boldogtalan gyerek európa

Hol élnek a legboldogtalanabb gyerekek Európában? – Meglepő a válasz

Egy brit kutatócsoport a 10-17 év közötti gyerekek körében végzett felmérést. Az eredmény lesújtó, rengeteg gyerek aggódik, fél vagy éhes.
  • A 2024 Good Childhood Report megállapította, hogy az európai fiatalok átlagosan 16,6 %-a elégedetlen az életével.
  • A kamaszok Hollandiában a legboldogabbak.
  • A brit gyerekek negyede azonban boldogtalannak vallotta magát.

Ideje elengednünk azt a általános tévhitet, hogy minden gyerek alapvetően boldog, hogy elég nekik a boldogsághoz a szerető szülők gondoskodása, az étel vagy az, hogy van tető a fejük felett. Egy mai gyereknek, főleg a kamaszoknak ennél sokkal több kell ahhoz, hogy elégedettek legyenek az életükkel. Bármilyen szomorú is ez az az adat, hogy az európai kamaszok 16,6 %-a, vagyis átlagosan minden hatodik fiatal boldogtalan, arra éppen elég, hogy felnyissa a szemünket.

Nem kell ahhoz háború, éhezés vagy járványos betegségek, hogy egy mai, nyugati kultúrában nevelkedett gyerek boldogtalannak érezze magát. A körülményeiken és a hozzáállásuk alakításán is csak mi, az idősebb generáció tudunk változtatni. Európa – főleg az EU országai –

a világ leggazdagabb régiója, a fiatalok nagy része mégis mentális gondokkal küzd. 

A Children’s Society, egy brit jótékonysági szervezet idén közzétett egy jelentést, amely az Egyesült Királyságban élő fiatalok jólétét, és azt vizsgálta, hogy a brit fiatalok lelkiállapota hogyan viszonyul az európaiakhoz. A statisztikához brit lakosság körében mért longitudinális adatokat (fejlődési adatok, mintázatok) és a PISA-teszt eredményeit is felhasználták.

Hol boldogok és boldogtalanok leginkább?

A következő területeken értékelték a gyerekek boldogságát:

  • Áremelkedés
  • Közbiztonság
  • Környezet
  • Online biztonság
  • Egyenlőtlenség
  • Új betegségek/járvány
  • Hajléktalanság
  • Menekültválság
  • Munkanélküliség

Az adatok szerint Hollandia az első. Ott a legboldogabbak a gyerekek, mindössze a 15 évesek 6,7%-a érzi elégedetlennek magát. Az északi országok, Finnország és Dánia is jól szerepeltek, 10,8% és 11,3% elégedetlenséggel. Ezzel szemben az Egyesült Királyságban a legmagasabb az elégedetlenség, a gyerekek több mint negyede (25,2%-a) érezte magát boldogtalannak. Ezt követi Lengyelország 24,4%-kal és Málta 23,6%-kal. 

A magyar gyerekek 12,6 %-a boldogtalan – ezzel a 12. helyen állunk.

boldogtalan gyerekek európa

A gyerekek boldogsága a mentális épségükön, egészségükön múlik (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: A boldogtalanság 7 láthatatlan jele

De mi lehet az oka, hogy az Egyesült Királyságban ennyire rosszul érzik magukat a gyerekek? Az Egyesült Királyságban minden vizsgált életterületen a hátrányos helyzetű fiatalok között volt a legnagyobb az elégedetlenség, ami arra utalhat, hogy a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek erősen kihatnak a gyerekek jólétére és jóllétére.

Nem szabad elmenni emellett az adat mellett sem:

a 15 évesek 11%-a hagyja ki az étkezést, és 50%-uk mond le pénzhiány miatt programokról.

Sok család számolt be arról, hogy az iskolán és munkán kívüli családi programokra, nyaralásra, mozizásra nem nagyon van lehetőségük. A fiataloknak nincs pénzük arra, hogy barátokkal, társasággal töltsenek időt – ez pedig nagyon fontos lenne a fiatalok mentális egészségének megőrzésében.

A gyerekek is aggódnak

„Ötből két megkérdezett gyerek és fiatal nyugtalan az emelkedő árak miatt, ami azt mutatja, hogy a megélhetés miatti aggodalmak átragadnak a fiatalokra” – emelte ki Jack O’Neill, a The Children’s Society kommunikációs vezetője az Euronewsnak.

Az nem baj, ha pénzügyekben jártas és tudatos gyerekeket nevelünk, de az óriási probléma, ha ezek a fiatalok ugyanannyit aggódnak a megélhetés miatt, mint a felnőttek. A vizsgált 10 és 17 közötti gyerekeknek még viszonylag gondtalanul kellene élniük, tervezniük a jövőjüket, tanulniuk és sokat szórakozniuk a barátaikkal. Ahhoz, hogy reménytelibb, boldogabb jövőt lássanak maguk előtt, arra lenne szükségük, hogy otthon, az iskolában, az edzésen, a zeneórán, de még az orvosi rendelőben is megkapjanak mindent, amire szükségük van. 

Társadalmi összefogás és állami, szociális intézkedések nélkül nem lehet sem a brit, sem a többi európai gyereket felemelni és biztonságosabb jövőképet biztosítani, hogy majd ép, mentálisan egészséges felnőttekké váljanak.

Kapcsolódó: De mitől ilyen boldogok a finnek? – Az egész népességet nézve ők a legboldogabbak

Kiemelt kép: Getty Images