Színes szépség: macaron
Valamilyen oknál fogva – talán a kiejtése miatt – a legtöbben azt gondolják, a macaron francia eredetű édesség, de valójában a 14-15. századi Velencében kezdték el először készíteni. Franciaországban csak később vált ismertté – az már más kérdés, hogy az évszázadok alatt az egyik legkedveltebb cukrásztermékké nőtte ki magát. A maccarone vagy maccherone szó egyébként nem csupán ezt a süteményt jelölte anno, minden apró, tojásfehérjéből és darált mandulából készült édességet így neveztek.
Csokis csábítás: brownie
A legenda úgy tartja, hogy egy szórakozott szakács elfelejtett sütőport tenni a csokoládétortába, ennek a „baklövésnek” köszönhetjük a brownie-t. Hogy ez igaz-e, azt nem tudjuk, az viszont biztos, hogy a süteményt először az 1897-ből származó Sears and Roebuck katalógusban említették, amely a mai Sears áruházlánc korabeli „akciós katalógusa” volt.
Ínyenc kedvenc: caramel flan
Nemzete válogatja a caramel flan elkészítésének és szervírozásának formáját, sőt eredetét tekintve sincsen két azonos álláspont. Egyes források szerint már a Római Birodalomban is készítettek ehhez hasonló desszertet, mások a mexikóiaknak tulajdonítják a finomságot. Egy azonban biztos, a gőzölt vaníliás puding és a lecsorgó karamell kombinációja egyszerűen fenséges, nem véletlen, hogy Európa szerte kedvelt nassolnivaló.
Energiabomba: tiramisu
A tiramisu elnevezése koffeintartalmára utal: ha magyarra fordítanánk, akkor valami olyat jelentene, hogy „dobj fel”. Eredete azonban már nem ennyire egyértelmű. Egyes források szerint a 17. században Cosimo di Medici toszkán herceg tiszteletére készítettek először ilyet, mások szerint csak a 60-as években találta ki Loly Linguanotto cukrász. Ez már csak azért is hihetőbb, mert a középkorban elég nehezen tudták volna megoldani a mascarpone szállítását, ami eredetileg Venetóból származik. Ráadásul Giorgo Locatelli az Ízek Italiája című könyvében – ami alapirodalomnak számít az olasz konyhaművészetben – szintén a cukrászmestert nevezi meg alkotójának.
A fánkok fánkja: éclair
Az ételtörténészek szerint az éclair fánk francia eredetű sütemény, Antonin Carame séftől eredeztetik, bár ezt semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, ahogyan azt sem, hogy villámlásra utaló neve a gyors elfogyasztására utal. Mivel egyesek a fulgurit kőhöz is hasonlítják, ami villámcsapáskor jön létre a homokban, mindenki csak találgat azt illetően, hogy kihez, mihez kötődik, azt azonban senki nem vonja kétségbe, hogy az éclair fánk az egyik legjobb dolog a világon.
A Nők Lapja Konyha 2016. július-augusztusi számában, többek között klasszikus, külföldi sütemények receptjeit is megtaláljátok. A magazin június 5-től vásárolható meg az újságárusoknál.
Szöveg: D. A.
Fotó: Thinkstock