sál tél megfázás

Lehet, hogy nem is olyan jó ötlet télen sálat viselni?

A sál alapvető téli kiegészítő, pedig lehet, hogy többet árt, mint használ, már amennyiben azért hordjuk, hogy védjük magunkat a különféle betegségektől. Utánajártunk a sálkérdésnek: viseljük vagy sem? Mire figyeljünk?
  • A tél a különféle felső légúti fertőzések, a megfázás kedvenc időszaka, ami ellen mindent igyekszünk bevetni.
  • Egyik kedvenc téli kiegészítőnk, történetesen a sál nagyban megnehezítheti törekvéseinket.
  • Mutatjuk, miért és hogyan maradhatunk egészségesek sálat viselése mellett is.

A sapka, sál, kesztyű szentháromságát már gyerekkorunkban belénk nevelik. Alapvető kellékeink később is, főleg a sál. Még az is hord ilyet, aki hallani sem akar sapkáról, vagy idegesíti a kesztyű viselése. Remek érzés beleburkolózni a hideg időben, nem utolsósorban pedig nagyon jól mutat, bármilyen téli kabátot feldobhatunk vele.

A sálkérdésnek van azonban egy olyan aspektusa, amelyre sokan nem gondolnak: tudniillik akár árthatunk is vele magunknak, ha a megfázástól és különféle felső légúti fertőzésektől védenénk magunkat. 

Kezdjük azzal, hogy megfázás így önmagában nem létezik, vagyis a hidegtől magában nem lesz semmi bajunk. Azért leszünk mégis könnyebben betegek, mert az alacsony páratartalmú levegőt (télen pedig jellemzően ez vesz körbe) belélegezve kiszárad a nyálkahártya az orrunkban és a torkunkban, és könnyebben tapadnak meg a vírusok és a baktériumok. Egy ilyen környezetben pedig kedvenc sálunk ellenünk fordulhat.

A sál ugyanis rendszeresen érintkezik nemcsak a leheletünkkel, izzadságunkkal és a nyálunkkal, de bizony másokéval is, amikor mondjuk a buszon ránk tüsszentenek, vagy amikor letesszük valahová a sálat.

tél sál megfázás

Ha a betegségmegelőzés a cél, a sál nem is biztos, hogy olyan jó ötlet. Jobb, ha váltogatjuk a sálakat! (Fotó: Getty Images)

Amikor köhögünk vagy tüsszentünk, apró cseppek kerülnek a szövetre, ez pedig ideális feltételeket biztosít a baktériumok és vírusok elszaporodásához – különösen, ha a nyál okozta nedvesség lassan szárad. Ha pedig a sálat ritkán mossuk, mert féltjük az anyagát, már kész is van az újabb betegségünk.

Védjük ki, hogy a sál vírushordozó legyen!

Persze nem kell lemondani pihe-puha kiegészítőnkről. Csak figyelni kell az alábbi három dologra.

1. Mossuk rendszeresen

A sálakat legalább kéthetente érdemes kimosni. Persze ez most soknak tűnik, de ha magadba nézel, rájöhetsz, hogy bizony a fél tél eltelhet anélkül, hogy ezt megtennéd… Légúti fertőzés vagy gyomor-bélrendszeri megbetegedés után természetesen azonnal ki kell mosni. 

Kapcsolódó: Az óriás sál nagy divat idén is, mutatjuk, milyen módokon néz ki a legjobban!

2. Figyeljünk a sál anyagára!

A szintetikus anyagokból készült sálak tovább megtartják a nedvességet, mint a természetes szálakból, például pamutból vagy gyapjúból készültek. Az utóbbiak gyorsabban száradnak, és kevesebb lehetőséget kínálnak a baktériumoknak. 

3. Váltogassuk a sálakat!

Érdemes legalább két sállal operálni. A sálat – viselése után – akasszuk fel egy jól szellőző helyre, hogy a nedvesség teljesen el tudjon távozni a szövetből, amíg másik sálunkban parádézunk.

Ha tél, akkor megfázás, betegségek: gyerekorvossal jártunk utána, hogy melyek azok a régi „gyógymódok”, amelyekkel jobb nem kínozni a gyereket!

Kiemelt kép: Canva