száradáshoz.

6. Bátorság

Télen is lehetnek napos és/vagy szeles napok, használd ki ezeket! Ha nincs fagy, és száraz az idő, bátran akaszd ki a nagyobb darabokat – például ágyneműt és paplanokat – a szabad levegőre, hogy természetes módon száradjanak.

7. Pára nélkül

Egy páramentesítő jelentősen felgyorsíthatja a beltéri ruhaszárítás folyamatát, mert eltávolítja a felesleges nedvességet a levegőből. Ez továbbá megakadályozza a penészképződést, és egészségesebb környezetet is teremt otthonodban. Helyezd a készüléket a ruhák közelébe, és hagyd, hogy tegye a dolgát.

8. Kevesebb mosás

És végül: ha unod, hogy folyamatosan kerülgetned kell a szárítót, nem moss annyit. Csökkentsd a mosások számát, hogy energiát és időt spórolj. A sportöltözeteken és fehérneműkön kívül alig van olyan ruhadarab, amit minden használat után ki kell mosni. 

+1 Irány a mosoda!

Ha legjobb szándékod ellenére mégis halmozódik a szennyes, néha vidd el a ruhákat a legközelebbi mosodába, ahol egyszerre moshatsz, száríthatsz és össze is hajthatsz mindent.

Szárítógép nélkül, ráadásul télen is lehet hatékonyan szárítani a ruhákat. A megfelelő szellőzés és néhány praktikus eszköz, például szárítóállvány vagy páramentesítő segítségével egyszerűbbé teheted a ruhaszárítást.

Kapcsolódó: Tudtad, hogy a ruhaszárítás, a teregetés akár kéztőalagút-szindrómát is okozhat?

Kiemelt kép: Getty Images