Évszakváltás környékén gyakori panasz a tartós fáradtság. Reggel kimerülten ébred, és nincs elég energiája a napi teendők elvégzéséhez? Ráadásul szétszórt, feledékeny, nehezebben koncentrál? Sokféle oka lehet, például stressz, mozgáshiány, helytelen étrend, rossz alvás, de betegség is állhat a tünetek hátterében.
A krónikus kimerültség nem csak testi, hanem szellemi energiahiányt is jelent. Az alvás sem pihentető, az ember összetörtebben ébred, mint amikor lefeküdt. Vagy mindez egyszerűen tavaszi fáradtságra utal? Vegyük számba a lehetséges okokat és gyógymódokat!
- A koronavírus okozta járvány idején a kényszerű bezártság felborítja a megszokott napirendet, és az átállás egy másfajta életmódra komoly stresszt jelent, ami elszívja az energiát. Otthon dolgozni, háztartást vezetni, lekötni a gyerekek végtelen mozgásigényét, rendszert vinni a család életébe, gyakran vitákkal, feszültségekkel járhat. Sokat segíthet a nyílt kommunikáció, amikor mindenki elmondhatja, mi bántja, mit szeretne, és a közös megállapodásból születő megoldások biztosan hatékonyabbak a tekintélyre alapozott kényszernél.
- Az évszakváltással járó hormonális változások is okozhatják a testi-szellemi energia megfogyatkozását. Ilyenkor az úgynevezett alváshormon, a melatonin szintje megemelkedik, a különböző boldogsághormonok, az endorfinok, a szerotonin, a noradrenalin szintje pedig lecsökken. De előfordulhat, hogy a pajzsmirigy- vagy a mellékvesehormon alacsonyabb szintje áll a tünetek hátterében.
- A cirkadián ritmus, más néven a napi biológiai óra nagyon pontosan szabályozott rendszer a szervezetben, amelyet befolyásol a nap állása. A testhőmérséklet, a hormonszintek napszakok szerint ingadoznak, ezek átállásához több hétre van szüksége a szervezetnek, különösen, ha az évi óraátállítás újabb stresszt jelent az évszakváltás mellett.
- Vashiányra utalhat, ha az ember fáradékony, ingerlékeny, gyengének érzi magát és dekoncentrált. A problémát az okozza, hogy a vashiány miatt kevesebb hemoglobin termelődik, ami kevesebb oxigént képes elszállítani az izmokhoz és a sejtekhez. A vas pótlásával kezelhetők a panaszok, és csökkenthető a vérszegénység kockázata. Jó tudni, hogy az állati eredetű táplálékból jobban felszívódik a vas, amelynek értékes forrása a sovány marhahús, a vörös húsok. Emellett hasznos, ha az étrendben rendszeresen szerepel bab, tofu, tojás, sötétzöld leveles zöldségek, dió, mák és C-vitaminban gazdag gyümölcsök, ezek ugyanis javítják a vas felszívódását. Ha az étrendi változtatások után sem enyhülnek a vashiány tünetei, ajánlott orvoshoz fordulni.
- Változatos étrenddel biztosíthatók a szervezet számára szükséges vitaminok, ásványi anyagok. Jó, ha kevesebb hús, zsiradék, cukor szerepel az étrendben, és több friss zöldség, gyümölcs, ezek fogyasztásával juthat létfontosságú nyomelemekhez, vitaminokhoz a szervezet. A természetes formában bevitt vitaminok és ásványi anyagok egymásra is pozitív hatást gyakorolhatnak.
- Dietetikusok tapasztalata szerint már az enyhe dehidratáltság, adott esetben a mindössze 2 százalékos folyadékveszteség is csökkenti az energiaszintet. A dehidratáció következtében a vér sűrűbb lesz, ettől lelassul a folyadékkörforgás, így kevesebb oxigén és tápanyag jut el az izmokhoz és szervekhez. Érdemes a folyadék- utánpótlásról rendszeresen gondoskodni.
- Az energiahiány hátterében állhat az is, hogy a külső hőmérséklet emelkedésével az erek kitágulnak, ennek következtében a vérnyomás csökken. Megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és rendszeres mozgás mellett ez a panasz is rendeződhet.
- Egyes gyógyszerek, például szénanátha, allergia elleni készítmények mellékhatásaként is jelentkezhet tartós fáradtságérzet, álmosság. Ezt érdemes jelezni a kezelőorvosnak, mert a terápia megváltoztatásával, más gyógyszerekkel kivédhető ez a mellékhatás.
- Az életmódorvoslás legfontosabb tanácsa tartós fáradtság ellen a mozgás, mert egyaránt jótékony hatású a testi és a lelki (mentális) működésre. Bármilyen kedvvel végzett aktivitás hasznos lehet: séta, futás, tánc, úszás, kerékpározás, kertészkedés, labdajátékok, tenisz, foci a gyerekekkel. Különösen a szabadban végzett testmozgás előnyös a tavaszi fáradtság legyőzésében: a napfény a szem ideghártyáján keresztül hat az agyban elhelyezkedő tobozmirigyre, amely nappal csökkenti az álmosító melatonin szintjét, és fokozza az éberséget.
- Az ajánlások heti 150 perc közepes intenzitású mozgást javasolnak, például napi 20- 30 perc mozgást heti öt alkalommal. A terhelést életkortól és az esetleg fennálló krónikus betegségektől függően kell meghatározni. Iránymutatásként a 220 mínusz az életkor alapján számított érték 60–70 százalékát érje el a pulzus, ami egy 30 éves embernél 130, egy 50 éves embernél 120, egy 70 éves embernél 100 körüli értéket jelent percenként.
- Amerikai kardiológusok szerint a napi tízezer lépés tekinthető ideális lépésszámnak, ilyen terhelés mellett már kimutatható a mozgás betegségmegelőző, illetve a keringési értékeket javító, szívvédő hatása.
- A fizikai aktivitás, a ritmusos mozgás oldja a stresszt, javítja a hangulatot, felszabadítja a kreativitást, örömet ad. Ismert a testmozgás endorfinokat serkentő hatása, például futók, túrakerékpárosok gyakran beszámolnak egy-egy hosszabb táv teljesítése után napokig kitartó emelkedettség, eufória érzéséről.
Mikor betegség?
A krónikus fáradtság-szindróma (Chronic Fatigue Syndrome, CFS) hosszan tartó, a mindennapi életben sok gonddal járó fáradtságot jelent. Bár az Egyesült Államokban írták le ezt a betegséget, de az egész világon előfordulhat, életkortól, bőrszíntől és nemtől függetlenül bárkit érinthet. Legfontosabb tünete a fáradtság, amely legalább hat hónapon át tart, és eléggé súlyos ahhoz, hogy a mindennapi életet zavarja. További tünetként előfordulhat fejfájás, ízületi panaszok, izomfájdalom, akár torok- vagy fogfájás; az egyre nagyobb testfelületre kiterjedő kellemetlenség- vagy fájdalomérzet.
A cikk eredetileg a Nők Lapja 2020/19. lapszámában jelent meg.
Fotó: Getty Images