- A január hagyományosan az újévi célok megfogalmazásáról szól, a céljaink eléréséhez viszont rendezett környezet kell.
- Még januárban kezdjük el a rendrakást és a szelektálást, dobjuk ki a felesleges holmikat.
- Szabadítsunk fel tároló felületeket az új dolgoknak az előszobától a kamráig.
A január hagyományosan az újévi célok megfogalmazásáról szól: több zöldség, kevesebb kávé, nyugodtabb gyerek, hatékonyabb guggolás. Szeretnénk tiszta lappal kezdeni az új esztendőt, hogy decemberben elmondhassuk: önmagunk jobb verziója lettünk.
Az újévi fogadalmak közé érdemes bevenni az otthonunkat, az évi nagy rendrakást is, hiszen onnan indulunk el minden egyes nap, és oda érkezünk vissza. Ezért meghatározó, hogy milyen környezetben szeretnénk megvalósítani a céljainkat. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy bizony a rendezett otthon komoly segítséget nyújthat a célok elérésében.
7 tipp, hogy rendezett legyen az otthon
Az ünnepi időszakot követő hetek tökéletes alkalmat kínálnak a rendrakásra. Kezdjük kicsiben, majd haladjunk végig minden helyiségen.
1. Előszoba
Az első helyiség, amibe belépünk, itt kezdjük a rendrakást! Az előtér igazi átjáróház, főként vendéglátás során, hiszen mindenki itt pakolja le a holmiját. Könnyű belőle mindenes szobát kialakítani, ahol egymást érik a cipők, kabátok, esernyők és táskák.
Mérettől függően érdemes megfontolni egy átlátható rendszerezés kialakítását. Ha bőséges a tér, akkor minden családtag kapjon külön fogast, kosarat, polcot, amelyen tárolhatja a dolgait. Jó ötlet a tárolórésszel ellátott pad, melyet a fogas alá tehetünk. Ha ennél kisebb az előtér, akkor is
alakítsunk ki tároló felületeket, de maximalizáljuk a kint tartott holmik számát.
A január azért is tökéletes időszak erre a feladatra, hiszen télen hordjuk magunkon a legtöbb holmit.
2. Konyha
Az ünnepi időszak után talán a konyha a legviseltesebb helyiség, hiszen alapvetően is rengeteg időt töltünk ott, ami hatványozódik a karácsony heteiben. Természetes, hogy a hűtő, a kamra, a szekrények tele vannak ajándékokkal, lejárt termékekkel, félig elhasznált hozzávalókkal.
Nem szükséges egyszerre átnyálazni az összes polcot, haladjunk szisztematikusan a rendrakás során, és adjunk magunknak néhány napot a konyha átnézésére. Dobjuk ki a lejárt vagy felesleges holmikat, és adományozzuk el a zárt termékeket, amelyekre nincs szükségünk. Fussunk át az edényeken és a konyhai eszközökön is, felesleges például három bornyitót vagy turmixot otthon tárolni.
Kapcsolódó: Rendrakás a konyhában – Tudtad, hogy a tiszta, rendezett konyhában kevesebbet nassolunk?
3. Lakásdekor
A karácsonyi manók, rénszarvasok, díszek leszedésekor érdemes átnézni a teljes dekoros dobozt.
Ha van olyan dísz, amit idén se használtunk, ne tegyük vissza,
adjuk oda valakinek vagy dobjuk ki, ha funkcióját vesztette. Egyúttal átnézhetjük már a húsvéti dekort is, ne tavasszal lepődjünk meg, hogy az üvegnyúlnak csak fél szeme van.
4. Játékok
Ha van a lakásnak olyan helyisége, ahol heti rendszeresen lehetne szelektálni, az valószínűleg a gyerekszoba. Mindig akad egy törött játék, szakadt póló, ami ott kallódik a többi holmi között. Az ünnepek alatt a család fiatalabb tagjai rengeteg holmit kapnak, főleg játékot vagy ruhát.
Üljünk le a gyerekkel, hogy úgy érezze, őt is bevonjuk a döntési folyamatba.
Magyarázzuk el neki, hogy az új dolgok csak úgy férnek el rendesen a szobájában, ha a régiek közül megválik néhánytól. Időben szoktassuk rá a selejtezésre és mutassunk neki példát az adományozással is.
5. Asztal
Legyen szó dohányzó-, író- vagy étkezőasztalról, e négylábú bútordarabnak kitüntetett szerep jut otthonunkban. Azon eszünk, írunk, olvasunk, lábat pihentetünk vagy kulcsot tárolunk. Ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan rendet tartsunk rajta.
Ha az asztal munkaállomásként is funkcionál, még fontosabb, hogy rendezett legyen, hiszen sokkal könnyebben megy a munka átláthatóbb környezetben. A tiszta és rendben tartott asztal egyrészt nyugodtabbá tesz minket, másrészt növelheti a hatékonyságunkat. Ne legyünk restek, szabaduljunk meg a felgyűlt cetliktől, nem fogó tollaktól, a morzsa- és viaszmaradványoktól.
6. Dokumentumok
Amit mindig halogatunk: rendrakás a papírok, iratok között. Ha már az asztalon jártunk, nyissuk ki a rettegett papíros dobozt, fiókot vagy szekrényt. Használjuk ki a januári szürkeséget, a kényszerű otthonlétet, és borítsuk ki a számlákat, adópapírokat, orvosi dokumentumokat és egyéb értesítőket. Habozás nélkül dobjuk ki, amire már nem lesz szükség, a maradékot pedig rendszerezzük úgy, hogy minden információt átlássunk.
7. Digitális eszközök
Napjainkra az otthoni rendrakás megkerülhetetlen részévé vált a digitális eszközök rendbetétele. A mappák, polcok, fiókok helyét átveszik a különböző alkalmazások, felhő tárhelyek, adattárolók, amelyek dokumentumok, képek, videók és különböző médiatartalmak tárolására szolgálnak.
Mivel lassan az egész világ az internetre költözik, célszerű nekünk is lépést tartani a folyamattal. Nézzük át a levelezést, mentett file-okat, oldalakat, és bátran használjuk a törlés gombot.
Ellenőrizzük a digitális előfizetéseket és a különböző streaming szolgáltatásokat is.
Amit nem használunk vagy nem érdekel minket, mondjuk le. Kis összegnek tűnhet havonta, ám ha év végén összeadjuk, nagyon is jól látszik.
Ne várjuk meg, amíg nagyon elfoglaltak leszünk, és nem lesz idő rendrakásra vagy a jó idő kihajt minket a szabadba. Indítsuk az évet otthon is tiszta lappal, friss energiákkal, hogy az élet minden területén hatékonyabbak legyünk.
Kapcsolódó: Erre a 10 dologra biztosan nincs szükség a lakásban – Rendrakáskor válj meg tőlük!
Kiemelt: Getty Images