Imádjuk azokat a történeteket, ahol egy vonzó pap (pápa, rabbi, plébános stb.) után lehet sóvárogni, és drukkolni, hogy összejöjjön a nővel, akibe minden tiltás ellenére beleszeretett. Egy jó romantikus történethez olyan szituációt kell teremteni, amikor a szerelmesek akadályoztatva vannak abban, hogy összejöjjenek. Ahogy a világunk egyre elfogadóbb és haladóbb szelleművé válik, egyre kevesebb olyan határvonal van, amelynek átlépésére felkapjuk a fejünket. A papok viszont még mindig megtestesítik azt a legszigorúbb kategóriát és külön világot, ahová nincs átjárás – legalábbis a szexuális vonzalom területén. Ezért rendkívül izgalmas, botrányos és megrendítő, amikor a profán betör a szakrális világba. Ráadásul a nézőben végig ott lappang az a kényelmetlen érzés, hogy szabad-e egy papot vonzónak tartani. Talán pont ezért örvendenek hallatlan népszerűségnek ezek a sorozatok: érezzük, hogy ezt nem lenne szabad, mégis magával ragad.
Tövismadarak – Ralph atya
Ki ne emlékezne a papos sorozatok origójára? A mai napig a fülemben cseng Szakácsi Sándor, Kovács Nóra és Pécsi Ildikó szinkronhangja, ahogy felidézem a karaktereket. Meggie és Ralph atya szerelmének alakulását 1990-ben egy ország izgulta és pityeregte végig.
játszotta Ralph de Bricassart atyát, aki a vásznon maga volt a megtestesült szépség és nagybetűs jóság, de aztán a gyönyörű és vad Meggie Cleary fenekestül felforgatta az égiek szolgálatára berendezett életét. A lázadó Meggie-ért is rajongtunk, aki magasról tett a társadalmi elvárásokra és az őt körülvevő férfiak véleményére, és elaléltunk az őt alakító Rachel Ward csodás külsejétől. Érdekesség, hogy a színésznő férje és három gyerekének apja a való életben az a Bryan Brown, aki a sorozatbeli férjét, a nézők által utált Luke-ot alakította (hiszen mindenki Ralph atyának drukkolt!), és több mint negyven éve házasok.
1996-ban egyébként készült egy négyrészes folytatás Tövismadarak – A hiányzó évek címmel, amely az eredeti sorozatból kimaradt történetszálat jeleníti meg, de ebben Richard Chamberlainen kívül minden karaktert új színészek alakítanak, sajnos ez így már nem az igazi.
Don Matteo
Több olyan sorozat létezik, amelyben egy pap bűnügyeket segít megoldani, ezek közül az egyik legnépszerűbb a Don Matteo, amelyben Terence Hill tizenhárom évadon át brillírozott. Az olasz kisvárosba új plébános érkezik, aki nemcsak megoldja a felmerülő rejtélyeket, hanem sármjának és pozitív attitűdjének köszönhetően gyakran meg is győzi az elkövetőket, hogy vallják be bűneiket és vállalják a felelősségüket. Először furcsának tűnik, hogy lehet hiteles egy plébános szerepében a spagettiwesternek sztárja, de a világító kék szeméről híres Mario Girotti (ez Hill igazi neve) szépen belesimult a karakterbe. Egyrészt a cowboyos filmjeiben is mindig a jó győzött, a rossz pedig elnyerte méltó büntetését, és ha belegondolunk, valódi erőszak vagy szex sem jelent meg ezekben a mozikban, maximum egy kis rajzfilmszerű csihi-puhi és egy csók. Másrészt Hill mélyen vallásos, gyakorló katolikus, bár erről ritkán szokott beszélni. Szinte hihetetlen, hogy a színész már hatvanéves volt, amikor elkezdte a sorozat forgatását, és nyolcvanhárom, amikor abbahagyta. A Don Matteo rajongótáborát elnézve, a nézők körében van igény az idős, ősz, csibészes tekintetű papokra is.
Az ifjú pápa – XIII. Piusz
Ebben a 2016-os HBO-sorozatban nem egy hétköznapi papról, hanem rögtön a pápáról van szó, akit ráadásul Jude Law alakít. A sorozat Oscar-díjas rendezője, Paolo Sorrentino nagy hangsúlyt fektetett a látványra, ezért elképesztően töményen kapjuk a szinte állóképszerű felvételeket az ultravonzó Law-ról, aki hol teljes pápai pompájában, súlyos szövetekbe és aranyba burkolva, hol hófehér fecskében a tengerparton sütkérezve jelenik meg. A barokkosan tobzódó vizualitás épp azt a kérdést hangsúlyozza: vajon egy fiatal és jóképű férfi lehet-e hiteles a római katolikus egyház fejeként. A történet szerint Lenny Belardo fiatal New York-i érseket XIII. Piusz néven az első amerikai pápává választják. Szentségtörő viselkedésével, lazaságával és a szabályokra fittyet hányó attitűdjével az új pápa botrányos egyházvezetést vetít előre. A sorozat folytatásában, Az új pápában Jude Law mellé John Malkovich is megérkezik III. János Pál szerepében, így a nézők már két egyházfőért epekedhetnek.