Még manapság is számos olyan ország létezik, ahol az esküvő előtt (vagy akár után) a lányok érintetlenségéről vizsgálatokkal próbálnak meggyőződni. Franciaországban most tiltották be a szüzességtesztelést.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már 2018-ban felhívta rá a figyelmet, hogy véget kell vetni a gyakran fájdalmas, megalázó és értelmetlen szüzességi vizsgálatoknak. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) pedig kimondja, a szüzességi tesztelés a szexuális erőszak egyik formája. A francia törvény szerint a jövőben egy év börtönre és pénzbüntetésre ítélhetik azt az orvost, aki elvégzi a vizsgálatot.
A kultusz eredete
A szüzességtesztelés a WHO szerint a világ legalább húsz országában élő gyakorlat, a leggyakoribb Afrikában, Ázsia egyes országaiban, például Indiában és a Közel-Keleten. T. I. amerikai rapper interjúja óta viszont, melyben azzal dicsekedett, hogy lányát tizenhatodik születésnapja alkalmából szüzességet ellenőrző vizsgálatra vitte, tudjuk, hogy a nyugati világban is létezik. Iványi Tamás, az ELTE Sémi Filológiai és Arab Tanszékének oktatója mesél a kultusz kialakulásáról.