alvó ügynökök Dulcev kémek

Évtizedeken át egy tökéletes álca mögött – A leghihetőbb hazugság az alvó ügynökök élete

Az egyik legtitokzatosabb munka a világon az úgynevezett alvó ügynököké, akik a szó legszorosabb értelmében vett titkos kémekként tengetik látszólag átlagos hétköznapjaikat – egészen addig, amíg be nem érkezik az a bizonyos, mindent felforgató telefonhívás.
  • A tavalyi év egyik fontos diplomáciai ügye volt az orosz-amerikai fogolycsere, melynek során a lelepleződött alvó ügynökök, azaz a Dulcev házaspár is visszatért Oroszországba.
  • A pár kiskorú gyerekei sem ismerték szüleik valódi személyazonosságát.
  • De mit is csinál pontosan egy alvó ügynök?

2024 augusztusában fogolycsere történt Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok között. Ennek keretében Oroszország őrizetbe vett amerikai újságírókat, egy volt tengerészgyalogost és orosz ellenzéki aktivistákat adott ki, cserébe pedig megkapták Putyin elnök korábbi testőrét és egy teljesen átlagosnak tűnő házaspárt, Dulcevéket. De hogy mi olyan érdekes és politikai értelemben véve értékes az IT-cégvezetőként dolgozó Artyom Dulcevban és galériatulajdonos feleségében, Anna Dulcevában?

Nos, hogy valójában mindketten orosz kémek voltak.

Azt, hogy kispolgári életük csupán egy ügyes és alaposan kidolgozott álca, még saját gyerekeik, 12 éves lányuk és 9 éves fiuk előtt is a végsőkig titkolni tudták. A gyerekek nem is tudták, hogy valójában oroszok, ahogyan azt sem, kicsoda Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin, de ami a legmeghökkentőbb: még szüleik igazi nevét sem ismerhették. Remélhetőleg a Moszkva felé tartó repülőgépen végre beavatta őket valaki…

Dulcev házaspár, a lelepleződött alvó ügynökök

De kik is az úgynevezett alvó ügynökök (szakmai berkekben „illegálisok”)? Leegyszerűsítve: olyan kémek, akik a munkájuk legnagyobb részét a tökéletes álca felépítésével töltik. Őket is kiképezik, de aztán hosszú évekig nem kamatoztatják a megszerzett tudást. Helyette lassan, de biztosan felépítenek egy teljesen hamis életet. Amíg meg nem kapják a jelet a konkrét intézkedésre, azaz „aktiválják őket”, abszolút átlagos életet élnek, dolgoznak, családot alapítanak, beilleszkednek a közösségbe. Így telhet az életükből néhány év, de akár évtizedek is.

Őrzik a titkot, élik mindennapjaikat szeretteik társaságában – és közben végig készen állnak a bevetésre.

Bár végül csak lelepleződtek, kétségtelen, hogy a Dulcev házaspár is igen jól tudott titkot tartani. 2012 óta Argentínában éltek, ott születtek gyerekeik is, akik előtt szintén titok volt valódi személyazonosságuk. Argentin barátaik szerint, akik María Mayer és Ludwig Gisch néven ismerték őket, semmi gyanús nem volt bennük. Sajnálták is, mikor 2017-ben elköltöztek Argentínából – Szlovéniába. Persze a sztorijukat ott is következetesen vitték tovább, otthon például, kicsi gyerekeikkel kizárólag spanyolul beszéltek.

Munkahelyükön, igen megfontoltan, az angolt és a németet használták, nehogy a helyiek kihallják erős orosz akcentusukat a szlovénból.

Hamis személyazonosságukkal hamar beilleszkedtek a ljubljanai társadalomba. A férj saját informatikai cégét irányította, míg feleségének művészeti galériája volt. Öt évet töltöttek el így, egy teljesen átlagos, bár jómódú bevándorlócsalád álcája mögött, mire 2022-ben a szlovén rendőrség kémkedés vádjával letartóztatta őket. Bár makulátlan erkölcsi bizonyítványuk volt, a szóban forgó ügyben bűnösnek vallották magukat, a tárgyalások során pedig fejenként 19 hónap börtönbüntetést szabott ki rájuk a bíró.

Kapcsolódó: 8 hónap után elengedték a kémkedéssel vádolt galambot

Hogyan buktak le?

Az orosz-ukrán háború idején „ébresztették fel” őket, feladatuk pedig az volt, hogy a szlovéniai Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségéről (ACER) gyűjtsenek információt Oroszországnak. Ezt a munkát – makulátlan álcájuknak hála – egy ideig végezni is tudták, egy nap azonban rejtélyes fülest kapott a szlovén titkosszolgálat, és csupán néhány kattintással még több gyanús nyomra bukkantak a házaspárral kapcsolatban.

Most már kissé amatőrnek tűnő módon elég volt lehallgatniuk néhány telefonbeszélgetésüket és beleolvasni a személyes üzenetváltásaikba. Ezután az Európa-szerte tett számos utazásuk is egyre gyanúsabbnak tűnt, melyeket addig mindenki logikusnak vélt a feleség munkája miatt. Később az is kiderült, hogy a házaspár mindkét tagjának vállalkozásához rendszeresen érkezett nagyobb összegű pénzküldemény – Oroszországból. Végül pedig az ujjlenyomataikat is megvizsgálták az Interpol munkatársai.

Kapcsolódó: Virginia Hall – a féllábú kémnő, akit a nácik sem kaptak el

2022 decemberében kattant a bilincs Dulcevék csuklóján, amikor a náluk tartott házkutatás során több százezer eurót találtak a nyomozók a hűtőszekrényük egyik rejtett rekeszében. Két évvel később, azaz tavaly a túszcsere épp akkor történt, amikor börtönbüntetésüket letöltötték, így 2024. augusztus 1-jén már maga Vlagyimir Putyin elnök, Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat igazgatója és Szergej Nariskin, a külügyi hírszerzés igazgatója várta őket mosolyogva a moszkvai Vnukovo nemzetközi repülőtéren.

„Buenas noches” – köszöntötte őket és oroszul egyáltalán nem értő gyerekeiket Putyin elnök (aki egyébként híres arról, hogy bár számos idegen nyelven folyékonyan beszél, külföldi politikai ellenfeleivel, a gesztus jelképessége okán, kizárólag orosz nyelven hajlandó tárgyalni). A házaspár áldozatos munkája elismeréseként nemcsak maga a hazautaztatás, egy csokor virág és egy baráti ölelés járt, hanem vörös szőnyeges fogadtatás és díszőrség is – hogy arról ne is beszéljünk, mégis mennyi pénzt kereshettek az elmúlt években a kémkedéssel.

Bár nem sok szó esik róla a közbeszédben, találgatások szerint ma is több ezer, különböző nemzetiségű, Dulcevékhez hasonló alvó ügynök munkálkodhat (vagy épp várja, hogy hozzákezdhessen) világszerte. Többségük csak az aktiválás pillanatában tudja meg, mi is a pontos feladata – adatgyűjtés, de akár terrorcselekmény is lehet. 

Kapcsolódó: 5 híres kémnő – Churchill kedvenc ügynökétől a rabszolgából lett parancsnokig

Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: Getty Images