A bordatörés vagy repedés meglepően gyakori sérülés. Elég hozzá egy rossz esés, egy autóbaleset, vagy egy sportolás közben bevitt ütés. A tüdőt körbeölelő bordák sérülése sosem elhanyagolható, és erre maga a szervezet is figyelmeztet a fő tünettel, az extra erős fájdalommal. A legrosszabb esetben a törött csontszélek kilyukasztják vagy megsértik az ott futó fő ereket vagy magát a tüdőt.
Ez esetben azonnali kórházi ellátásra és műtétre van szükség.
Kevésbé súlyos esetben a törött csont nagyjából a helyén marad, és csak azt kell megvárnunk, míg összeforr. Addig viszont mozdulatlanságra ítél a helyzet nagyjából hat hétre, amiből az első hetek a legrosszabbak a fájdalom szempontjából. Az orvosok erős fájdalomcsillapítókat írnak fel ilyenkor, mert ha a fájdalom miatt felületesen lélegzünk, az tüdőproblémákat, akár tüdőgyulladást is okozhat.
A bordatörés tünetei
- Fájdalom a lélegzetvétel során.
- Nyomásérzés a sérült területen.
- A törzs mozdítása, csavarása esetén fokozódó fájdalom.
- Légzési nehézségek, a mély lélegzetre való képtelenség.
- Fájdalom a mellkasban, ami a vállig vagy a karig terjedhet.
Ezért muszáj orvoshoz fordulni
Ha csak felmerül bennünk a gyanú egy esés után, hogy a bordánk megsérülhetett, azonnal forduljunk orvoshoz. Röntgenfelvételen jól látszik majd, ha megrepedt vagy eltört egy vagy több borda, és az is, hol. Ez azért is számít, mert ha a bordaív legfelső részén található három csont tört el, azok
szakadást okozhatnak a test fő artériájában, az aortában.
Talán mondanunk sem kell, hogy ez életveszélyes állapot. A középső bordák törése a tüdőt szakíthatja fel, amitől az összeomlik, ez is azonnal sürgősségi beavatkozást igényel. Az alsó bordák törése a lépet, a májat vagy a vesét károsíthatják.
A legfontosabb kockázati tényezők
A bordák szerencsére csak nagy erőbehatásra törnek el, gyakoribb a repedés, ami nem feltétlenül igényel kórházi fekvést. Nagyobb eséllyel törnek el a bordáink, ha ebből a szempontból veszélyes sportot űzünk (például megfelelő védőruha nélkül motorozunk), rákos daganat keletkezett a csontokban, ami törékennyé teszi őket, illetve a csontritkulás is gyakori az okok között.
Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen megméressük a csontsűrűségünket, és konzultáljunk az orvosunkkal a csontsűrűség növelésével kapcsolatban.
Ha ő is egyetért vele, a D-vitamin és a kalcium bevitele (lehetőleg K2 vitaminnal együtt) megerősítheti a csontokat. Így télen pedig fordítsunk gondot a balesetek elkerülésére. Ne üljünk autóba, ha az utak jegesek, havasak, csúszósak, mert nagyobb eséllyel szenvedünk autóbalesetet.
A kertben, lakásban távolítsunk el minden olyan akadályt, amiben elbotolhatunk. Ha véletlenül sem szeretnénk bordatörést (vagy egyebet) szenvedni, szereljünk korlátokat a lépcsők, fellépők mellé és a zuhanyzóba is. Figyeljünk arra, hogy jégmentesen tartsuk a bejárathoz vezető részt, szórjunk sót vagy hamut a hóra és a jégre, legyen kellően megvilágítva a terület, és szereljünk fel oda is korlátot, kapaszkodót.
Mit tehetünk még a téli balesetek és a bordatörés elkerülése ellen? Mutatjuk!
Kiemelt kép: Getty Images