A gyomrunk védelmében
Étkezések között igyunk meg másfél deci savanyú káposzta-, cékla-, répa- vagy frissen préselt almalevet. Savtartalmuk miatt ezek az italok csökkentik a gyomorégést, segítik az emésztést, így a méreganyagok is könnyebben távoznak a szervezetből.
Arra is ügyeljünk, hogy egy nap legalább 2 liter vizet elkortyoljunk. A sok zsír, cukor, koffein és alkohol mind vizet von el a szervezettől.
Esténként teázhatunk is, hogy megelőzzük a hasfájást, a telítettség érzetet, és hogy segítsük szervezetünket éjszaka a megtisztulásban és az emésztésben. Ehhez a legjobb segítség a kamilla-, a gyömbér-, az édeskömény- és a zöld tea.
Emésztésjavító trükkök
- Oregánó: Az olasz konyha által kedvelt fűszer enyhíti a megfázás tüneteit, tisztítja a légutakat, és a candida, sőt az E. coli baktériumok ellen is hatékony.
- Kömény: Sültek, burgonyás, vajas és túrós ételek kitűnő fűszere, emellett emésztési zavarok, gázképződés ellen használhatjuk.
- Majoranna: Leveseket, májas ételeket és sült húsokat ízesíthetünk vele. Segíti az emésztést, és szintén gázhajtó hatású.
- Kakukkfű: Amellett, hogy ez a fűszer az immunrendszerre is kedvezően hat, és növeli az állóképességet, puffadás ellen is hatásos. Saláták és halas ételek fűszerezéséhez kiváló.
Egészséges köretek
- Gesztenye: A sülthúshoz tálaljunk sült gesztenyét, mivel a hús savasító hatását semlegesíti a lugosító gesztenye. Így immunrendszerünk és bélflóránk sem terhelődik a túlzott hús- és édességfogyasztástól.
- Fokhagyma: Ha a húst jól befokhagymázzuk, vagy egy jó fokhagymás köretet, szószt készítünk a főétel mellé, az nemcsak a fogásnak tesz jót, de immunrendszerünknek és koleszterinszintünknek is.
- Köles: Köretként a rizs, a tészta vagy a burgonya helyett egyszer próbáljuk ki a kölest. Főleg olyan ételekhez passzol, amelyek szószosak. A kölesben rengeteg a B1- és B2-vitamin, többféle aminosav is megtalálható, foszforban, káliumban, magnéziumban gazdag. Segíti az emésztést, emellett vesevédő hatású.
Vérnyomáscsökkentő falatok
Az ünnepek alatt több zsíros ételt fogyasztunk, mint a hétköznapokban, ami terheli a vérkeringést, és megzavarhatja a vérnyomást. Hogy kicsit segítsük a szervezetet, a húsos ételekhez köretként fogyasszunk káliumban gazdag zöldségeket, mint a répa, a zeller, a karalábé, a brokkoli, az avokádó vagy a fejes saláta. Ha fix az ünnepi menü, vagy vendégségbe megyünk, reggelire együnk meg egy banánt és két almát, ez szintén jót tesz a vérnyomásnak.
Burkolózzunk illatfelhőbe!
Készítsünk légfertőtlenítő illóolajkeveréket, amely nemcsak a karácsonyi hangulatot idézi meg, de száműzi a kórokozókat is otthonunkból. A fenyő illóolaja légúti betegségek megelőzésére és kezelésére alkalmas. Ha az illatmécsesbe 20 csepp fenyő-, 5 csepp ánizs-, 20 csepp narancs- és 2 csepp fahéjillóolajat csepegtetünk, légutaink tisztulnak, lelkünk megnyugszik.
Vitaminból sosem elég
A sok édesség, kávé és alkohol miatt a szervezetnek az ünnepek alatt sok C-vitaminra van szüksége. Ezért együnk esténként a szaloncukor helyett narancsot, mandarint, kivit. Az előkészületekkel járó stressz és aztán a hirtelen jött ételmennyiség leterheli az idegrendszert, így figyeljünk arra, hogy B1-vitaminban és magnéziumban gazdag ételeket is fogyasszunk: nassolhatunk kandírozott mogyorót, diót és mandulát aszalt gyümölcsökkel – de ezt is csak mértékkel.
Mozgalmas ünnepeket!
Ha túléltük a terülj-terülj asztalkámat, ne üljünk le a tévé elé. Inkább menjünk el korcsolyázni, vagy ha fehér karácsonyunk van, építsünk közösen hóembert. Kitűnő ajándék lehet egy vicces mozgalmas társasjáték is, mint a Twister vagy a Wii Kinect, mert amellett, hogy mindenkit átmozgat, jó családépítő program is.
Töltsük fel a házipatikánkat!
Természetes összetevőket tartalmazó étrendkiegészítőkkel felvértezhetjük magunkat az ünnepek alatt váratlanul jelentkező egészségügyi problémák ellen.
- Máriatövis olaj: A májtisztító hatású olaj vagy kapszula kifejezetten jól jöhet a szilveszteri mulatság után. Segít, hogy testünkből hamarabb kitisztuljon az alkohol.
- Vörösáfonya: A hidegben könnyen felfázhatunk – hogy ezt megelőzzük, szedjünk vörösáfonya kapszulát, amely tisztítja a húgyutakat.
- Króm: A króm segítségével normalizálódik az anyagcserénk, amely nem utolsó szempont, ha a karácsonyi lakomákra gondolunk.
- Probiotikumok: Mivel táplálkozásunk eltér a megszokottól, ilyenkor érdemes probiotikumokkal segíteni emésztésünket. A jótékony hatású bélbaktériumok az immunrendszert is erősítik.
Szöveg: Tamássy Zsófia. A cikk eredetileg a 2011-es Nők Lapja Adventben jelent meg. Kiemelt kép: Getty Images