Bálint György: Levél a kertből, Nők Lapja, 1982/9.
Kedves Húgom!
Igazán örülök, hogy kedvet kaptatok a kertészkedéshez és így végre hasznát láthatjátok tanácsaimnak. Azt tudnod kell, hogy minden kert éppen annyira egyéniség, mint a művelője. Mindenki igyekszik a maga képére alakítani a kertjét és ez így van jól; ettől változatos, sokszínű a környezetünk, a ,,humanizált természet”. Az egyéni tapasztalatok sem alkalmazhatók minden körülmények között. Lehet, hogy egy gyümölcsfajta az egyik kertben bőven ontja ízletes termését, s egy másik — nem is távoli kertben — csak sínylődik. Nagyon sokat segíthetnek a szomszédok, a közelben kertészkedő ismerősök tapasztalatai, ezért már csak emiatt is érdemes velük szót érteni.
Azt javaslom Neked (és Nektek), hogy szerezz be és olvass el néhány jó szakkönyvet, kísérd figyelemmel az újságok, hetilapok ide vonatkozó cikkeit, hallgasd meg a Rádió kertbarátoknak szóló adásait és — ha érdemesnek tartod — kövesd az én javaslataimat is. Az olvasottakat, hallottakat vesd össze saját tapasztalataiddal és akkor nem fogsz csalódni: elkerülöd a kezdeti buktatókat és biztos sikereket aratsz majd a kertben is.
Mert a kert – talán az élet bármely területénél gazdagabban és biztosabban – kínálja a sikert. Az első saját termelésű piros hónaposretek: maga a megvalósult csoda. Az első érett, illatos szamócabogyó, egy szép, piros alma, egy illatos rózsaszál, egy fürt jóízű szőlő, egy korty bor, mindez a Te munkád (ez esetben szó szerint érthető) gyümölcse. A kedvező időjáráson kívül persze szorgalom, előretekintés és egy kevéske gyakorlat is kell mindehhez. Hidd el, megéri.