Az NGN a bíróságon felolvasott nyilatkozatában bocsánatot kért Harry hercegtől a Sun 1996 és 2011 közötti jogellenes tevékenységéért, és elismerte, hogy az újságnak dolgozó magánnyomozók nem jártak el tisztességesen.
A BBC úgy tudja, hogy a Harry hercegnek és Lord Tom Watsonnak, a volt munkáspárti frakcióvezető-helyettesnek fizetett kártérítések több mint 10 millió fontba (átszámítva 4 milliárd forintba) kerültek az NGN-nek. Mivel a telefonok feltörése nem csak e két férfit érintették, az NGN összesen több mint 1 milliárd fontot, azaz 400 milliárd forintot költött kártérítésre és jogi költségekre.
Harry herceg harca a jogaiért
Az említett időszakban több, mint 200 cikk jelent meg a királyi családról, amikhez az információkat illegális úton szerezték meg. Harry herceg többször is elmondta, hogy azért szeretné, ha az ügy bíróság elé kerülne, hogy elszámoltathatóvá tegye a törvénytelen újságokat és igazságot szerezzen az áldozatoknak.
A bíróságon a herceg nem jelent meg,
a nevében felszólaló ügyvédje, David Sherborne viszont monumentális győzelemnek nevezte az egyezséget, és azt mondta, hogy az NGN-t végre felelősségre vonták a törvénytelen tetteiért és a törvény égbekiáltó semmibevételéért.
A bocsánatkérés az egyezség egyik kulcsa volt
A bocsánatkérések kulcsfontosságúak az ügyben, mivel ezek nélkül a herceg nem fogadta volna el a megállapodást. Az NGN egyébként korábban már bocsánatot kért az időközben megszűnt News of the Worldnél elkövetett törvénytelenségek miatt, de
korábban még tagadta a Sunnal szemben felhozott vádakat, no meg Harry herceg szélesebb körű vádját a vállalat egészére kiterjedő eltussolásról.
Bár az NGN nem ismerte el a törvénytelenséget, bocsánatkérésében azt elismerte, hogy, ahogy ők fogalmaztak, „sajnálatos” volt a királyi és más hírességek telefonjainak feltörése. Az ügyben nyomozás is indult, aminek következtében Clive Goodman újságírót és Glenn Mulcaire magánnyomozót börtönbe zárták, mert lehallgatták a herceg és segítőinek telefonjain lévő hangpostákat.
Mit szólna Diana?
Diana hercegnő bátyja, Earl Spencer szerint egyszerűen csodálatos, hogy Harry kiharcolta és elnyerte, hogy a lapok bocsánatot kérjenek. Úgy fogalmazott, hogy Diana hercegné hihetetlenül meghatódna ezen, és joggal lenne büszke a fiára. Harry még csak 12 éves volt, amikor édesanyja
a paparazzók autós üldözése miatt meghalt egy párizsi alagútban.
A herceg mindig is úgy gondolta, hogy a bulvárlapok komoly szerepet játszottak Diana halálában. Tavaly Harry egyenesen úgy nyilatkozott, hogy a királyi családdal való, erősen megromlott kapcsolatáért is részben a bulvárlapok felelősek.
Újabb harc indul?
Az NGN-nel lezárult ügy nem tesz pontot Harry herceg ügyeinek végére. Továbbra is hadban áll a sajtóval, ezért nem tudni, miként reagál majd arra, hogy az amerikai sajtó is megtalálta. A brit lapok hevességéhez nem mérhető módon ugyan, de a herceg témává vált a tengerentúlon is, főként házassága miatt.
A tekintélyes Vanity Fairben jelentek meg anyagok, amelyekben a pár korábbi alkalmazottai, állítólagos ismerősei nyilatkoztak nem túl hízelgően az elmúlt öt év eseményeiről.
A herceget naivnak és elveszett férfiként ábrázolták, aki feje felett gonosz, hatalmaskodó felesége hoz döntéseket. Az amerikai sajtó korábban a Los Angeles-i tűzvész miatt is kritizálta a párt, amiért az önkéntesekhez csatlakozva meglátogatták az áldozatokat. Névtelen nyilatkozók nemrég pedig arról meséltek, hogy Harry hercegék még akkor sem tudnak elválni, ha akarnak. Azt nem tudni, Harry meddig tűri az ilyen cikkeket és vajon mi okozta ezt a hirtelen ellenségességet az amerikai sajtóban.
Mihez kezd Harry herceg Diana örökségével? Olvass tovább, és kiderül.
Kiemelt kép: Michael M. Santiago/Getty Images