Az életrajzi dráma egyébként Van Gogh egyik olajfestményéről, magyarul Az örökkévalóság küszöbén című alkotásról kapta a címét. Az At Eterenity’s Gate tegnap bemutatott előzeteséből kiderül, hogy a forgatás során Willem Dafoe mellé olyan színészek is csatlakoztak, mint Mads Mikkelsen és Oscar Isaac. Tűkön ülve várjuk a hazai premiert, addig viszont jöjjön az imént ígért érdekesség-csokor Van Gogh életéről:
Az ifjú tehetség
Van Gogh első rajzait 9 évesen készítette A falra mászó macska és a Kutya címmel.
Nevét bátyjáról kapta
A festő anyja korábban várandós volt egy fiúgyermekkel, aki sajnos szülés közben meghalt. Egy évvel később pontosan ugyanazon a napon született meg Vincent, aki ugyanazt a nevet kapta, mint egykor bátyja.
Majdnem lelkipásztor lett
A fiatal fiú apja nyomdokaiba akart lépni, ezért elkezdte a teológiát, de végül úgy döntött, hogy mégis festeni fog.
Az a bizonyos tíz év
27 éves korában készült el első „profi” festménye. 37 évesen bekövetkezett haláláig közel 900 alkotás került ki a kezei közül, amelyből mindösszesen egyet sikerült eladnia, a The Red Vineyard tájképet.
Harmincnál is több önarckép
Vincent van Gogh híres portréiról: 1886 és 1889 között több mint harminc önarcképet festett.
Betegen is briliáns
Egyik leghíresebb olajfestményét, a Csillagos éj című alkotását a saint-remy-i szanatóriumban való tartózkodása alatt készítette 1889-ben. A festő a gyakran jelentkező epilepsziás rohamok és hallucinációk miatt került elmegyógyintézetbe.
A legdrágább: Dr. Gachet
A festő legmagasabb áron elkelt alkotása az 1890-ben festett Dr. Gachet arckép, amit 148,6 millió dollárért sikerült értékesíteni.
A legjobb barátja Gauguin volt
A posztimpresszionizmus másik nagy alakja, Gauguin, különleges barátságot ápolt Vincenttel. 1888-ban azonban egy veszekedés során Van Gogh borotvával megtámadta őt. Van Gogh ezután hazament, és a borotvával levágta a bal fülét.
Napraforgók és Hollandia
Az állandó idegrohamoktól szenvedő művész halálának körülményei a mai napig nem tisztázottak. Állítólag egy újabb roham után önkezével vetett véget életének és szíven lőtte magát, de egy közelmúltban napvilágra került elmélet szerint nem öngyilkosság történt. A festőt, utolsó kívánságának eleget téve, Hollandiában temették el. A ravatalát barátai napraforgókkal borították.
Film az utolsó napokról
A 75. Velencei Filmfesztiválon debütáló At Eternity’s Gate című életrajzi filmet a híres Julian Schnabel rendezte, aki korábban a Szkafander és pillangó című alkotásért a legjobb filmrendezőnek járó Golden Globe-díjat is megkapta.
Összeállította: D. E.
Fotók: Pinterest, Wikipédia, IMDb