1. Királynők kedvence
A Holt-tenger jótékony hatásáról állítólag már a bibliai időkben is tudtak. Itt kúráltatta magát Dávid király felesége, Abigél, no meg Kleopátra, aki saját nyaralót építtetett a tó partján, és akiről feljegyezték, hogy varázsosan elbűvölő volt.
2. Nem halott
Első ránézésre – sőt: akár hosszabb tanulmányok után is – úgy látszott, hogy a Holt-tenger teljesen halott, hiszen vize körülbelül tízszer sósabb, mint az óceánoké, így ebben
élőlény aligha maradhat meg. Egy ideje azonban sejtik már a kutatók, hogy valami titkot azért rejt a tömény, sós víz. Az 1930-as években kiderítették, hogy tele van mikrobákkal, amelyek kedvező körülmények között vörös színű „vízvirágzást” is okozhatnak, aminek a babonás hiedelmekkel ellentétben nincs köze a vérhez. Néhány rettenthetetlen búvár 2010-ben azt is kiderítette, hogy a tó fenekén érdekes geológiai alakzatokban édes vizű források fakadnak.
3. Mélységrekord!
Ez a Föld legalacsonyabb pontja – ráadásul a sivatagos éghajlaton a párolgás miatt évente több int egy méterrel csökken a vízszint. Ha nem mentik meg, akkor belátható időn belül semmivé esz: legfeljebb kiszáradt sóhalmok emlékeztetnek majd a köznyelvben Sós-tengerként emlegetett tóra.
4. Sóbálványok?
Bizony, a két bibliai bűnös város, Szodoma és Gomora is valamikor a Holt-tenger partján épülhetett, és Lót sóbálvánnyá váló feleségének históriáját is valószínűleg egy természetes képződményű, ember formájú sószobor alapozta meg.
5. Különös UV-sugárzás
Aki járt erre, tudja: pokolian forró helyről van szó. De minden hőség dacára, bármilyen erős is legyen a napsütés, z UV-sugárzás meglepően alacsony, és senki sem tudja ennek okát.
A Holt-tengerről bővebben a Nők Lapja Ezotériában (2015/4.) olvashattok!
Szerző: Balázs-Piri Krisztina
Fotó: Thinkstock