Tényleg arcápolási rutint kell váltani a hideg évszakokban?

A címben feltett kérdésre a válasz természetesen igen, a valódi kérdés inkább az, hogy mire figyeljünk!

A hét második felére ugyan újra bekacsint a vénasszonyok nyara, de ez nem változtat azon, hogy visszavonhatatlanul itt az ősz. Ez pedig mit jelent? Folyamatosan csökkenő hőmérsékletet, a páratartalom visszaesését, ami pedig a fűtési szezon beindításával megspékelve új arcápolási rutinért kiált. A szépségiparnak sok trükkje van arra, hogy minél többet költsenek a vásárlók, az őszi-téli szezon arcápolási termékeinek cseréje azonban pont nem ezek közé tartozik. A bőr most szárazabbá, törékenyebbé válik, az arra hajlamosaknál pedig viszketés, feszülés, kipirosodás, sőt ekcéma is jelentkezhet a külső tényezők miatt, ezért mindenképpen érdemes a könnyű, nyári ápolókat valami táplálóbbra cserélni.

Mi történik ilyenkor?

A bőrünk az első és legfontosabb védelmi vonal, ami testünk és a külső világ között húzódik, így ez az első, ami megérzi a külső körülmények változását.

Tudatos bőrápolás

Fontos, hogy tudatosan építsd fel bőrápolási rutinodat. Ez nem egyszerű folyamat, főleg, ha bizonyos dolgokra érzékenyen reagál a bőröd. Ilyen esetben érdemes szakember tanácsát kérned, hiszen nem biztos, hogy egy éppen ünnepelt hatóanyag mondjuk a te bőrtípusod számára is ideális. Szakember segítségét igénybe venni akkor is különösen fontos, ha valamilyen bőrproblémával küzdesz.

Ahogyan csökken tehát a hőmérséklet, csökken a faggyúmirigyek működése is, a bőr felszínén levő lipidréteg elvékonyodik, a vízvesztés fokozódik. (A lipidek az egész szervezetünkben jelen vannak, minden szövetünkben megtalálhatóak. Ezek a molekulák többnyire glicerint és zsírsavat tartalmaznak. A lipidek alapvető fontosságúak a bőr egészsége szempontjából, hiszen ezek képezik a bőr védekező, barrier vonalát, megkötik a nedvességet.) Hideg időben ráadásul szeretünk jó forró fürdőt is venni, ami szintén ronthat a helyzeten a nagy hőingadozás okán. Ha azok közé tartozol, akiknek nemcsak az arcán, de az egész testén jelentkezik például viszketés a bőrszárazság miatt (és mondjuk ekcémára vagy hajlamos), akkor mindenképpen érdemes olyan testápolót választanod, ami visszapótolja a lipidréteget, így azonnal nyugtatja a bőrt. Ha eltévednél a szavak erdejében, eláruljuk, hogy a ceramidok is lipidek, amelyek segítenek támogatni a bőr védőrétegét és megtartani a nedvességét, ezért ha a ceramid és a lipid szó szerepel egy testápoló elnevezésében (főleg, ha azt patikában látod), nagyon nem lőhetsz mellé.  Tömören összefoglalva ősszel ideje ráállni a táplálóbb krémekre és testápolókra. De mi van az arclemosókkal és a szérumokkal? És a hámlasztással? Nézzük csak!

Arctisztítás

Legyen kint 35 fok vagy 5, az arctisztítás mindennek az alapja, ezzel készíted fel a bőröd a továbbiakra. Reggel elég lehet, ha csak egy kis langyos vízzel mosol arcot, de este mindenképpen szükség van alapos tisztításra, méghozzá olyan lemosóval, ami kíméletesen, mégis alaposan távolítja el a szennyeződéseket (smink, felhalmozódott zsír, hámsejtek, légszennyezésből származó szennyeződés). Lehet, hogy hallottál már a dupla lemosásról, ez azt jelenti, hogy először egy micellás vízzel törli át az ember az arcát (vagy éppen olajos lemosóval), majd következik egy vízzel teljesen eltüntethető lemosó. Az a lényeg, hogy bármilyen lemosót használsz, a vége vízzel teljesen eltüntethető legyen.

Nincs ötleted? Mutatunk hármat, ami szerkesztőségünk tagjainak már bejött:

Galéria | 3 kép

Szérum

A szérumok sokak számára még mindig fölösleges pénzkidobásnak tűnnek, főleg, hogy még drágábbak is a krémeknél. Pedig fontos szerepük van, ha már túlléptél azon a életkoron, hogy egy egyszerű hidratáló krém elég legyen. A szérumok koncentrált formában tartalmaznak hatóanyagot, állaguknak, formulájuknak köszönhetően pedig mélyebbre képesek ezeket juttatni, mint egy egyszerű krém. Attól függően válassz, hogy mi a célod. Például a ragyogásfokozás? A barázdák méretének csökkentése? 

Nincs ötleted? Mutatunk hármat, ami szerkesztőségünk tagjainak már bejött:

 

Galéria | 3 kép

Hidratálás

Ha érzékeny, szárazságra hajlamos a bőröd, a legjobb, ha télen lipidpótló krémeket használsz, a cica névvel ellátott krémek szuperek erre a célra. A cica szikának ejtendő, és a francia cicatrice (varr, seb) szóból ered. Jöhetnek a testesebb, zsírosabb krémek, az olyan összetevők, mint a glicerin, a ceramidok és a niacin, amelyek biztosítják a jól hidratált bőrt.

Nincs ötleted? Mutatunk hármat, ami szerkesztőségünk tagjainak már bejött:

Galéria | 3 kép

Fényvédők

Elmúltak már azok az idők, hogy csak azért, mert itt a napsütésben szegényebb időszak, lepasszolhatod a fényvédőket. Hacsak nem vagy notórius túrázó vagy mész el mondjuk síelni, nem kell 50 faktoros fényvédőt használnod, de valamilyent minden nap kell, hiszen az UVA-sugárzás télen is velünk van, ennek hatására pedig aktiválódnak a kollagénbontó enzimek, az MMP-k (a mátrix metalloproteinázok), ami pedig a kollagén kötegek szervezetlenségét, szilánkosodását és szétszóródását okozza. Magyarán, és jegyezd meg egyszer, s mindenkorra: a fényvédelem mindennek az alapja, hiszen az UVA-sugárzás a kutatások szerint nagyban befolyásolja a klinikai bőröregedést, az UV-sugaraknak való kitettség az arcon megjelenő bőröregedés jeleinek 80%-áért (!) felelős.

Nincs ötleted? Mutatunk hármat, ami szerkesztőségünk tagjainak már bejött:

Galéria | 3 kép

Hámlasszak vagy ne?

Jogosan merül fel a kérdés, hiszen vannak hámlasztók, amelyek növelik a fényérzékenységet, ezért pedig logikus, hogy a napfényben szegényebb időszakokban érdemes alkalmazni őket, viszont ebben az időszakban jóval sérülékenyebb a bőr. Szűcs Ági esztétikai terapeuta szerint „egész évben érdemes hámlasztani, hiszen ezzel tudjuk legjobban eltávolítani az elhalt hámsejteket, bizonyos protokoll javaslatokban pedig a mai napig megtalálhatók a mechanikai radírok is. A PHA savakat érzékeny bőrön is alkalmazhatjuk, hiszen ezek gyengédebbek. A BHA (szalicilsav) akkor jön jól, ha tág pórusokkal, mitesszerekkel vagy pattanásokkal küzdünk. Ennek egyébként gyulladáscsökkentő hatása is van, ezért szokták rozáceás bőr ápolására is javasolni.A szakember azt tanácsolja, hogy amíg nincsenek kóros tüneteink (például gyulladások, kipirosodott, hámló bőrfelszín), addig nyugodtan hámlaszthatunk otthon, de maximum kétszer, ritkább esetben háromszor hetente, és akkor is inkább alacsony dózisú hámlasztóval. Mindig a bőr aktuális állapotát kell kezelni – mondja Ági. – Ha a tüneteink krónikusak, akkor inkább bízzuk szakemberre a dolgot.

Nincs ötleted? Mutatunk hármat, ami szerkesztőségünk tagjainak már bejött:

 

Galéria | 3 kép

Ez a cikk mindenki számára olvasható, ugyanakkor a nőklapja.hu több tartalma csak előfizetéssel érhető el. Ha regisztrálsz, öt cikket elolvashatsz fizetés nélkül. Ha tetszett az írásunk, regisztrálj, hogy az előfizetői tartalmainkhoz is hozzáférj.

(Kiemelt kép: Getty Images)