Egy remek könyv társaságában tölteni az időt az év bármely szakában ideális program lehet, de még jobb, ha mindezt teljes nyugalomban, pihe-puha plédbe burkolózva, a karácsonyfa alatt tehetjük meg. Most, hogy már csak napok vannak hátra 2022-ből, adódik a kérdés, melyik az a könyv, amelyet még idén mindenképp el kell olvasnunk? A választ a világ legnagyobb és legnépszerűbb könyves közösségétől, a Goodreadsről kaphatjuk meg, amely idén is kihirdette az éves Goodreads Choice Awards nyerteseit. Lássuk, hogy a felhasználók szavazatai alapján (több mint 5,7 millió voks érkezett!) melyek lettek az év legjobb kötetei – hátha nemcsak magunknak találunk év végi olvasnivalót, hanem még egy-egy ajándékot is kipipálhatunk (gasztromániás szeretteinknek ITT vadásszunk szakácskönyvet).
A Goodreads nyerteseinek listája elég hosszú, 17 kategóriában hirdettek győztest – a lektűrtől a képregényen át a gyerekirodalomig –, de mivel nem mindegyik könyv jelent meg magyarul, az alábbiakban azokat vesszük sorra, amelyek magyar nyelven is olvashatók.
Lektűr: Gabrielle Zevin – Világépítők (Magnólia)
„A szerző, Gabrielle Zevin egészen újfajta romantikus történetet alkotott, amelyben életről, szerelemről, hírnévről, kudarcról és videójáték-tervezésről is olvashatunk – áll a Goodreads oldalán. – A Világépítőket az Amazon könyvszerkesztői az év könyvének is megválasztották, Zevin pedig jelenleg a kötetből készülő film forgatókönyvén dolgozik.” A Világépítők Sam és Sadie sztoriját meséli el, akik kisgyerekként találkoznak egy kórházban, közös témájuknak, a videójátékok iránti rajongásuknak köszönhetően hamar barátság szövődik közöttük. Nyolc évvel később találkoznak újra, ekkor már egyetemisták, sorsuk pedig innentől végleg összefonódik.
A kategóriában második helyen végzett Jodi Picoult Bár itt lennél című regénye, harmadik lett Fredrick Backmantől a Győztesek, amely a Björnstad-trilógia befejező része, a dobogóról pedig éppen csak lecsúszott Shelby Van Pelt A boldogságnak nyolc karja van című alkotása.
Bűnügyi, thriller: Nita Prose – A szobalány (Alexandra)
„A torontói írónő ezzel a regénnyel debütált, amely a klasszikus detektívjáték, a Clue modern változtata – írják a Goodreadsen. – A szobalány egy igaz szívvel megírt krimi, egy klasszikus szabadulószobás rejtély, amely gazdag halottakról és a szállodai higiéniai protokollról szól.” A könyv főszereplője a 25 éves Molly Gray, aki lelkesen veti bele magát a munkába egy hotel szobalányaként, ám a Regency Grand Hotel egyik lakosztályában egyik nap rendetlenségre és egy férfi holttestére bukkan. Persze ő lesz a rendőrség első számú gyanúsítottja, ezért ki kell derítenie, ki követte le a gyilkosságot, mielőtt túl késő lenne.
A kategóriában ezüstérmes lett Lucy Foley Lakás Párizsban című thrillere, Richard Osman és Az eltévedt golyó a harmadik, Stacy Willingham és a Villanás a sötétben a negyedik helyen végzett.
Fantasy: Sarah J. Maas – Ég és lélegzet háza (Könyvmolyképző)
„Az angyalokkal, démonokkal, kalandokkal és romantikával teli Ég és lélegzet házáé a fantasy kategória díja – olvasható a Goodreadsen. – Ez Maas hetedik, és egyhuzamban a harmadik győzelme. A szerző világéptő képességei egészen egyedülállóak.” Az amerikai Sarah J. Maas lebilincselő története egy robbanásközeli állapotban lévő világról szól – és azokról, akik bármit megtennének, hogy azt megmentsék. Az Ég és lélegzet háza a Crescent City fantasysorozat második része, előzménye, A Föld és vér háza 2021-ben jelent meg Magyarországon.
A kategóriában élen végzett könyvek közül sajnos egyelőre egyik sem olvasható magyarul, a bronzérmes (Stephen King – Fairy Tale) azonban egészen biztos, hogy meg fog jelenni.
Képregény: Alice Oseman – Heartstopper – Fülig beléd zúgtam 4. (Könyvmolyképző)
„Alice Oseman egy fiú meg még egy fiú szerelmét elmesélő története a 21. század egyik legelismertebb sorozata – írják a Goodreadsen. – A szerelem, a hűség és a mentális egészség témáit egyedülállóan dolgozza fel, mélyen empatikus és remekül összerakott sztori, amelyet érdemes megvásárolni.” A fiatal felnőtteknek szóló szépirodalomra szakosodott angol író 2019-ben jelentette meg a Heartstopper első részét, amely két középiskolás srácról, Nick Nelsonról és Charlie Springről szól, és jövő februárban már az ötödik résszel fog jelentkezni. A 4. részben Nick megpróbál coming outolni az apjának, míg Charlie étkezési zavarával vív harcokat.
A műfaj kedvelői be tudják szerezni a második helyezettet is, amely Rachel Smythe képregénye, a Lore Olympus – Olümposzi história 2. lett.
Elsőkönyves: Bonnie Garmus – Minden kémia (Centrál Könyvek)
„Bonnie Garmus írónő ravasz és vicces debütálása a zseniális Elizabeth Zott sorsát követi konyon, aki vegyészként – és később valószínűtlen főzőshow-sztárként – elért sikereit arra használja fel, hogy megváltoztassa a nők helyzetét a hatvanas évek Amerikájában – olvasható a Goodreads ajánlásában. – Az olvasók nagy örömére a Minden kémia jövőre az Apple TV+-on is is látható lesz, méghozzá Brie Larson főszereplésével.” A különc tudós nő arra bátorítja az elnyomott nőket, hogy igenis borítsák fel a status quót!
A kategóriában az elsők között végzett még a korábban már említett A szobalány Nita Prose-tól és Shelby Van Pelt A boldogságnak nyolc karja van című regénye.
Fiatal felnőtt irodalom, fantasy és sci-fi: V. E. Schwab – Gallant (Agave)
„A régi gótikus hagyományokra épülő Gallant középpontjában a bátor, fiatal nők és a kísérteties kastélyok állnak – írják a Goodreadsen. – Ez Schwab második Goodreads Choice Awards-győzelme, 2018-ban a Visszavágó című sci-fiért kapta meg a díjat. A Gallant főszereplője Olivia Prior, aki anyja régi naplójából próbál rájönni arra, ki ő és hová tartozik. Nem sokkal később levelet kap, amelyben hazahívják Gallantba, a helyre, ahová a napló szerint soha nem szabadna mennie. Vajon útra kel?
A kategória élmezőnyébe került többi könyv nem kapható magyar nyelven, bár talán Kerri Maniscalo Kingdom of the Feard című kötete – a Kingdom of the Wicked – Gonoszok királysága után – nálunk is meg fog jelenni.
Kiemelt kép: Getty Images