Első a ragadás-mentesítés
Mivel a mézeskalács tésztája meglehetősen ragadós, érdemes valamilyen olajspray-t használni, még akkor is, ha olyan edényben dolgoztok, ami alapvetően nem tapadós. Ezzel a trükkel könnyebben válik el a tészta a felülettől, és könnyebb lesz vele a munka is.
Csak melegen!
Tartsátok melegen, fedővel letakarva a tésztát! Mivel a ház legfontosabb részei, a falak és a tető is ebből az alapból készülnek majd, fontos, hogy meleg maradjon a könnyebb formázhatóság érdekében.
Tipp: A tésztát már a kigyúrást követően, valamint a pihentetés előtt vágjátok szét három-négy egyenlő részre. Ezekkel a kisebb darabokkal kényelmesebb később dolgozni.
A nyújtás titka
Ahhoz, hogy szép és egyenletes tésztát kapjatok, alkalmazzátok az alábbi technikát: a sodrófával való nyújtás során folyamatosan forgassátok el egy-egy negyeddel az adott tésztadarabot, amíg meg nem kapjátok a kívánt vastagságot. Ezek után jöhet a kivágás.
Fontos a precizitás
Ha kell, használjatok vonalzót a vágáshoz, daraboláshoz, hogy a falak és a tető elemeinek oldalai tökéletesen egyenesek legyenek. Az összeállítás is könnyebb lesz és a végeredmény is szebb.
Apró, de annál fontosabb trükk
Az ajtók és ablakok kivágásához hívjatok segítségül egy kést, a kimetszett darabokat viszont hagyjátok a helyükön a sütés idejére is. Ezzel a módszerrel szépen megmaradnak az élek, hiszen a tészta nem tud befelé puffadni.
Egy kis utómunka
Egy kisebb kézi reszelő segítségével csiszolhattok a házikó oldalélein, hiszen ezek a sütés folyamán egyenetlenné válhatnak.
Megerősítés mázzal
Az oldalak összeillesztéséhez használjatok keményre felvert tojásfehérjés porcukros mázat. Időigényes folyamat a sűrű anyaggal dolgozni, de megéri, mert erősen tartja majd az egyes elemeket.
Színes ablakok
Igazán mutatós lesz a házikótok, ha különféle színes kemény cukrokat használtok az ablakok kitöltésére. Mindössze annyi a dolgotok, hogy az apró édességeket belehelyezzétek az üres részekbe, majd néhány percre a sütőbe tegyétek a tésztát. A cukor megolvad, és máris színes ablak hatását kelti.
Tipp: Ha a cukor nem folyik szét egyenletesen, fogvájó vagy hurkapálca segítségével oszlassátok el a formában.
Tipp a tetőhöz
Használjatok papírt és poharakat a két tetőelem összeillesztéséhez! Az egyik tésztalapot tegyétek az asztalra és az oldalánál támasszátok meg egy pohárral. A másik lapot állítsátok mellé, majd ennek a külső részéhez is tegyetek egy poharat úgy, hogy az építmény helyes szögben álljon. Ezt követően kenjetek be egy papírdarabot a cukormázas masszával, majd helyezzétek rögzítésként az elemekre. A módszer segítségével a tetőrész úgy szárad majd meg, ahogyan a házra kell kerülnie.
Tipp: Hagyjátok jól megszáradni, mielőtt folytatnátok a munkát!
Belső megerősítés
Ahhoz, hogy minden elem a helyén maradjon, érdemes a ház belső részénél is a cukormázas tojásfehérjét használni: húzzatok vastag oszlopot a masszából a falak belső-, illetve alsó alaphoz való illesztéseihez. Mivel a ház belseje nem fog látszani, akkor sem kell aggódnotok, ha nem sikerül túlságosan szépre.
Víz, tiszta víz
Mivel a korábban használt máz nagyon sűrű, hígítsátok fel egy kis vízzel! Ezzel az apró fortéllyal egyszerűbb lesz a ház külső részét feldíszíteni.
Tipp: a házikót dekorálhatjátok különféle cukorkákkal, kandírozott és szárított gyümölcsökkel, fűszerekkel, de bármi egyébbel, amit mutatósnak gondoltok.
Ha dekoráció ügyben inspirálódnátok, nézzétek meg ezt a korábbi, mézeskalács házas összeállításunkat!
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Getty Images