A somlói galuska hazánk egyik legismertebb és legkedveltebb desszertje, sokan egyenesen a desszertek királyának tartják. A fifikás alapreceptet a Gundel étterem cukrásza, Gollerits Károly ötlötte ki, viszont Szőcs József Béla cukrászmester fejlesztette tökélyre. Az édesség nevét (amely egyébként eredetileg somlyói volt) is ő adta: a fóti Somlyó lábánál egykor üzemelt saját cukrászdájára utalva.
Azóta az átkeresztelt desszert sokféle változatban készül: ahány ház, annyi szokás. Van, ahol mazsola nélkül neki se állnak, máshol a vaníliasodót kizárólag házilag készítik, megint máshol baracklekvárral is gazdagítják az ízt. A desszert alapvető elemei viszont – a piskóta, a rum vagy rumaroma, a csokoládészósz és a tejszínhab – máig állandók, és semmit nem veszítettek vonzerejükből.
A tökéletes somlói galuska receptje
Hozzávalók 4 főre:
A piskótához:
- 3 db tojás
- 90 g cukor
- 90 g liszt
- 1 csipet só
- 1/2 teáskanál sütőpor
- 1 evőkanál kakaópor (csak a kakaós réteghez)
- 2 evőkanál darált dió
A sziruphoz:
- 150 ml víz
- 100 g cukor
- 1 evőkanál rum vagy rumaroma
- 1 teáskanál vaníliakivonat
A krémhez:
- 400 ml tej
- 1 csomag vaníliás pudingpor
- ízlés szerint cukor
A csokoládészószhoz:
- 100 g étcsokoládé
- 100 ml tejszín
- 1 evőkanál vaj
A tálaláshoz:
- 200 ml habtejszín (felverve)
- 50 g mazsola beáztatva (ha szeretjük)
- néhány evőkanál durvára aprított dió
Elkészítés:
- A tojásokat kettéválasztjuk, majd a tojásfehérjéket a csipet sóval kemény habbá verjük. A tojássárgájákat is habosra keverjük a cukorral, ezután hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, és óvatosan, több adagban beleforgatjuk a tojásfehérjehabot is.
- A masszát három részre osztjuk: az egyik rész sima marad, a másodikhoz 1 evőkanál kakaóport adunk, a harmadikhoz pedig 2 evőkanál darált diót keverünk.
- Egyesével, vékony rétegekben sütjük ki a piskótákat sütőpapírral bélelt tepsiben, 180°C-ra előmelegített sütőben, kb. 10-12 perc alatt. Hagyjuk kihűlni.
- Egy lábasban felforraljuk a vizet a cukorral, majd amikor a cukor feloldódott, langyosra hűtjük, majd hozzáadjuk a rumot és a vaníliát is.
- A tejben elkeverjük a pudingport és a cukrot, majd folyamatos keverés mellett sűrű krémet főzünk. Ha kész, félretesszük, és ezt is hagyjuk langyosra hűlni.
- Egy kis lábasban összemelegítjük a tejszínt, a vajat és az apróra tört étcsokoládét, míg szép sima szószt nem kapunk.
- Egy nagyobb tálba rétegezzük a darabokra vágott piskótát, a szirupot, a vaníliakrémet, a darált diót és a (ha szeretjük) a mazsolát. Ezt addig ismételjük, amíg el nem fogynak az alapanyagok. A desszert tetejére vaníliakrém és csokoládészósz kerül.
- Hűtőben hagyjuk összeérni legalább 4-5 órán át: a legjobb, ha egy egész éjszakán keresztül áll. Tálaláskor kanállal galuskákat formázunk belőle, tejszínhabbal, darált dióval és extra csokoládészósszal díszítjük.
Így ne rontsuk el a somlói galuskát!
A somlói galuska viszonylag komplex, de azért nem bonyolult desszert, elég csak néhány apróságra figyelni, hogy igazán finom desszertet kapjunk.
A desszert lelke a piskóta (természetesen tuti piskóta receptünk is van), ezért fontos, hogy ne szárítsuk ki, és kellően levegősre készítsük. Ehhez arra kell figyelnünk, hogy a tojásfehérjéből készült habot csak nagyon óvatosan forgassuk össze a többi hozzávalóval, és ne süssük túl a piskótát. A szirup szintén központi elem: itt arra kell ügyelni, hogy ne édesítsük túl, mert úgy túl gejl lesz a sütemény.
A pudingot főzzük kellően sűrűre, hogy feszesebb maradjon a desszertünk, emellett pedig fordítsunk kellő figyelmet a magas minőségű csokoládéra is. És végül: a somlói galuska annál finomabb, minél inkább összeértek benne az ízek. Ha igazán finom desszertet szeretnénk, pihentessük elég ideig. Minden falat megéri a várakozást.
Próbáld ki a málnás somlói galuskát is!
Kiemelt kép: Getty Images