A boltban:
- Az egyik legfontosabb, hogy tudatosan vásárolj. Otthon tervezd meg a menüt, ellenőrizd, hogy mi hiányzik, azokról pedig készíts listát. A boltban így céltudatosabban tudsz haladni a sorok között, és kevesebb rá az esély, hogy engedd magad befolyásolni.
- Ne vásárolj meg valamit, vagy többet valamiből csak azért mert akciós, ha tudod, hogy úgysem fogy el! Gondolj csak bele, ha kidobod, hiába volt akciós, te akkor is ráfizettél.
- Gyümölcs- és zöldségfélékből érdemes maximum 3 napi adagot vásárolni. A boltokban keresd azokat a termékeket, amelyek nem annyira szépek és kívánatosak, mint a többi. Az ízük ugyanolyan, mint a többié, remekül felhasználhatod, és így segítesz abban, hogy ne a kukában végezzék.
- Figyelj a lejárati időre! Ha tudod, hogy csak később szeretnéd felhasználni az adott élelmiszert, akkor válassz olyat, amelynek hosszabb a szavatossági ideje. Ha pedig még ma vagy holnap szeretnéd megfőzni, akkor nyugodtan válaszd a leakciózott, közeli lejáratú termékeket. Gondoltad volna, hogy Dániában még üzletet is nyitottak, ahol ilyen élelmiszereket vásárolhatsz olcsóbban?
Otthon:
- Vezesd egy naplóban, hogy miket dobsz ki. Ez nagy segítség lesz az újabb bevásárlás alkalmával.
- Ha úgy tűnik, hogy hamarosan megromlik a zöldség vagy gyümölcs, akkor főzd meg, vagy használd fel így nyerhetsz még egy kis időt. Köretnek, kompótnak, salátának, pürének még felhasználható, de akár le is fagyaszthatod.
- Néha tarts bevásárlás nélküli napokat, és használd fel azokat a dolgokat, amik otthon vannak! Légy nyitott és bátor, ha főzésről van szó, kísérletezz a konyhában, hiszen a maradék ételekből jó tésztasaláta vagy rakott étel készülhet. Jamie Oliver is remek recepteket mutat a maradékokból.
- Ha mégsem tudsz mit kezdeni a megmaradt kész étellel, még mindig van rá mód, hogy ne pazarold el: tedd le olyan helyeken, ahol hajléktalanok járnak, például nagyobb buszmegálló, metró aluljárók, stb.
- Használj fel mindent főzés közben! Ne zavarjon, hogy csak fél kiló gombát ír a recept, neked pedig kicsit több van otthon. Bátran tedd bele az ételbe, nem fogja elrontani. Ilyenkor mindig gondolj arra, hogy fel tudod-e még használni, ha meghagyod. Ha mégis megmaradna a zöldség és a gyümölcs, akkor ajánld fel, például a környezetedben élő gazdáknak, az állataik még boldogan megeszik ezeket.
- Ha van rá lehetőséged, akkor komposztálj, esetleg keress egy ismerőst, aki tud neked ebben segíteni.
- A húsokat fagyaszd kisebb porciókban, és egyszerre csak annyit olvassz ki, amennyit biztosan felhasználsz. Itt szuper tippeket találsz az ételek tárolásáról.
- Rendezd át a hűtődet: kerüljenek előre a régebbi, a lejárat közelében lévő termékek, hátra pedig a frissebbek, így biztosan elfogy majd minden.
- Ügyelj arra, hogy a hűtőd 1-5 °C között működjön, így nem romlanak el olyan hamar az élelmiszerek. Persze figyelj a tisztaságra is!
Étkezés közben:
- Próbálj annyi ételt kiszedni a tányérodra, amennyit meg is eszel! Kezd először kisebb adaggal, ami biztosan elfogy, utána még szedhetsz, ha éhes maradtál.
- Az étteremben kérj kisebb adagot, vagy csomagoltasd el az ételt, ha nem etted meg. Becslések szerint egyébként az élelmiszerpazarlás 10 százaléka az éttermekben a vendégek által el nem fogyasztott fogásokból származik. Ha nem egyedül vagy, akkor oszd meg társaiddal, amit meghagytál!
- Ne használj tálcát a gyorséttermekben! Furcsának tűnhet, de remek trükk a pazarlás ellen, ugyanis tálca nélkül nem tudsz több ételt elvinni, mint amennyit megeszel.
Szöveg: B.Csák Amarilla
Fotó: Tinkstock