Az Európa Tanács Európai Gyógyszerminőségi Igazgatósága (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare – EDQM) megbízásából nemrég készült tanulmány szerint egyes, Európában értékesített kozmetikai termékek nem felelnek meg az allergiát kiváltó illatokra vonatkozó hatályos jogszabályi követelményeknek. A vizsgált bőr- és hajápoló termékek 80%-a átment a rostán, a parfüm kategóriában ez az arány azonban csak 59% volt.
A kozmetikai ellenőrző laboratóriumok európai hálózata (The Network of Official Cosmetics Control Laboratories, OCCLs) által végzett piacfelügyeleti tanulmány (ennek összefoglalója itt olvasható) az Európa Tanács azon erőfeszítéseinek része volt, hogy felmérjék, a kozmetikai termékek megfelelnek-e az európai jogszabályoknak.
Összesen 932 kozmetikai mintát, például bőr-, haj- és ajakápolási termékeket, valamint dezodorokat és parfümöket gyűjtöttek össze nyolc európai országban 2018 és 2020 között. A mintában szereplő termékeket 34 különböző országban gyártották, többségük (85%) Európában készült. Ezek közül 544 mintát jelöltek „parfümmentes” vagy hasonló jelzéssel. „A kozmetikai termékek megfelelőségének biztosítása kulcsfontosságú a lehetséges egészségügyi kockázatok elkerülése szempontjából.
A tanulmány által feltárt problémák azt mutatják, hogy továbbra is szoros együttműködésre van szükség a hivatalos kozmetikai ellenőrző laboratóriumok között, az európai közegészség érdekében”
– kommentálta a vizsgálat eredményeit Susanne Keitel, az EDQM igazgatója.
Az illatallergének helytelen címkézése
Minden mintát 24 allergén illatvegyület jelenlétére teszteltek, az eredmények pedig azt mutatták, hogy a minták 7,7%-a nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak az allergén illatanyag-összetevők hiányos vagy helytelen jelölése miatt. A minták 2,3%-a pedig félrevezető információkat tartalmazott a csomagoláson. Ezenkívül a „parfümmentesként” forgalmazott termékek 3,1%-a tartalmazott allergén illatvegyületeket. És hogy mely összetevők azok, amelyek illatvegyületeket jelezhetnek? Jelen vizsgálatban leggyakrabban a linalool, a benzil-alkohol és a limonén (ez természetes illatosító anyagok keveréke, például citrusolaj, ami a d-limonene és fenyőfa vagy mentol, ami pedig l-limonene).
Egyéb problémák
A tanulmány szerint a nem megfelelő minták 12,7%-ában nem az allergén illatanyag-vegyületek jelenléte volt a gond. A legtöbb probléma a helytelen címkézéssel vagy a hamis állításokkal volt összefüggésben, voltak olyan összetevő listák, amelyekről lehagytak bizonyos összetevőt. Problémaként merült fel, hogy a hatályos szabályozás által nem megengedett tartósítószer volt egy termékben, esetleg túl sok volt benne a kadmium.
Összesen azonban csak két terméket minősítettek nem biztonságos terméknek, egy testápolót a jodopropinil-butilkarbamát tiltott használata miatt, egy terméket pedig azért, mert mikrobiológiai szennyeződést tartalmazott.
Az EDQM szerint a tanulmányban szereplő különböző európai országokban nem volt szignifikáns különbség abban, hogy hány termék esetén találtak hiányosságokat.
(Forrás: EDQM, Premium Beauty News)