- Nincs két egyforma szemszín.
- A kék szem általában ezekkel a tulajdonságokkal jár kéz a kézben.
- Egészségünkről és személyiségünkről is elárulhat bizonyos részleteket a szemünk színe.
A szemszín olyan, mint az ujjlenyomat: mindenkié teljesen egyedi és megismételhetetlen. Nyugodtan higgyük el tehát, ha az udvarlónk azt mondja, olyan szépet még sosem látott, mint amilyen a miénk. Szemünk színe az íriszünkben, azaz a szivárványhártyánkban található, festékanyagot tartalmazó sejtek számától, pigmenttartalmától és elrendeződésétől függ. Mindez alapvetően a genetika által eldöntött dolog, és életünk során nem is változik (ellentétben például a hajunkban található festékanyag mennyiségével).
Szemünk színe azonban nem csak száraz biológiai tényeket árulhat el rólunk. Kutatók arra figyeltek fel, hogy a hasonló árnyalatú szemszínnel rendelkező emberek néhány egészségi és személyiségbeli vonáson is osztozhatnak egymással. Alább ezeket az érdekességeket gyűjtöttük össze.
Kék szem és egészség
Szemünk színét több gén kölcsönhatása határozza meg, melyek közül a legfontosabb az OCA2 és a HERC2 gén. Ezek együttesen szabályozzák a szervezetben a melanin nevű pigment mennyiségét és milyenségét, ami pedig, ahogyan fent is írtuk, a szemszín elsődleges befolyásolója. A magasabb melaninszint sötétebb íriszt eredményez, az alacsonyabb világosabbat – legtöbbször kék színűt. De mi mindenről árulkodhat egy kék szempár?
1. Kék a szemed? Rengeteg rokonod van!
Időről időre hallani arról az elméletről, mely szerint minden kék szemű ember valamilyen (akár nagyon távoli) rokonságban áll egymással. Például a Human Genetics című tudományos folyóiratban közölt kutatási eredmények szerint is igaz, hogy minden kék szemű ember egyetlen közös őstől származik, a kék szemszín pedig a fentebb említett OCA2 gén mutációjának eredménye, ami a melanin mennyiségének csökkenését idézte elő egy emberben valamikor 6000 és 10 000 évvel ezelőtt. Ezt megelőző időkben mindenkinek barna szeme volt.
2. Kék a szemed? Hajlamosabb lehetsz a bőrrákra!
Mivel általában annak kék a szeme, akinek a szervezetében kevesebb melanin termelődik, nem nehéz kitalálni, hogy mindez a bőrére is hatással lehet. (Emiatt is jár kéz a kézben a világosabb színű szem, haj és bőr.) Mivel a bőrt a melanin védi az ultraibolya fény ellen, a kék szeműeknél nagyobb lehet a bőrrák, illetve az uveális melanóma (azaz szemmelanóma), de még a makuladegeneráció kialakulásának esélye is.
Ugyanez az összefüggés áll amögött is, hogy a világos szemek érzékenyebbek a fényre.
Szemszíntől függetlenül fontos azonban manapság, hogy az UV-sugárzással szemben bőrünket és szemünket is védjük – magas SPF-számú naptejjel, a szemhéjakon is, illetve UV-szűrős napszemüveg viseletével.
3. Kék a szemed? Valószínűleg magasabb a fájdalomküszöböd!
Kutatások szerint a világosabb szemű emberek jobban tűrik a fájdalmat. A Journal of Pain című folyóiratban közzétett kísérleti tanulmányban a kutatók vajúdó nőket kategorizáltak szemszínük szerint, majd arra lettek figyelmesek, hogy közülük a kék szeműek jobban bírták a fájdalmat. Persze, a fájdalomküszöbünk azért sok minden egyéb tényező együttes hatásától is függ (genetikától, életkortól stb).
4. Kék a szemed? Talán megúszod a szürkehályogot!
Az American Journal of Ophthalmology összesen 3654, sötét és világos szemű ausztrál alany részvételével végzett kutatása arra jutott, hogy a világosabb szeműeknél alacsonyabb a szürkehályog kialakulásának esélye. Persze, látási bajokról szólva egyetlen szemszín esetében sem zárható ki a szürkehályog a lehetséges okozók közül, hiszen a betegség legfontosabb kockázati tényezője az életkor. A HáziPatika szerint a 65 évnél idősebb lakosság több mint felének van vagy volt már életében szürkehályogja.
5. Kék szemű férfi vagy? Nőiesebb lehet az arcod!
Megfigyelések szerint a világosabb szemek olyan, jellemzően nőiesnek ítélt arcvonásokkal járnak együtt, mint például a kisebb és keskenyebb áll, vékonyabb száj, kisebb orr és távolabb ülő szemek.
Mindez a magzati fejlődés során a testszövetekben található ösztrogén szintjével áll összefüggésben.
Amennyiben tehát egy férfi magzatnak az átlagosnál több ösztrogénje van, nagyobb valószínűséggel lesz kék szeme és nőiesebb arca. (Az összefüggés a nőknél nem jelentkezik, mivel testszöveteikben mindenképp elegendő ösztrogén termelődik ahhoz, hogy az arcukon nőies vonások alakuljanak ki.)
Kék szem és személyiség
Emberi gyarlóságunk megengedi, hogy a legalapvetőbb testi tulajdonságaink mögött is valamilyen jelentéstöbbletet sejtsünk, hogy ez alapján tovább kategorizálhassuk magunkat. Nos, bár fentebb leírtuk, hogy minden egyes szem színe – még egyazon személy két különböző szemgolyójának írisze is – teljesen egyedi, világszerte az emberek 8–10%-ának a kék valamely árnyalatában pompázik a szivárványhártyája. (A legritkább szemszín a zöld és a szürke.) De hogy bennük ezen kívül még mi lehet közös?
Kutatók régóta vizsgálják, hogy van-e összefüggés a különböző szemszínek és személyiségjegyek között. A Current Psychology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői például arra jutottak, hogy a világos szemű emberek általában versengőbbek, egocentrikusabbak és szkeptikusabbak a többieknél. De talán féktelenebbek is: egy másik, az American Journal of Medical Genetics című folyóiratban közölt kutatás résztvevői közül a kék szeműek több alkoholt fogyasztottak (erről itt írtunk bővebben).
Kapcsolódó: Ez a legritkább kombináció szemszín szempontjából – A tiéd is ilyen?
Kiemelt kép: Getty Images