Írás, zene, rejtélyes feladványok, Robert Langdon és egy könyvújdonság. Sztárinterjú a Nők Lapja 2020/40. számából.

Dan Brown, A Da Vinci-kód világhírű szerzője Vad szimfónia címmel gyerekkönyvet írt egy állatokból álló zenekarról, a hozzá kapcsolódó zenei darabokat is maga szerezte. Kérésére helyi idő szerint reggel hatkor hívom New Hampshire-i házában, és ő ekkor már két órája talpon van. 

– Kezdhetünk a könyv magyar illusztrátorával, Bátori Zsuzsannával?
– Boldogan.

– Hogyan választotta ki több száz grafikus közül?
– Rengetegen jelentkeztek a munkára, de én egyértelműen őt akartam. Ahogy végignéztem az összes művész munkáit, akadt köztük sok képzett és tehetséges, akiknek a rajzain az állatok szinte valóságosnak tűntek. Susan állatainak azonban személyiségük is volt. Nem is tudom, hogy csinálja. Amint megláttam a rajzait, azonnal tudtam, hogy őt választom, és nem csalódtam. Élmény volt vele dolgozni.

– Talált egy rokonlelket, aki egy másik művészeti ágban ugyanazt tudja megjeleníteni, amit ön írásban, illetve zenében próbál kifejezni?
– Ez igazán szép gondolat. És lehet is benne valami, mert amikor végül személyesen is találkoztunk Horvátországban, ahol a zenét rögzítették, kettesben hallgattuk a zenekart, és ő közben vázlatokat készített, remekül megértettük egymást. Nekem is olyan érzésem támadt, hogy egy másik médiumon keresztül ugyanazt fejezi ki, amit én.

– Bár ön íróként vált sikeressé, a zene gyerekkora óta az élete része.
– Mert nem volt otthon tévénk, és valamivel el kellett foglalnunk magunkat.

– A mai eszével jó ötletnek tartja, hogy a szülei nem vettek tévét?
– Csodálatos ötlet volt, mert így folyton zenéltünk, vagy olyan játékokat játszottunk, amelyek fejlesztették a képzelőerőnket. A húgom művészi pályára lépett, az öcsém zeneszerző, és én, aki zenésznek indultam, végül író lettem. Mondhatjuk, hogy bevált a szüleim taktikája.

– Most tart otthon tévét?
– Igen, de annyira nem nézem, hogy valamikor egy hónappal ezelőtt elromlott, és sokáig észre sem vettem.

– Zenésznek indult, és most a Vad szimfóniával visszatért a zenéhez. Létezik bármi a világon, amit szavakkal nem lehet kifejezni, csak muzsikával?
– A zene egészen más önkifejezési forma, mint a beszéd, és nagyobb teret hagy az értelmezésnek. A Vad szimfónián dolgozva azon gondolkodtam, hogy a zene valójában önálló nyelv, ami ráadásul univerzális. Aki beszéli, annak nem kell külön megtanulnia magyarul, horvátul vagy franciául, hogy élvezni tudja. Akárhol hallgatnak is a világon egy közismert dalt, nincs szükségük tolmácsra, nagyjából ugyanazt érzik mindenütt, és érteni fogja minden gyerek. Ez óriási előny a nyelvhez képest.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Mikor írta élete első könyvét Dan Brown?
Miért fontosak számára a kódok és rejtvények?
Minek köszönhető, hogy gyerekkönyvet írt?
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .