A rendszeresen szedett gyógyszerekkel kapcsolatban nem nagyon szokott lenni a zűrzavar. Megszoktuk, hogy úgyis felírja az orvos és kiváltjuk. Az ünnepekre készülődve üljünk le és nézzük meg, melyik szerből hány szem van még otthon, akad-e kiváltatlan receptünk, s ha kell, hívjuk fel az orvost utánpótlásért.
Január másodikáig mindenképpen ki kell húznunk a gyógyszereinkkel, és ekkor még nem beszéltünk arról, mi történik, ha egy apró gyógyszer konokul elgurul egy bútor alá. Inkább több gyógyszer legyen otthon, mint kevesebb (természetesen gyerekbiztosan tárolva). Ezeken felül a házipatikát is töltsük fel az alábbi szerekkel.
1. Emésztést segítő gyógyszerek
A nagy karácsonyi ünnepléskor már mindent kétszer is megvásároltunk, megfőztünk, megsütöttünk. Csakhogy ki fogja mindezt megemészteni? Az érzékeny gyomrú vendégek vagy családtagok bizony megszenvedhetik a töltött káposztát, a szokásosnál több hús emésztését vagy a rengeteg édesség behabzsolását.
A leggyakrabban teltségérzet, gyomorégés, puffadás, hányinger jelentkezik ilyenkor.
Legyen a házipatikánkban gyömbérkapszula, ami mérsékli a hányingert és segíti az emésztést. A gyomorégésére a savlekötő a legjobb választás. A puffadást elmulaszthatjuk fűszerekkel és gyógynövényekkel is, de legyen otthon szimetikontartalmú, vény nélkül kapható puffadásgátló gyógyszer is, hátha szükség lesz rá.
2. Megelőzés és kezelés gyomorbántalmakra
Az epepanaszokkal élőket ne kínáljuk fűszeres ételekkel, az ételérzékenyeket tiszteljük meg azzal, hogy nem tukmáljuk őket nem nekik való étellel. Ha mégis megesne a baj, a laktóz megemésztéséhez szükséges enzim, a laktáz drogériákban, patikákban kapható. Súlyos, akár életveszélyes ételallergia (például mogyoró) esetén az érintettnél legyen injekció, ami izomba adva megmentheti a fulladástól.
Az emésztést serkentő szerek sem hiányozhatnak a házipatikánkból,
és ha úgy adódna, hasmenés és szorulás esetére is tárazzunk be megfelelő szerekből. Hasmenés és hányás esetén főleg a gyerekeknél fontos, hogy megfelelően hidratáljuk őket, nehogy kiszáradjanak. Az orális rehidratáló folyadékok szintén kaphatók a gyógyszertárakban, ezeket hűtve, kiskanállal adagolva érdemes a kis betegnek adagolni. A hányás csillapítására kapható kúp és felnőtteknél a hasmenésre való készítmény se hiányozzon a házipatikánkból.
3. Láz- és fájdalomcsillapító
Kötelező kelléke minden otthonnak, de ha rafináltak vagyunk, nem csak egyféle hatóanyagú készítményt tartunk otthon. Egy menstruációs görcsre egészen más gyógyszer való, mint egy migrénes fejfájásra. Ha gyerek is él a családban, a lázcsillapítóból sem elég egyféle szirup vagy szájban olvadó tabletta, a kúp is legyen ott a hűtőben.
Az otthon tartott fájdalom- és lázcsillapítóknak nézzük meg a szavatosságát, és ha már lejártak, pótoljuk friss adaggal.
A pontos lázmérő sem hiányozhat a készletből!
Ha kisbabánk van, neki érdemes külön a rektális mérésre egy saját darabot elkülöníteni.
4. Nátha esetére
Sajnos a fertőzések nem válogatnak, főleg az ünnepi rokonlátogatáskor kaphatunk el egy jó kis náthát. Legyen otthon fájdalom- és lázcsillapító mellett az orrjáratokat felszabadító hatású spray és tengervizes oldat is. A torokfertőtlenítők és a köhögéscsillapítók, nyákoldók sem hiányozhatnak.
Mindig alaposan olvassuk el a használati utasítást vagy kérjünk tanácsot a patikustól, mert
a köhögéscsillapítót nem szabad a nyákoldóval együtt bevenni.
Enyhe fülgyulladásra is vásároljunk vény nélkül kapható készítményt, gyerekek esetében pedig jó szolgálatot tesz a mentolos mellkaskenőcs. Bizonyos gyógynövények is segítik a vírusok, baktériumok legyőzését, ezek már tabletta vagy spray formájában is kaphatók a patikákban. Az éjszakai nyugalomhoz bizonyos allergiagyógyszerek is hozzájárulnak, gyerekek esetén pedig legyen otthon kruppos roham esetére kúp és az asztmások se feledkezzenek el a pipájukról.
5. Kötszer és sebfertőtlenítő
Ünnepek idején egy csomót főzünk, szeletelünk, könnyen megcsúszik a kés, vagy éppen a fa befaragásakor a balta. Legyen otthon a sebtapasz mellett steril gézlap, az azt a helyén tartó ragtapasz is. A sebet mielőbb fertőtleníteni kell, mielőtt kötöznénk, erre a célra a jódos készítmények mellett ma már különféle kenőcsök is kaphatók.
Kisgyerekes háztartásban nem hiányozhatnak a pelenkakiütésre használatos krémek sem.
Minimum egy tekercs fásli is legyen a ládikánkban, hátha épp az ünnepek alatt lép rosszul valaki, de zúzódásokra, csontfájdalmakra is kaphatunk gyógynövényes kenőcsöket. Legyünk tisztában vele, mikor kell kórházba indulni, ha sokáig nem áll el a vérzés, a vágás nagyon mély, állatharapásról vagy kiterjedt égési sérülésről van szó, azonnal menjünk az ügyeletre. Az ünnepnapokon is nyitva tartó patikákról ott és az internet segítségével tájékozódhatunk.
Kapcsolódó: Érdemes megjegyezni, melyik gyógyszert hogyan kell tárolni, hogy hatásos legyen.
Kiemelt kép: Getty Images