- Mi is pontosan a 10-10-10 szabály?
- A 10-10-10 szabály miként segít elérni a céljainkat?
- És hogyan érdemes kipróbálni?
Akár alkalmazotti, akár vezetői pozíciót töltünk be, a dolgos mindennapokon nem szenvedünk hiányt a kisebb-nagyobb döntéshelyzetekből. Amikor olyan nagy kérdésekről van szó, mint például egy esetleges munkahelyváltás, határozatlanságunk mellett bizony a komfortzóna elhagyásából fakadó félelem sem könnyíti meg a helyzetet. Hiszen ki tudná előre megmondani, hogy jól döntenénk-e?
Változtatni általában mindig nehéz, különösen akkor, ha több lehetőség közül választhatunk. Az egyre növekvő információs túlterheltség világában gyakran az első impulzusok, a stressz és a kényszerűség irányítanak bennünket, ezért sok esetben az azonnali kielégülés kerül előtérbe, amit a hosszabb távon kifizetődő céljaink bánnak.
Éppen emiatt lehet, hogy olykor hajlamosak vagyunk elhamarkodott döntéseket hozni anélkül, hogy alaposan mérlegelnénk a lehetséges következményeket. Itt jön képbe a szakemberek körében is egyre népszerűbb 10-10-10 szabály, ami amilyen egyszerű, legalább annyira hatékony stratégia.
Hogyan segíthet a 10-10-10 szabály?
A Suzy Welch amerikai díjnyertes író, üzleti tanácsadó és motivációs előadó által megálmodott 10-10-10 szabály olyan döntéshozatali stratégia, ami segíthet egyről a kettőre jutni, legyen szó bármilyen élethelyzetről, akár kisebb, akár sorsfordítóbb döntésekről.
Mielőtt döntenénk tehát, a szabály szerint érdemes feltenni és őszintén megválaszolni magunkban három fontos kérdést.
- Miután meghoztam az adott döntést, hogyan fogom érezni magam az elkövetkező 10 percben?
- Hogyan fogom érezni magam 10 hónap múlva?
- És hogyan fogom érezni magam 10 év múlva?
Suzy Welch szerint a válaszokból kiderül, hogy milyen fontos érzésekre kell fókuszálnunk egy-egy személyes döntés meghozatala előtt – amit nem utolsó sorban így elmagyarázni is könnyebb a környezetünknek, ami különösen akkor lehet hasznos, ha őket is érintik a változások.
Kapcsolódó: a 2-2-2 szabályra a legboldogabb párok esküsznek
„A 10-10-10 szabályt használtam arra, hogy meghozzam életem legjelentősebb döntéseit – például a válásomat. Azáltal, hogy több idősíkban vizsgálod meg a döntéseid hatását, a tudattalan félelmeid, szükségleteid és vágyaid természetesen kerülhetnek felszínre. Mindez pedig arra ösztönözhet, hogy a döntéseinket aszerint értékeljük, illetve igazítsuk magunkhoz, ami valóban számít nekünk, mind a jelenben, mind a jövőben.
A 10-10-10 stratégia azért működik, mert a döntések holisztikus szemléletére ösztönöz, és a közvetlen érzelmeken túl a tartós, mélyebb hatásokat is figyelembe veszi”
– mondta Welch az oprah.com interjújában.
E szabály célja tehát, hogy legyűrjük az azonnali nyomást a gyors cselekvésre. Tegyünk egy lépést hátra, és hagyjunk időt magunknak arra, hogy mérlegelni tudjuk döntéseink és céljaink rövid, illetve hosszú távú következményeit! Ezzel elkerülhetjük az olyan balul elsült, hirtelen döntések meghozatalát is, amelyek azonnali kielégülést jelentenek ugyan, de hosszú távon negatív következményekkel járhatnak.
- Tegyük fel például, hogy ajánlatot kapunk egy nagynevű, menő cégtől, ami egy másik városban van. Megéri elköltöztetni az egész családot, és elhagyni az egyébként szeretett, jól fizető és családias munkahelyünket egy jól csengő névért cserébe? Hogyan befolyásolhatja ez a döntés a karrieremet és a családom életét 10 év múlva?
- Új autót vásárolnánk, és felkeltette az érdeklődésünket egy különösen szép, megannyi extra funkcióval ellátott, a tervezettnél jóval drágább járgány? Ha megvennénk, az első 10 percben és 10 hónapban valószínűleg élvezni fogjuk, de 10 év múlva is praktikus lesz számunkra?
- Vagy esetleg azt fontolgatjuk, hogy hiába a kezdeti lelkesedés, inkább felhagyunk a januári életmódváltással, és elmajszolunk egy nagy szelet tortát? Az biztos, hogy pillanatnyilag remekül fogjuk érezni magunkat, de később nem fogjuk megbánni, hogy sutba dobtuk az elmúlt napok, hetek erőfeszítéseit? Vajon milyen hatással lesz ez az egészségünkre 10 perc, 10 hónap vagy 10 év múlva?
A jövőbeli énünk
A 10-10-10 stratégia tehát bármilyen döntés során jól jöhet, különösen az egészség, a pénzügyek, az emberi kapcsolatok és az újévi fogadalmak területén. Tudjuk, bár a hosszú távú célok messzinek tűnnek, és elsőre talán nehéz koncentrálni rájuk, mégis megéri foglalkozni velük, különösen, ha olyan elérni kívánt vágyaink vannak, amelyek mindig is fontosak voltak számunkra.
Pszichológiai tanulmányok szerint ugyanis azok az emberek, akik nemcsak a jelenlegi, de a jövőbeli énjükre is tudatosan gondolnak, hajlamosabbak figyelni az egészségükre, többet spórolni és átgondolt döntéseket hozni, ami – nem meglepő módon – hosszú távon nagyobb elégedettséget eredményezhet az élet minden területén.
Vagyis minél jobban kötődünk jövőbeli énünkhöz, annál valószínűbb, hogy helyes, átgondolt lépéseket teszünk az elérni kívánt cél érdekében.
Ha tehát legközelebb nehéz döntés elé nézel, nem veszíthetsz semmit azzal, ha kipróbálod a 10-10-10 szabályt. Suzy Welch módszere ugyanis nemcsak az okosabb döntések meghozatalában segít, de nyugalmat és magabiztosságot is adhat, tudván, hogy minden tőled telhető szempontot figyelembe vettél.
Kapcsolódó: Hogyan hagyjuk abba a túlgondolkodást, és hozzunk jobb döntéseket?
Kiemelt kép: Getty Images