Mi történt?
Az UNICEF munkatársai szó szerint háztól házig szállítják a megelőzhető betegségek elleni oltóanyagokat, hogy a koronavírus miatti határzárak, közlekedési nehézségek ellenére az oltási programok folytatódhassanak. A koronavírus miatt most nem könnyű a dolguk: gyakran rénszarvasháton, biciklin vagy szamárkordén kell eljutniuk a gyerekekhez.
Miért fontos?
Innen, a gazdaságilag fejlett Európai Unióból nézve nehezen tudjuk elképzelni, hogy mennyire sok nehézséget jelent a kisgyermekek oltása a fejlődő országokban. A koronavírus járvány helyenként ellehetetlenítette a humanitárius programokat, így sok kisgyerekek oltása veszélybe került. Az UNICEF ezen a helyzeten próbál segíteni.
Tovább olvasnál? Erről lesz még szó:
- Akár mocsáron, hegyeken és folyókon is keresztül kell menniük az UNICEF munkatársainak, hogy teljesítsék küldetésüket.
- Hány egy éven aluli gyerek oltása került veszélybe?
- Milyen adatsorban listavezető Magyarország?
Amikor kora tavasszal a koronavírus járvány begyűrűzése miatt a világ országai lezárták a határaikat, bele sem gondoltunk, vajon a gazdasági hatásokon kívül milyen negatív következményei lesznek a vírus miatti korlátozó intézkedéseknek. Voltak, akik azt mondták, hogy a lezárások nagyobb veszteségeket fognak okozni, mint a vírus maga. A határzár egyik kétségbeejtő következménye, hogy lassultak (vagy leálltak) a humanitárius szervezetek a munkájukkal, így nehezen jutottak el a kisgyermekekhez a védőoltások Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. Akadtak olyan országok is, ahol a helyi egészségügyi intézmények minden erőforrásukkal a vírus elleni védelemre összpontosították, emiatt azokon a területeken nem folytatódtak az oltási kampányok.
Az UNICEF összesítése szerint hatvannyolc országban 80 millió egy éven aluli gyerek oltása került veszélybe miután a szervezet több mint 30 immunizációs programját kényszerült felfüggeszteni a koronavírus okozta intézkedések és forráshiány miatt. – A COVID-19 ellen nincs még vakcina, más halálos betegségek ellen azonban igen, ám ezek a jelenlegi helyzetben nehezebben és drágábban jutnak el a „címzettekhez”, a legvédtelenebb gyerekekhez. Az UNICEF és partnerei oltják be a világ gyermekeinek közel felét, ezzel a szervezet a földkerekség legnagyobb oltóanyag-vásárlója. A vakcinák évente 2-3 millió gyerek életét mentik meg. Az oltóanyagok védelmet nyújtanak többek között a tbc-fertőzés, a kanyaró, a járványos gyermekbénulás, a rotavírus, a mumpsz, a szamárköhögés és sok más veszélyes, potenciálisan halálos kór ellen. A gyermekbénulást okozó poliovírus a világméretű összefogásnak köszönhetően majdnem eltűnt. De a koronavírus okozta oltási nehézségek miatt a fertőző gyermekbénulás új helyeken bukkant fel.
Míg tavaly is 14 millió csecsemő maradt oltás nélkül, és 6 millióan csak az oltások egy részét kapják meg, addig idén sokkal rosszabb a helyzet. A globális COVID-19 járvány soha nem látott kihívások elé állította az alapvető védőoltások beszerzését és szállítását világszerte. Az UNICEF Magyarország idehaza is kampányt indított, hogy így támogassa forrásokkal az életmentő immunizációs munkát.
A szervezet tájékoztatása szerint a vakcinák szállítását minden esetben helyi, a körülményeket jól ismerő munkatársak végzik. Erre már csak azért is szükség van, mert a koronavírus-járvány alatt sok oltóközpont bezárt, a tömegközlekedés nem működik, az emberek félnek kimozdulni, a vakcinákat az egészségügyi dolgozók tényleg háztól házig viszik – bárhol is legyen az a ház. Az UNICEF munkatársainak gyakran saját épségüket kockáztatva, mocsáron, hegyeken és folyókon keresztül kell átkelniük, hogy teljesítsék küldetésüket. A vakcinák szállítása speciális körülményeket igényel. Az oltóanyagokat szigorúan 2 és 8 Celsius fok között szükséges tárolni, ezért azokat speciális burokkal ellátott dobozban szállítják. Ezért is nagy kihívás, ha extrém időjárási körülmények vagy útviszonyok között kell a vakcinákat a gyerekekhez eljuttatni.
Ha tetszett a cikk, regisztrálj, hogy hozzáférj az előfizetői tartalmainkhoz is!
(Kiemelt kép: A négyéves Rayana gyermekbénulás elleni oltásra vár India egyik távoli tartományában. Az UNICEF dolgozója kötélen mászva szeli át a heves folyót, hogy eljuttassa hozzá az életmentő vakcinát. Fotók: UNICEF)