Szeretnéd meglepni házi süteménnyel a családot, de inkább neki se állsz, hiszen legutóbb is összeesett a piskóta, kanállal ettétek a pitét, és a szétrepedt kalácsod meg se közelítette a nagyiét? Semmi pánik, videósorozatunkban, a Cukrászsuliban eláruljuk, miként kell ezt csinálni – Urbán Gábor cukrász sokszorosan kipróbált recepteket ajánl, és lépésről lépésre megmutatja, hogyan lesz tökéletes a te desszerted is! Ebben a részben egy karácsonyi mézeskalácstorta a főszereplő, amit néhány egyszerű hozzávalóval még gyönyörűbbé teszünk. Íme, a legegyszerűbb és leglátványosabb dekorálási tippek!

Amikor megnézel egy videót, neked is pofonegyszerűnek tűnik a sütemény díszítése, aztán sosem sikerül még hasonlóra sem? Pár perces műveletként írják le a magazinban a desszert díszítését, de te hiába izzadsz felette 20 perce? Semmi pánik, még a kezdők és minimális kézügyességgel rendelkezők számára is van remény: ajánlunk néhány olyan hozzávalót, amivel könnyedén még szebbé teheted az elkészült édességet.

Sütemény díszítése egyszerűen: porcukor, kakaópor, jégcukor

A kevert süteményeket, akár a linzereket a legegyszerűbben úgy díszítheted, ha kihűlés után porcukrot szitálsz rá. A pohárkrémekre, tiramisura kakaóport is szórhatsz, míg a sütés előtt szórt jégcukor nagyon feldobja a péksüteményeket, kalácsokat. Sütés közben ugyanis nem olvad meg, ropogós marad.

Porcukorral és kakaóporral akkor is dolgozhatsz, amikor sablont használsz: ráhelyezed a tortára, megszórod, és máris kész! Sablont készen is vehetsz, de természetesen házilag is kivághatod egy darab papírból.

Látvány- és ízfokozók: olajos magvak, gyümölcsök

Tortákat a legegyszerűbben durvára tört olajos magokkal és aszalt vagy liofilizált gyümölcsökkel tudsz díszíteni, ezek nem színezik el a krémet, ráadásul még finomabb ízt és textúrát adnak a kész süteménynek.

Természetesen a leglátványosabb a gyümölcs szokott lenni, de ezzel óvatosan kell bánni, mert könnyedén elszínezheti a kész édességet. A torta dekorálásához a friss gyümölcs a legjobb, mert a mirelit levet enged, és ez előfordulhat a befőtteknél is (főleg meggy, cseresznye esetében, a barack, ananász könnyebben lecsepegtethető).

Friss gyümölccsel közvetlenül tálalás előtt dekorálj, kivéve, ha a recept valamiért másképpen írja. Jusson eszedbe, hogy bizonyos gyümölcsök (alma, banán) a levegőn megbarnulnak, azokat közvetlenül tálalás előtt érdemes a süteményre helyezni.

Sütemény díszítése: cukorgyöngyök, ostyák, drazsék

A nagyobb élelmiszerboltokban, cukrászati webshopokban rengeteg különböző dekortermék közül választhatsz, ezekkel villámgyorsan tudod díszíteni a desszertjeidet.

A kakaós, illetve színes tortadarát krémes dolgokra érdemes szórni, de kipróbálhatod azt is, hogy belesütöd a tésztába. Ha a sütemény tetejére szórod, tálalás előtt tedd, mert előfordul, hogy megszínezi a krémet, főleg a tejszínes alapút.

Mézeskalácstorta fehér csokoládés, narancsos krémmel, habcsókkal

Hozzávalók:

A tésztához:

  • 60 dkg liszt + a nyújtáshoz
  • egy teáskanál őrölt fahéj vagy mézeskalácsfűszer
  • 1 teáskanál szódabikarbóna
  • 12,5 dkg vaj/margarin
  • 2 evőkanál méz
  • 1-1,5 dl tej
  • 15 dkg porcukor
  • 2 tojás

A krémhez:

  • 6 dl tej
  • 15 dkg cukor
  • 2 csomag vaníliás pudingpor
  • 30 dkg vaj/margarin
  • 1 teáskanál őrölt fahéj
  • egy csomag vaníliás cukor
  • 1 kezeletlen narancs reszelt héja
  • 10 dkg fehér csokoládé
  • A díszítéshez: 3 tojásfehérje
  • 10 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • liofilizált vörös áfonya
  • aprított aszalt gyümölcsök

A mézeskalácstorta elkészítése:

  1. A díszítéshez robotgéppel kemény habbá verjük a tojásfehérjét a kristálycukorral, majd óvatosan beleforgatjuk az átszitált porcukrot.
  2. Sima és csillagcsöves habzsákba töltjük a habot, és cseppeket nyomunk belőle sütőpapírral bélelt sütőlemezre. 90-100ºC-ra előmelegített sütőben 60 percet szárítjuk. (Napokkal előtte is elkészíthető.)
  3. A tésztához a lisztet, a fahéjat/mézeskalácsfűszert, a szódabikarbónát és a puha vajat/margarint kissé elmorzsoljuk. A mézet, 1 dl tejet, a porcukrot és a tojást simára keverjük, majd a lisztes részhez adjuk, sima tésztává gyúrjuk. Ha szükséges, adunk még hozzá tejet, hogy rendesen összeálljon. Szobahőmérsékleten, letakarva/befóliázva 20-30 percet pihentetjük.
  4. A tésztát 4 egyenlő részre osztjuk, mindegyikből fél cm vastag, kb. 20×30 cm-es lapot nyújtunk enyhén lisztezett felületen. Sütőpapírral bélelt sütőlemezre helyezzük őket. Sablon segítségével mézeskalács fenyőfát vágunk ki mindegyikből. A leeső részekből különböző méretű csillagokat, hópelyheket, stb. szúrunk ki.
  5. A 180ºC-ra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük laponként 6-8 perc alatt, kihűtjük. (Az egyik lap mellé odatehetjük a kisebb darabokat is.)
  6. A krémhez 4 dl tejet felforralunk a cukorral, és besűrítjük a maradék 2 dl tejben elkevert vaníliás pudingporral. Kihűtjük, majd robotgéppel habosra keverjük a puha vajjal/margarinnal, beleforgatjuk a gőz felett megolvasztott csokoládét, belereszeljük a narancshéjat.
  7. A krémet sima csöves nyomózsákba töltjük, és cseppeket nyomunk a lapokra, majd egymásra helyezzük őket. Pár órára hűtőbe tesszük dermedni.
  8. Tálalás előtt habcsókokkal, az apróbb mézeskalács figurákkal, aszalt vagy liofilizált gyümölcsökkel, olajos magokkal, esetleg csokoládébonbonokkal díszítjük.

Elkészítés: 90 perc + pihentetés és hűtés sütés: 60 + 4×6-8 perc

Szerkesztő: Kajári Zsófia

Köszönet a helyszínért a Nosalty.hu-nak!

A Cukrászsuli korábbi részei itt nézhetők meg!