- Az idős, depressziós betegek sok esetben dekoncentrált vezetők.
- Még a gyógyszerrel kontrollált depressziós betegek is lobbanékonyabbak és szétszórtabbak.
- A statisztikák szerint a hirtelen fékezés és a gyorshajtás jellemző a depresszióval küzdő, idősebb korosztályra.
A JAMA Network Open című szaklapban 2024 végén közzétett kutatásban kifejezetten az idős, depressziós autóvezetőkre koncentráltak. Azért a 65 év feletti, súlyos depressziós zavarban szenvedő betegeket vizsgálták, mert ebben a korosztályban nagyon sok az aluldiagnosztizált beteg. Az időskori depresszió pedig igen gyakori, a jelenség összefüggésben áll azzal, hogy a 65 év felettiek sokszor magányosak, és mentálisan sem frissek már annyira, mint a 10 évvel fiatalabbak.
A friss kutatásban összefüggést találtak az idős, diagnosztizált depressziós betegek körében az olyan vezetési viselkedések, mint a hirtelen fékezés vagy a gyorshajtás, és a depresszióra jellemző hangulati állapotok között. Ezekre a 65 év feletti sofőrökre jellemző volt a szélsőséges szomorúság, a reménytelenség és az üresség érzése.
Még azoknál is fennálltak a balesetveszélyes reakciók, akiknek az orvosaik visszavették a vezetést befolyásoló gyógyszereiket. Tehát mindegy, hogy a depressziós szed-e valamit vagy sem, mert a vezetési hibák így is, úgy is megmaradnak.
A kutatást vezető neurológus professzor, dr. Ganesh M. Babulal arról számolt be, hogy az idős, depressziós betegek több szempontból is rizikós sofőrök.
„A depresszió többféle kognitív funkció romlásával jár együtt,
például csökkent reakcióidővel, szétszórtsággal és a komplex tevékenységek zavarával, amelyek kritikusak a biztonságos vezetésnél” – állítja a professzor.
Kapcsolódó: Te biztonságosan vezetsz? – A britek megjelölnék a rossz vezetők rendszámát
Egyre több az idős vezető
Dr. Ganesh M. Babulal arra is felhívja a figyelmet, hogy az időskorú népesség folyamatosan nő, és egyre több az autóutakon is a korosodó vezetők száma. Ezek az idős emberek szeretnének minél tovább függetlenül mozogni, aktívnak maradni, talán még dolgoznak is, tehát szükségük van arra, hogy önállóan, segítség nélkül közlekedjenek. Az idős, egyedül élő embereknek a jó életminőségük megőrzése szempontjából fontos, hogy minél tovább szabadon mozoghassanak, de csak akkor, ha ezzel nem veszélyeztetik maguk és mások életét.
A fent említett kutatás rámutat, hogy erre a korosztályra sokkal jobban kellene figyelni
és rendszeresen ellenőrizni, hogy milyen mentális állapotban vannak, képesek-e biztonságosan vezetni.
Depresszióval nehezebb
Dr. Babulal a kutatásához összesen 395, 65 éves és ennél idősebb résztvevőt toborzott, akik közül 85 főnél diagnosztizáltak súlyos depressziós zavart. 2021 júliusától 2023 decemberéig jármű-adatgyűjtők segítségével figyelték a résztvevők vezetési szokásait. Megfigyelték például a kemény fékezést, az éles, hirtelen kanyarodást, az úttartási pontosságot, a gyorshajtást a megtett távolsággal arányosan.
A depresszióban szenvedő résztvevők sokkal gyakrabban nyomtak satuféket, többször kanyarodtak hirtelen, sokszor lépték át a sebességhatárt, mint a nem depressziós idősek.
Kapcsolódó: Ez az egyszerű módszer segített a depressziós sztárnak
Ha úgy érzed, neked vagy valakinek a környezetedben segítségedre van szüksége, hívd a 116-123-as telefonszámot, vagy kattints a linkre!
Kiemelt kép: Getty Images