„Tanulmányt tudnék írni a szorongásról” – Beszélgetés Cserhalmi Györggyel

Nagybetűs színész, aki a filmvásznon vált halhatatlanná: ő a Szirmok, virágok, koszorúk felejthetetlen huszár főhadnagya, a Jancsó-filmek ikonikus hőse, a Dögkeselyű Simon Józsefe… A szilajság és a csibészség megtestesítője, akit méltán övez tisztelet és szeretet évtizedek óta. Nem lehet mindennap meghalni című kötetében töri meg a csendet hosszú betegség után.

Csendes teázó, szemben a belvárosi lakásával. Nehezen jár, mondta a telefonban. Már az első asztalnál megpillantom. Hál’ istennek ifjúkorom bálványa, Cserhalmi György a jótékony alkonyi fényben pont olyan vagányul fest, ahogy régről emlékszem rá… 

De jó, már a botot sem használja! Tudja, milyen sokan aggódnak önért, mióta beteg? 

Dehogynem használom, itt van a székem mögött. (Felnevet.) Igazából már csak lelki mankó, mondta is az orvos, hogy most már nyugodtan hajítsam el a fenébe. Otthon, Kékkúton a négy fal között már nem is kell, csak ha kimegyek a kertbe. Itt meg az utcán segít a járásban. 

Hogyhogy Pesten van?

A könyvbemutató miatt jöttem, meg januárban átesem még néhány orvosi vizsgálaton, aztán február elején irány haza, a Káli-medencébe. ­Hiányzik az a tágasság, hogy vehessek végre egy nagy levegőt. Elszoktam a nagyvárostól.

Négy óra, és már sötétedik. Mit csinál télen egyedül a Balaton-felvidéken?

Azért még maradtunk ott páran, bár fogyunk rendesen. Főleg filmesek. Kende János operatőr például. Össze-összejövünk, bár a borozgatásnak befellegzett, mert az orvosom szerint akkor végem. A cigit is letettem, pedig azelőtt hatvan szálat is elszívtam naponta. Egyébként meg írogatom a hülyeségeimet. Főleg a családról. Messze vezetnek a szálak, egészen Mária Teréziáig, aki az apai felmenőimet betelepítette Bácskába. Régen nagy família voltunk, de mára alig élnek közülünk. (Lehorgasztja a fejét.) Engem az anyai nagyapám nevelt fel. Nagyon szerettem. Az iskolaév végén vonatra tettek Debrecenben, és leküldtek egész nyárra Révfülöpre, a nagyszüleim nyaralójába. Sok barátom volt ott, egész nap úsztunk, bicikliztünk. Nagyapám mindig azt mondta, hogy légy szabad. A lelked legyen szabad, fiam. Nem tudom, hogy, de én máig tudtam ezzel élni.

Gondolom, az unokáinak is továbbadja. Gyakran meglátogatják? 

Persze. Hosszú hétvégéken mindig elhozza őket a lányom, Sári. Olyankor nagyon jó, az egész utca az övék. Bringázhatnak, mehetnek lovagolni, és ott a salföldi major, ahol minden állat van az égadta világon. A kislány tízéves, a fiú hét. Még pont az a kor, amikor varázsolni lehet velük. Tudja, nekem könnyű, gyerek maradtam. (Elmosolyodik.)

Pedig az utóbbi évek nem kímélték. Hét évvel ezelőtt elvesztette a feleségét, és másfél évvel később hasnyálmirigy-daganatot állapítottak meg önnél. Azt kevesen élik túl. 

Zseniális orvosok kezeltek. Legalább tíz tumort kiműtöttek belőlem, a többit meg szétrobbantották. Ennek már öt éve.

Azért a gyógyuláshoz a beteg hite is kell. 

Rohadtul szeretek élni. Idővel azért pszichológusra ­szorultam. Néhány ülés után kirángatott a gödörből. De tény, hogy nagy küzdő vagyok.

Nemrég megjelent az életrajzi kötete. (Cserhalmi – Nem lehet mindennap meghalni címmel az Open Books gondozásában – a szerk.) Végtelenül őszinte könyv, szívből gratulálok! Csáki Judit színikritikus faggatja, és ön többek közt elmeséli, hogy amikor megszületett, az orvos felemelte a bokájánál fogva, és megállapította, „elég hitványka”. Nem lehet, hogy innen ered a nagy küzdésvágy? Hogy azért is megmutassa.

De, biztos. Futottam föl a harmadik emeletre, és ugráltam lefelé egy lábon, visszamentem, aztán a másik lábon újra le. A nővéreim­ mesélték, én már elfelejtettem. Majd gyerekként vívni kezdtem Debrecenben, és volt két remek edzőm, Fülöp Gyuszi bácsi meg a kondiedző, Vermes Laci bácsi. Ők aztán embert faragtak belőlünk. 

Köztudott, hogy filmszínészként soha nem használt kaszkadőrt. A 80 huszárban például egy hatmázsás lóval kelt át a Tátra meredek hágóin. Bátorságból jeles. Arról nem beszélve, hogy 1989. március 15-én kiállt a tévészékház elé, és elmondta a tömegnek a 12 pontot. 

Sok ezer ember vett körül, biztonságban éreztem magam. Igyekeztem nem hőbörögni, inkább arra törekedtem, hogy az utolsó sorban is megértsék az üzenetet. Akkor már lehetett tudni, hogy vége lesz a rendszernek, csak nehéz volt elhinni. A kérdés az volt, hogyan. ­Vérrel vagy békésen?

Ezek után meglepődtem, amikor azt állította magáról, hogy szorongó típus. 

Az más, mint a félelem. Nem tudom, mennyire vallomásos műfaj a Nők Lapja, de akkor elmondom.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Cserhalmi György elmeséli, milyen traumatikus gyerekkori tapasztalatból ered a szorongása.
Mesél a Katona József Színház indulásáról, a legelső előadásról.
Elmondja, mire döbbentették rá a feleségével folytatott utolsó beszélgetések, és miért döntött úgy, hogy nem játszik többé.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .