A versenybe bármely közösség benevezhetett egy olyan számára kedves fát vagy facsoportot, amelynek különleges története van. Idén összesen 35 jelölt indult a megmérettetésen, közülük szakmai zsűri választotta ki azt a 12 döntőst, akikre a közönség online szavazhatott. Íme, a verseny döntősei az elért helyezések sorrendjében:
Első helyezett: A pécsi havi-hegyi mandulafa
A csavarodott törzsű fa több, mint 100 éves és a Havi-hegy csúcsán, a Havas Boldogasszony-templom előtt díszeleg. A győztes fa a 2019 elején megrendezésre kerülő európai versenyen is indul.
Második helyezett: Fák a Rómain (Budapest, III. kerület)
A Római-part nagyjából 3,2 kilométeres szakaszán mintegy 1500-2000 fa áll. A csodás környezet biztosítja a kikapcsolódást, pihenést, de otthont ad számos madárfajnak is.
Harmadik helyezett: A falu fája Ceglédbercelen (Pest megye)
Nem mindennapi látványban lehet részük a Ceglédbercelen élőknek és a községen áthaladóknak. Az út fölé emelkedő kőris a környéken élők emlékezete szerint valamikor az 1980-as években hajtott ki. A fa, túlélve minden viszontagságot, ma már a „falu fája” címet viseli.
Negyedik helyezett: A kimlei hárs (Győr-Moson-Sopron megye)
A Mosoni-Duna kanyarulatában, Győr-Moson-Sopron megyében, egy ősi út mellett található a csupán 2300 főt számláló Kimle település. A hársfa a magyarkimlei településrész parkosított környékén áll. A 126 éves növény minden évszakban impozáns látványt nyújt a helyiek nagy örömére.
Ötödik helyezett: A zalai dombokat vigyázó pacsai Öreg Hárs (Zala megye)
A zalai dombokat vigyázza a pacsai Öreg Hárs, ami a becslések szerint 300 évesnél is idősebb. A legenda szerint 800 éve a fa őséhez maga Csaba királyfi kötötte ki lovát, miután a támadókat elűzve hazafelé tartó útján megpihent és megitatta a jószágot.
Hatodik helyezett: A szebényi Nagy Fa (Baranya megye)
Baranya megye keleti részén található a Nagy Fa, vagyis az óriástölgy. Túlélte a török időket és sok újkori veszedelmet, de a közelében található autópálya megépítését is. Hatalmas árnyékában régen aratómunkások pihentek meg. A helyiek védetté nyilvánították és a mai napig óvják és gondozzák.
Hetedik helyezett: A Nagykovácsi templomkert odvas hársfája (Pest megye)
A közel 240 éves fa a nagykovácsi római katolikus plébánia bejárata mellett áll. A hársfa az egykori sváb közösség szimbóluma, amelyet a helyiek most is nagy becsben tartanak és védenek.
Nyolcadik helyezett: A tudás fája Kamuton (Békés megye)
A kamuti általános iskola udvarán található az 53 éves terebélyes tölgyfa. Hatalmas és kiterjedt lombkoronája nemcsak csodás látvány, de a gyerekek kedvence is. A helyiek gyakran látogatják és gyönyörködnek benne.
Kilencedik helyezett: A zuglói “mezős” fák (Budapest, XIV. kerület)
A fővárosban, Zuglóban található fák egy általános iskola udvarán állnak. Az intézmény építése során több fát is telepítettek a pedagógusok, sok szülő pedig adományozott is egy-egy növényt. A szokásból aztán hagyomány lett: minden év májusában Mező napot szerveztek, ilyenkor pedig fákat ültettek el. Ennek köszönhetően ma már csodás facsoportok állnak a kertben.
Tizedik helyezett: Az égigérő gerlai vackor Békéscsabán (Békés megye)
A gerlai kastélyt 1854-ben tervezte Ybl Miklós, hat évvel később pedig el is készült. A különféle növények betelepítésére és a park kialakítására a 60-as években került sor. Leírások alapján tudható, hogy ezt a vadkörtefát is akkor ültették el. Neve egy iskolás gyerkőctől származik, aki egy kirándulás során megjegyezte: „ez a vackor az égig ér!”
Tizenegyedik helyezett: Mesebeli galagonya a pogányi Zsályaligetben (Baranya megye)
A pogányi Zsályaligeten található fa különleges csavart törzsével varázsolja el a helyieket. Közkedvelt látványosság, amely alatt talán sokan elszavalják az ismerős verset is: „Őszi éjjel izzik, a galagonya izzik a galagonya ruhája…”
Tizenkettedik helyezett: A Mária utcai mesefa (Budapest, XVI. kerület)
A fát 1902-ben ültették, amelyről úgy tudni, hogy juharfa, és egy rákosszentmihályi telken áll. Annak idején egy privát nyaralóépítés során került mostani helyére, a mesefa elnevezést pedig a családi élmények és a gyerekkori játszadozások ihlették.
Szöveg: L. J.
Képek: facebook.com/evfaja