A Bocuse d’Or versenyt Széll Tamással ismerte meg az ország, aki 2016-ban megnyerte a világ legrangosabb szakácsversenyének európai válogatóját. A világdöntőt mindig Lyonban rendezik meg, ezen eddig Dalnoki Bence érte el a legnagyobb eredményt, amikor két évvel ezelőtt a bronz szobrot hozhatta haza (Széll Tamás akkor coach-ként volt jelen a csapatban).
Tavaly márciusban Kelemen Roland és csapata a hatodik helyen végzett a norvégiai Trondheimben megrendezett európai fordulóban, és egy különdíjat is nyert. Január 26-án immár ismét Lyonban, a világdöntőben mérheti össze tudását a magyar csapat a világ élvonalával. Elkaptuk néhány kérdésre Rolandot.
Néhány nap van hátra a Bocuse d’Or lyoni döntőjéig. Milyen érzések munkálnak benned ilyenkor?
Most már kezdődik az izgulás, illetve van bennem félelem is, hogy vajon ugyanolyan lesz-e az alapanyag a versenyen, mint amivel gyakoroltunk.
Másfél éve, hogy megnyerted a magyar döntőt, aztán tavaly Trondheimre, most pedig Lyonra készültetek hónapok óta. Mi a legnagyobb kihívás ebben a majdnem két évig tartó folyamatban?
Számomra mindenképpen az, hogy én nem Budapesten élek és dolgozom, hanem Nyíregyházán, most viszont itt vagyunk folyamatosan, és teljesen elszakadtam az otthonomtól. Ez az egyik nehézség. A másik pedig az, hogy olyan ételeket találjunk ki, amelyekkel le lehet nyűgözni a zsűrit ebben a hihetetlenül magas színvonalú mezőnyben.
Lehet, hogy banálisan hangzik, de ezt mégis hogyan csináljátok?
Nagyon sok könyvet tanulmányozunk, főleg három Michelin-csillagos éttermek saját kiadványait, de a közösségi médiában is rengeteg éttermet, konyhát követünk. Ezt próbáljuk meg összehozni a versenykiírással, ami mindig nagyon szigorúan megköti, milyen ételekkel kell előállni.
Lyonban mik a versenyfeladatok?
A táltémához őzgerincet kell készíteni, amelyet egy darabban, csontosan kell felhelyezni a tálra, és kötelező felhasználni hozzá a két szüzet is. Őzlapockából egy pitét is kell prezentálni, és fel kell használni egy egész libamájat. Kötelező egy olyan gyümölcsös köretet is elkészíteni, amely az adott ország konyhájára jellemző. És kell egy side dish-t is prezentálni, amelyben teát kell használni, és kötelezően töltött tészta kíséretében tálalni.
A tányértémában egy zelleres, halas, homáros minitállal kell lenyűgözni a zsűrit.
Otthon nagyon szeretjük a zellert, feleségem egyik kedvence a zellerpüré, ami a tányéron is nagyon nagy hangsúlyt kapott. Sokat gondolkodtunk, hogyan tudnánk a zellert a legjobban kiemelni, és arra jutottunk, hogy a magyarok híres mondását alkalmazzuk: „Rántva minden jobb”.
A versenyt kétévente rendezik meg, és közben hihetetlen technológiai fejlődés történik minden alkalommal. Hogyan lehet ezzel lépést tartani?
Én úgy gondolom, hogy aki ebben a szakmában dolgozik, az folyamatosan figyeli a trendeket. Mi most Lyonban megpróbálunk kicsit elrugaszkodni a megszokottól, nem akarunk utánozni senkit. Visszamegyünk a természethez, visszanyúlunk a régi, elfeledett dolgokhoz.
Említetted, hogy kell egy olyan köretet is csinálni, amiben előtérbe kerülnek a nemzeti vonások. Nálatok ez hogy néz ki?
Nagyapámnak hatalmas kertje volt, mindig fogyasztottunk az összes gyümölcséből. Ebben a köretben olyan különleges magyar gyümölcsök szépségeit mutatjuk meg, amelyekből itthon leggyakrabban pálinkát készítenek. Ilyen a vilmoskörte, a cigánymeggy és a besztercei szilva. Magyarországon szinte mindenkinek vannak nosztalgikus emlékei ezekkel a gyümölcsökkel, ezeket próbáljuk egy különleges köretben megeleveníteni.
Mondtad, hogy a feleséged ihlette a zelleres ételek egyikét. Ő mit szól, hogy ilyen távol vagy?
Szandi – amikor csak teheti – velem van és rengeteget segít a versenyzés körüli teendőkben. Bár a neve nincs hivatalosan a csapatban, valójában ő is csapattag, és ott lesz velünk Lyonban is.
Hogy miért olyan nehéz verseny ez a Bocuse d’Or, arra egy korábbi cikkünkben kerestük a magyarázatot
Kiemelt kép: Kelemen Roland és Fodor Noel Trondheimben (Fotó: Bocuse d’Or Official)