fagyasztás mirelit kiolvasztás

Első a biztonság: Így olvaszd ki a mélyfagyasztott ételeket

A fagyasztás az egyik legjobb tartósítási mód, mert adalékanyagok nélkül gondoskodik a hosszú frissességről. A kiolvasztásnál viszont mindig oda kell figyelni. Utánajártunk, melyek a legbiztonságosabb módszerek, és mi az, amit mindenképpen kerüljünk el.

A fagyasztás az egyik leghatékonyabb és legbiztonságosabb élelmiszer-tartósítási mód. Nemcsak, mert hosszú távon megőrzi az ételek minőségét, de azért is, mert mindezt tartósítószerek és egyéb adalékok nélkül biztosítja.

Egy nagyméretű fagyasztó ráadásul egyenesesen a spórolás alfája és ómegája is, mert mélyhűtve egész télre lehet például gyümölcsünk, zöldségünk, feltankolhatunk akciós húsokból és egyéb, gyorsan romló alapanyagból is.

A fagyasztással emellett csökkenthetjük az élelmiszer-pazarlást is, mivel a mélyhűtőben a maradékokat is biztonságosan tárolhatjuk. Hát nem életmentő január közepén csak úgy előkapni egy adag karácsonykor lefagyasztott töltött káposztát?

De az! Viszont ahhoz, hogy a fagyasztásnak tényleg csak az előnyeit érezzük, fontos, hogy fagyasztott ételek kiolvasztásánál figyeljünk oda pár apró szabályra, és csak biztonságos módszerekkel vágjunk neki.

1. Olvasszunk hűtőben!

A legbiztonságosabb módszer, ha a fagyasztott ételt a „sima” hűtőben olvasztjuk ki. Mivel a hűtő hőmérséklete 0–5 °C között van, az étel itt szép lassan felolvad, viszont a baktériumok továbbra sem kezdenek ádáz szaporodásba.

Ha így olvasztanál, a fagyasztott terméket tedd egy tálba vagy tányérra, hogy a kiolvadás során keletkező folyadék ne szennyezzen be más élelmiszereket, és helyezd a kiolvasztandó ételt a hűtőbe. Ha este beteszed, másnap már kényelmesen és biztonságosan dolgozhatsz vele.

fagyasztas-mirelit-kiolvasztas

A fagyasztott termékek kényelmesebbé teszi a háztartás vezetését (Fotó: Getty Images)

2. Olvasztás mikróban

A mikrohullámú sütő kiolvasztás (defrost) funkciója könnyen és gyorsan felengedheti az ételt, ami jól jön, ha sietnél. Fontos viszont, hogy ezt a módszert csak akkor alkalmazd, ha utána azonnal van módod meg is főzni az adott ételt. Mikrózáskor ugyanis előfordul, hogy a külső rétegek már melegek, kiolvadtak, de az étel a belseje még fagyos, ez pedig további tárolás során gondot okozhat. 

A mikrózás emellett nem javasolt például a gyümölcsök kiolvasztásához. Egyrészt, mert ezeket lehet, hogy inkább hűtőhidegen ennéd, másrészt pedig a gyümölcsök állaga kellemetlenül meg is változhat a mikróban.

3. Hideg vizes kiolvasztás

A kiolvasztás egy másik lehetséges módja, ha a fagyasztott ételt hűvös vízbe tesszük. Ha így olvasztanál, az ételt tedd egy légmentesen zárható zacskóba (vagy hagyd eredeti, légmentesen zárt zacskójában), és így merítsd hideg vízbe. Cseréld a vizet 30 percenként, hogy hűvös maradjon.

Ez a módszer gyorsabb, mint a hűtőben történő kiolvasztás, de itt is fontos gondoskodni róla, hogy a kiolvadt élelmiszert azonnal feldolgozzuk.

Fontos még, hogy az (egyébként igen közkedvelt) meleg vízben való kiengedést és a szobahőmérsékleten olvasztást a szakemberek semmilyen körülmények között nem javasolják,

mert ez sokszor azzal jár, hogy az étel külső része már langyos (és így kedvez a baktériumok szaporodásának) míg a belseje fagyos marad. 

A fagyasztott hús kiolvasztásának korábban külön cikket szenteltünk!

4. Főzés közben történő kiolvasztás:

Bizonyos ételeket (például leveseket, szószokat) közvetlenül fagyasztott állapotban is el lehet kezdeni főzni, ha a recept ezt lehetővé teszi. Ilyenkor fontos, hogy a főzési időt megnöveljük, és minden esetben győződjünk meg róla, hogy az étel minden pontját alapos hőkezelés érte. Alacsony hőfokon, fedő alatt kezdjük melegíteni ezeket.

Mire kell még figyelni?

Ha biztosra szeretnénk menni, akármilyen módon olvasztunk is, használjuk fel azonnal a kiolvadt élelmiszert, és soha ne hagyjuk a kiolvadt ételt szobahőmérsékleten. Fontos az is, hogy a kiolvadó folyadékot mindig fogjuk fel, és gondoskodjunk róla, hogy az ne érintkezzen más élelmiszerekkel. 

Alapszabály az is, hogy az egyszer már kiolvasztott ételt már ne fagyasszuk vissza, továbbá nem mindegy az sem, mit olvasztunk ki éppen. A zöldségekkel és gyümölcsökkel egyszerűbb dolgunk van. A zöldségeket olvasztás nélkül használhatjuk egyből főzéshez. A gyümölcsök (feltéve, hogy megfelelő módon fagyasztottak le őket), kiolvasztás után hőkezelés nélkül is fogyaszthatók.

A nyers hús, a hal és a tenger gyümölcsei viszont gyorsan romlanak, ezért ezeket mindig a hűtőben vagy hideg vízben célszerű kiolvasztani. A fagyasztott tejtermékeknek pedig nemcsak a textúrája változhat meg kellemetlenül a kiolvasztás után, és gyorsabban meg is romolhatnak, így ezekkel megint csak fokozott körültekintéssel kell bánni. 

Ebből a cikkből megtudhatod, hogy lesz biztonságos a fagyasztás

Kiemelt kép: Getty Images