Az ország legjobb iskolái nem feltétlenül high-tech iskolák. Az épület, amelyben működnek, nem minden esetben friss és dizájnos, a tantermekben nem mindenhol van digitális tábla. De közös bennük – akár alapítványi, akár egyházi, akár állami elit iskoláról van szó –, hogy hisznek abban: az iskola több, mint az oktatás színtere. Hisznek a tudásban és a kíváncsiságban. És mindhárom intézményvezető úgy tartja, iskoláik lelke a pedagógusok minősége.
VEISZER ALINDA: Minden kutatás azt mutatja, hogy Magyarországon az állam nagyon keveset költ az oktatásra. Az oktatási kormányzat és az oktatásban részt vevők között rendszeresek a konfliktusok. Érezhető ez a gimnáziumokba jelentkezők számán?
MOSS LÁSZLÓ: Nem. Az utóbbi tíz évben 5-6-7-szeres a túljelentkezés, de ez nem mutatja a teljes valóságot, hiszen a gyerekek jelentős része 6-8 iskolába is jelentkezik egyszerre. Így pedig előfordul az is, hogy a nálunk is felvételt nyert 30-ba még a 78. eredményt elérő tanuló is bekerülhet. Az nagyon kemény helyzet, ha mondjuk 12 gyerek van ugyanazon a pontszámon, vagy ha fél ponton múlik, hogy valaki bekerül-e az Eötvösbe. Olyankor igazi dráma van, a szülők sírnak, a gyerekek sírnak, mindenki úgy érzi, hogy a gyerek jövőjének itt a vége. Azért én ilyen esetekben is, meg most szintén szeretném elmondani, hogy nagyon sok jó iskola van az Eötvösön kívül is. Ez a ragaszkodás hízelgő számunkra, hiszen a gyerekek egy része a felvételi időpontjára már beleszeret az iskolába, mert részt vett a felkészítőn, és nagyon tetszett neki, ide szeretne járni.
GADÓNÉ KÉZDY EDIT: Nálunk is 6-8-szoros a túljelentkezés. Ez egy kicsit virtuális szám, de a mi esetünkben nem kizárólag a tanulmányi eredmény számít. Mi evangélikusok vagyunk, ezért az evangélikus gyerekek kis előnyt élveznek a felvételkor, és veszünk fel rászoruló gyerekeket is.
VEISZER ALINDA: Ez pluszpontot jelent a jelentkezéskor?
GADÓNÉ KÉZDY EDIT: Igen, ezt a szóbelin lehet érvényesíteni.
GÜNTHER KAISER: Mi is tudunk válogatni, de nyilvánvaló, hogy teljesen más a helyzetünk. Kicsi iskola vagyunk, és nem állami. Nálunk az előkészítő osztályba ötszörös a túljelentkezés.
VEISZER ALINDA: Mennyire drága önökhöz járni?
GÜNTHER KAISER: 500 ezer Ft évente a tandíj. Ezt az összeget igyekszünk minél alacsonyabban tartani, hogy sok diáknak elérhető legyen az iskola, de a magániskolák között ez nem számít magas árnak.
VEISZER ALINDA: Az Amerikai vagy a Francia Iskola ennek sokszorosa, de még az AKG is kétszerese. Szóval talán ez a legolcsóbb magániskola. De ez nem nagyon látszik a körülményeken. Aki megnézi például az iskolák épületeit, láthatja, hogy az Osztrák Iskola egy nagyon modern épületben üzemel, gondolom, ebből arra is következtethetek, hogy belül is minden megvan, mi szem-szájnak ingere.
GÜNTHER KAISER: Az épületet az osztrák állam finanszírozta, nekünk csak az a dolgunk, hogy jól működjünk, a bevételekből fedezzük az oktatást és az összes kiadást. Az osztrák tanárokat is az osztrák állam fizeti. Minden osztályban van számítógép, vetítő, wifi . A technikai felszereltségünk nagyon jó.
VEISZER ALINDA: Hogy van ez a Deák Téri Gimnáziumban és az Eötvösben?
…
A válasz kiderül az interjú folytatásából, melyet a 2016-os Nők Lapja Iskolaválasztó hasábjain olvashattok el.
Szöveg: Veiszer Alinda
Fotó: Garai Edit