Nem is gondolnád, hogy az internet is nehezített pálya a nőknek, pedig világszerte növekvő mértékben lehetnek áldozatai bántalmazásnak, szexuális zaklatásnak, fenyegető üzeneteknek és kirekesztésnek az online térben.
Erre Tim Berners Lee, a Világháló (World Wide Web) feltalálója sürgető levélben figyelmeztetett, felsorolva azt a három tényezőt, ami fenntartja, sőt, jóslata szerint el is mélyíti a közeljövőben ezt az egyenlőtlen és sok szempontból káros jelenséget:
- A digitális szakadék világszerte a nők több mint felét offline állapotban tartja, vagy azért, mert túl drága vagy azért mert nincs hozzáférésük az online léthez szükséges eszközökhöz és tudáshoz, felhasználói ismeretekhez.
- A fiatal női internetfelhasználók több mint fele tapasztalt valamilyen erőszakot online. Kitettebbek a szexuális zaklatásnak, a fenyegető üzeneteknek vagy annak, hogy magánképeiket a beleegyezésük nélkül adják tovább. A megkérdezettek többsége úgy gondolja, hogy a helyzet egyre rosszabb lesz – derült ki Berners-Lee alapítványának kutatásából.
- A harmadik fenyegetettség a szakértő szerint a rosszul tervezett mesterséges intelligencia-rendszerekből fakad, mert ezek nemcsak újratermelik, de súlyosbítják is a megkülönböztetést. „Sok vállalat keményen dolgozik a diszkrimináció leküzdéséért. Ugyanakkor, ha nem fordítanak erőforrásokat a hátrányos megkülönböztetés enyhítésére, annak a veszélye is fennáll, hogy a megkülönböztetés soha nem látott sebességgel és mértékben terjed el.”
Az internet atyja arra is figyelmeztetett a The Guardian cikkében, hogy
az online bántalmazás veszélyes trendje arra kényszerít nőket, hogy elhagyják munkájukat, kimaradjanak az iskolából. Kapcsolataik mehetnek így tönkre és véleményük sem kap teret.
Mindebből a szakértő arra következtet, hogy az internet jelenlegi formájában nem ideális hely a nők és a lányok számára és a nemek közötti egyenlőség terén az utóbbi időben elért pozitív fejlemények mellett komolyan aggódik, hogy ez az online kár és az ott szerzett súlyos sérelmek (melyek még súlyosabbak a színes bőrű vagy az LGBTQ+ közösségekből és más marginalizált csoportokból származó nők és lányok esetében) fenyegetik ezt a haladást.”
A koronavírus még nyilvánvalóbbá teszi, hogy lépni kell
Nem ez az első alkalom, hogy Berners-Lee határozottan felszólal a cybertér veszélyeit illetően: 2018-ban mutatta be globális akciótervét, amelynek célja, hogy megmentse az online tereket attól a fenyegetéstől, hogy teljes „digitális disztópiába” torkolljanak:
„Rajtunk múlik, hogy az internet mindenki számára működőképes legyen. Ez azonban az összes szereplő és ágazat figyelmét megköveteli, beleértve a fejlesztőket, a vezérigazgatókat, a mérnököket, a tudósokat és az állami tisztviselőket.”
A koronavírus terjedésével járó korlátozások még nyilvánvalóbbá tették, hogy milyen sürgető lenne lépéseket tenni a férfiak és nők közötti digitális szakadék enyhítésére. Ahol munkahelyek és iskolák zárnak be, a világháló lehetne az az életfonal, amelyre bárki felfűzheti az életét és amelynek segítségével bárki tovább dolgozhat, tanulhat vagy amelynek segítségével taníthatja gyermekeit – hangsúlyozza a fejlesztő. Mindez azonban lehetetlen, ha a nők jelentős része hozzá sem fér az ehhez szükséges tudáshoz és eszközökhöz és ha mégis, akkor nem érzi magát biztonságban az interneten.
Ezért arra kéri a vállalatokat és a kormányokat, hogy tűzzék zászlajukra az online zaklatás csökkentésének ügyét ebben az évben: több adat gyűjtésére és publikálására lenne szükség a nők online térben szerzett tapasztalatairól, az online termékeket, protokollokat és szolgáltatásokat pedig a női felhasználók visszajelzései alapján szükséges megtervezni. A kormányokat arra szólítja fel, hogy szigorítsák azokat a törvényeket, amelyek az online bántalmazókat elszámoltatásra kötelezik, a nyilvánosságot pedig arra, hogy szólaljanak fel minden esetben, amikor online zaklatás szemtanúivá válnak.
Szöveg: Laborczi Dóra
(Fotó: Getty Images)