Mi történt?
Megváltoztatja az Instagram a meztelenséggel kapcsolatos cenzúrázási elveit.
Miért fontos?
Mert több jel mutat arra, hogy a népszerű közösségi oldal diszkriminálja a túlsúlyos és nem fehér nők testét – azaz a vékony, fehér nők határfeszegető vagy explicitebben félmeztelen fotóival sokkal megengedőbb volt.
Tovább olvasnál? Erről lesz még szó:
- Egy vékony és egy molett nő ugyanolyan félmeztelen pózban látható a fotón: melyik képet törölte az Instagram?
- Hogyan ellenőrzi a Facebook és az Instagram a sértőként jelentett tartalmakat?
Ahányan vagyunk nők, annyiféle a testünk. Éppen ezért valamennyi nő diadala, hogy a 28 éves, fekete plus size modell, Nyome Nicholas-Williams és társai elérték, hogy az Instagram felülvizsgálta a diszkriminációra utaló cenzúrázási gyakorlatát.
A történet még augusztusban kezdődött, amikor a Facebookhoz tartozó képmegosztó oldal eltávolította Nyome Nicholas-Williams új fotósorozatát, aminek dedikált üzenete egyébként arról szólt, hogy szeressük és fogadjuk el a testünket. Hogy mi volt a képeken? Például Nicholas-Williams ült biciklis nadrágban egy széken, és úgy karolta át magát, hogy eltakarta a mellét. Tehát nem látszott semmilyen olyan intim részlet, ami a szabályok szerint túl sok lenne, például a mellbimbó.
Ennek ellenére az Instagram nemcsak eltávolította a képeket, hanem figyelmeztették, hogy törölni fogják Nicholas-Williams és a fotós Alexandra Cameron oldalát is, aki nyilván szintén megosztotta a sorozatot. Mint kiderült, a cég problémája az volt, hogy az egyik képen Nicholas-Williams megfogta a saját mellét, ami szerintük pornográfnak minősül, írja a Guardian.
Az esetből hatalmas botrány kerekedett. Nicholas-Williams képmutatónak és rasszistának nevezte az oldalt, és felhívta a figyelmet, hogy tömegesen láthatóak az oldalon vékony, félmeztelen fehér nőkről készült fotók, de azokat a cég nem törli.
A modell mellé állt Gina Martin, aki 2018-ban elérte, hogy Angliában és Walesben büntethető legyen, ha valakinek befényképeznek a szoknyája alá. Martin online petíciót indított, hogy az Instagram ne cenzúrázza a túlsúlyos, fekete nőket – ezt mostanáig több mint 22 ezren írták alá. Nicholas-Williams és az eredeti, önelfogadásra buzdító kampány támogatói fotókat osztottak meg az #IWantToSeeNyome hashtaggel.
Hogy mennyire kiterjedt a probléma, az is mutatta, hogy már javában folyt ez az ügy, amikor az Instagram ismét akcióba lendült. Törölték ugyanis a celebek és hírességek tökéletesen pózolós fotóit parodizáló Celeste Barber képét, amin Candice Swanepoel aktfotóját gúnyolta ki.
Csakhogy, amíg Swanepoel teljesen meztelenül pózolt, Barberen volt egy testszínű bugyi – és jópár kiló plusz.
Barber fotóját eltüntették, Swanepoelé elérhető maradt.
Mikor Barber testszégyenítéssel vádolta az Instagramot, a cég visszakozott és hibára hivatkozva elnézést kért.
Jöhet a frissítés a szabályozásban?
A Facebook és az Instagram tartalomra vonatkozó szabályainak betartását egyfelől a mesterséges intelligencia felügyeli, másfelől szerte a világon 15 ezer emberi alkalmazott. A Guardian szerint ezek az alkalmazottak fejenként naponta több ezer olyan fotót ellenőriznek, amit valaki sértőnek talált és jelentett. A Facebooknak és az Instagramnak arra vonatkozóan is bonyolult eljárásrendje van, hogy lehet törölni egy fotót – éppen azért, hogy az ellenőrök egyéni (tudatos vagy öntudatlan) elfogultsága ne érvényesülhessen. Ezek az ügyek azt mutatták meg, hogy volt itt még mit javítani.
A Dazed a héten idézte az Instagram egyik szóvivőjét, aki Nicholas-Williams fotóival kapcsolatban azt nyilatkozta: „Mikor alaposabban megvizsgáltuk a helyzetet, rájöttünk, hogy a mell megfogásával kapcsolatos szabályunkat nem alkalmaztuk megfelelően. Nyome visszajelzése segített megértenünk, hogy a szabályozás hiányos volt és pontosítanunk kell.”
A Facebook és az Instagram meztelenséggel kapcsolatos új szabályozása ezen a héten lép életbe, ígéreteik szerint testalkattól és bőrszíntől függetlenül egységes elvek érvényesülnek majd a gyakorlatban is. Ahogy pedig Nicholas-Williams írta az Instagramon, az esete jó példa arra, hogy ha emberek kitartóan összefognak egy jó ügy érdekében, akkor elérhető a változás.
Ez a cikk mindenki számára olvasható, ugyanakkor a nőklapja.hu több tartalma csak előfizetéssel érhető el. Ha regisztrálsz, öt cikket elolvashatsz fizetés nélkül. Ha tetszett az írásunk, regisztrálj, hogy az előfizetői tartalmainkhoz is hozzáférj.
(Kiemelt kép: Nyome Nicholas-Williams Instagram)