- Az elmét legalább olyan fontos tréningezni, mint a testet, hogy egészséges maradjon.
- A pozitív gondolkodás és az öngondoskodás segít abban, hogy sokáig szellemileg frissek maradjunk.
- Fontos, hogy idősebb korban is emlékeztessük magunkat és korosodó szeretteinket, hogy következő 5 dolog mennyire fontos.
Valljuk be, ahogy öregszik a testünk, egyre több erőfeszítésbe kerül egészségesnek, fittnek és jókedvűnek maradni! Ha már attól megfájdul a térdünk, ahogy felkelünk reggel az ágyból, vagy a legszebb tájon is kifulladunk séta közben, nehéz nyugodtnak, vidámnak maradni. De van egy jó hírünk, a jó hozzáállás és a kellemes gondolatok rendszeres ismétlése nagyon sokat dobhat a szellemi frissességünkön és a mentális jóllétünkön.
Ha kíváncsi vagy, mennyire vagy mentálisan jó állapotban, akkor egyszerűen csak válaszolj a következő kérdésekre. Ha mind az ötre igennel válaszolsz, akkor kiemelkedően jó szellemi állapotod. Sőt, ha most mind az öt területen jól vagy, akkor valószínűleg idős korodban is sokáig leszel friss mentálisan. Jobb lesz a memóriád, a hangulatod, és csak ritkán környékeznek meg szorongást okozó gondolatok.
5 kérdés a szellemi frissességről
Mindenkinek van egy boldogságszintje, a pszichológusok ezt angolul happiness set-pointnak nevezik. A boldogságszintünk körülbelül 50 százalékát az öröklött személyiségjegyek határozzák meg, a többi mind tanulható.
Ha a következők közül mind az öt kérdésre igennel válaszolsz, valószínűleg jól érzed magadat a bőrödben, és mentálisan is épnek, egészségesnek tartod magadat. Lássuk, mennyi kérdésre válaszolsz őszintén igennel!
1. Szeretnél pozitív maradni, nem a boldogságot hajkurászod?
Nem is az a lényeg, hogy mindig optimisták legyünk, inkább az, hogy minimalizáljuk a negatív gondolatokat. Ne panaszkodjunk sokat, és koncentráljunk a jó dolgokra. A Journal of Experimental Psychology című szaklapban 2014-ben megjelent tanulmány szerint az emodiverzitás – vagyis a minél szélesebb érzelmi skála megélése – előrejelzi a mentális és fizikai egészséget. Lehet, hogy furcsán hangzik, de
ahhoz, hogy hosszú távon boldogabbak legyünk, kicsit szomorkodni is kell.
Amikor pedig valami miatt kesergünk, akkor úgy teremthetünk pozitív hangulatot, ha elkezdünk a megoldáson gondolkozni és dolgozni. Azaz a tettrekészség (a passzivitással szemben) is kulcsfontosságú a mentális egészség megőrzésében.
Kapcsolódó: Vajon idősebb az agyad a valódi korodnál? Deríts ki, mennyire vagy szellemileg friss?
2. Gyakran és sok időt töltesz a szabadban?
A Scientific Reports című szaklapban közzétett 2019-es tanulmány szerint a heti két óra szabadban töltött idő jelentősen javíthatja az általános közérzetet. Valójában mindegy, hogyan töltjük az időt, de valószínűleg az aktív testmozgás lesz a megfejtés. Akik hetente minimum 120 percet töltenek a zöldben, jó közérzetről és jobb kedélyállapotról számoltak be a kutatás során.
3. Magamat nem hasonlítom másokhoz, csak magamhoz?
A másokhoz való hasonlítgatás igazi boldogsággyilkos minden korosztályban. A szaknyelv relatív deprivációnak hívja ezt a jelenséget, amikor magunkat viszonylagos hátrányban látjuk másokhoz képest – leegyszerűsítve sárgulunk az irigységtől.
Mindig legyenek céljaink, terveink, álmaink, és inkább csak a régi önmagunkhoz hasonlítsuk magunkat,
vegyük észre a fejlődést, változást. Így sokkal teljesebb lesz az életünk, mintha azzal foglalkoznánk, mi az, ami nekünk nincs és másnak van.
4. Sokat vagyok barátok társaságában?
Egy felmérés szerint a közeli barátok száma korrelál az elégedettségünkkel, boldogságunkkal. És ez csak azokra a barátokra vonatkozik, akikkel személyesen is találkozunk, tehát nem csak online tartjuk a kapcsolatot. Az is boldogabbá tehet bennünket, ha kedvesek vagyunk az idegenekkel, és az is, ha szívességeket teszünk az ismerőseinknek. Tehát az élő, napi kapcsolatok ápolása is fontosak ahhoz, hogy sokáig fiatalosak és mentálisan is frissek legyünk.
5. Hasznosan töltöm a szabadidőmet?
Mit jelent a hasznosság? Minden az, ami elégedetté tesz. Van, akit a lakás rendben tartása tesz boldoggá, ezért naponta felporszívóz és elpakol. Sokan a kézügyességet igénylő hobbikat szeretik, a kertészkedést, a horgolást vagy éppen a pepecselős főzést, süteménysütést.
A lényeg, hogy a nap végén örülj, hogy hasznosan töltötted az idődet.
Időt vagy tárgyakat vennél?
Van egy olyan egyszerű pszichológiai teszt, ami egyetlen kérdésből áll és a boldogságra való hajlamot méri: Mit vennél, időt vagy tárgyakat? Aki azt válaszolja, hogy időt, sokkal boldogabb lesz hosszú távon. Méghozzá azért, mert az idő azt jelenti, hogy azokkal lehet, akiket szeret, és azt csinálja közben, amit imád, ettől pedig sokkal elégedettebb és egészségesebb lesz idős korára, mint azok, akik csak szép és értékes tárgyakat halmoznak fel. Tehát töltsünk minél több időt a szabadban, aktívan azokkal, akiket a legjobban szeretünk, és máris több az esélyünk a sokáig tartó mentális frissességre!
Kapcsolódó: És még 6 módszer, amivel megőrizhetjük a szellemi frissességünket
Kiemelt kép: Getty Images