- Miért van kötelezően szükség a ruhacímkékre?
- Az egységes szimbólumrendszer bevezetése nem is olyan régre nyúlik vissza.
- Teszteld magad kvízünkben, vajon hány ikont ismersz jól?
Egy termék anyagára vagy garantált tulajdonságaira utaló szimbólumokat már régóta alkalmaznak, de ezek a jelek kezdetben csupán egy-egy cég marketingfogásai voltak. A textíliák kezelésére, mosására vonatkozó egységes jelölésmóddal kapcsolatban először 1956-ban, Svédországban tartottak szakmai konferenciát, ezt követték a jelzések nemzeti és nemzetközi szabványosítására irányuló intézkedések.
A szabványosított szimbólumrendszer azért is hasznos, mert egy hosszabb, szöveges leírás helyett az ábrák gyorsabbá és egyértelművé teszik a kezelési útmutatást. Logikus megoldásként egy nyelvfüggetlen rendszerre volt szükség, hiszen a gyártó nem mindig tudja, milyen nyelvterületekre kerülhet a termék, a felhasználó pedig esetleg nem értené az adott idegen nyelvű szövegeket.
Magyarországon először 1965-ben vezettek be ilyen jelképrendszert, a magyar szabvány azonban 20 évvel később jelent meg az MSZ 16348:1985 Textil- és textilruházati termékek szöveges kezelési útmutatója címen. 2005 óta az Európai Uniós szabványok a mérvadóak.
Nők Lapja kvíz: Tudod, mikor volt divat?
Másféle textilkresz jelek szerepelnek a ruhacímkéken az európai és az amerikai szabványok szerint. Sőt léteznek még ettől eltérő kínai mosási szimbólumok is!
Ma már a ruhákon található apró címke ábrái segítenek tájékozódni a különböző textíliák helyes kezelésében. A piktogramok útmutatást adnak arra, miképp kell eljárni a termék mosásánál, vegytisztításánál és az ezekhez kapcsolódó műveleteknél (szárítás, vasalás).
Érdekesség, hogy Franciaországban manapság a termék, sőt annak csomagolásának újrahasznosítására vonatkozó szabványosított piktogramok feltüntetése is feltétele a ruhaneműk forgalmazásának.
Tisztítás a fenntarthatóság jegyében
Akár impulzívan, akár megfontoltan szerezzük be ruhatárunk kincseit, néhány alapszabályt nem árt szem előtt tartani:
- A fehérneműket a használatba vétel előtt feltétlenül ki kell mosni! Gondoljunk csak bele, hogy a gyártás, szállítás, árusítás során, hány kézen megy át, mielőtt hozzánk került.
- Néhány termék mosással szembeni színtartósága nem tökéletes (lásd piros zokni vs. fehér póló – vagy fordítva –, garantáltan a piros nyer), szóval érdemes elkülönítve mosni.
- Hőre különösen érzékeny, szintetikus szálasanyagból készült termék hőforrástól távol szárítandó – azaz kötött holmi ne kerüljön a radiátorra, vagy zokni a mikróba…
De viccen kívül, mire figyelj, hogy a kedvenc pulcsid minél tovább viselhesd, és ne a kukában végezze? Ha kicsit is fontos a bolygó, a fenntarthatóság, a kedvenc ruháink vagy akár a pénztárcánk védelme, ezzel az apró lépéssel máris tehetünk érte.
Jól sejted, a megoldás egyszerű: helyesen kell tisztítani, mosni és vasalni. A titok nyitja az a kis varrt/ragasztott/odatűzött ábrás címke, ami eredetileg minden ruha belsejében megtalálható. Ez a ruha „használati útmutatója”, ez alapján tudhatod meg, hogyan kell mosni, vasalni és szárítani anélkül, hogy károsodna az anyag.
Sajnos a legtöbb ember vásárlás után azonnal kivágja a címkét, mert az pont olyan helyen található, hogy irritálja a bőrét, vagy a viselés közben is látszik, például egy átlátszó felsőnél. Pedig ez az ábrás toldalék akár ruhamentő is lehet.
Egy kis segítség a kvízhez!
A ruhacímkén a jelek sorrendje is EU szabvány szerint kötelezően meghatározott, a jel alakja pedig azt mutatja meg, hogy milyen kezelési eljárásra vonatkozik az adott szimbólum:
Az ábra variációkon található aláhúzások és pöttyök a fokozat mértékére utalnak.
Nők Lapja-kvíz: Hány mosási szimbólumot ismersz?
Nem gondolnád, de ez a 7 gyakori mosási szokás tönkreteszi a ruháid.
Kiemelt kép és kvíz ábrák: Canva