1. Nem friss tojásból készítjük
Nagyon egyszerűen megállapíthatjuk, mennyire friss a boltban/piacon vásárolt, vagy a hűtőből kivett tojás: a megmosott darabot egy nagy pohár, kevés sóval elkevert hideg vízbe tesszük. Ha a víz tetején lebeg, már nem friss, ajánlott másikat használni!
2. Rossz sorrend
Kelt tészták és kenyerek esetében is előbb inkább a száraz anyagokat keverjétek össze egy nagy tálban és csak aztán adjátok hozzá a zsiradékot és az élesztőt.
3. Ujjheggyel gyúrunk a tenyerünk helyett
Gyúrással ínycsiklandó omlós tésztákat készíthetünk, de ilyenkor figyeljetek arra, hogy az ujjvégeitek helyett inkább a tenyeretek tövét használjátok a „nyomkodásra”, így ugyanis nagyobb erőt fejtünk ki!
4. Túl kevés víz
Miután a gyúródeszkán felaprítottátok a meggyúrt tésztát, helyezzétek minimum két liter forrásban lévő vízbe. Fontos, hogy mindig egyharmadnyi tészta és kétharmadnyi víz legyen a fazékban, így a tészta nem fog összetapadni! Főzés közben ne tegyetek fedőt az edényre!
5. Olajat adni a vízhez
Csupán egy városi mítosz az, hogy a tészta főzésénél a csipetnyi só mellett még olajat is kell adni a főzővízhez. Nagy hiba, ettől ugyanis csak zsírosabb lesz a tészta!
6. Nem vagyunk elég türelmesek
Ne kapkodjatok, várjátok meg, hogy felforrjon a főzővíz, és csak ezután szórjátok bele a tésztát. Máskülönben csak ragacsos és gumiszerű lesz a pasztátok.
7. A vízzel mi lesz?
Ti is rögtön a lefolyóba öntitek a forró tésztavizet főzés után? Legközelebb mentsetek meg belőle egy bögrényit, és adjátok a fogáshoz készített szószhoz, töltelékhez. Isteni ízt ad az ételnek!
8. Azt gondolni, hogy a tészta nem ünnepi étel
Olaszországban a karácsonyi ünnepség mindig tésztával kezdődik. A friss, töltött tészta különleges szerepet tölt be az itáliaiak karácsonyi étkezésében. Míg Toszkánában például sok háznál ilyenkor pici-t, azaz vastag, spagettitésztát, addig Piemontban hússal töltött agnolotti del plin tésztaételt készítenek. Miért ne követhetnénk az olaszok példáját?
Szöveg: D. E.
Fotó: Thinkstock