karácsonyi kaktusz, Getty Images

Így bírd virágzásra a karácsonyi kaktuszod!

A karácsonyi kaktusz a magyar háztartásokban is klasszikus kedvenc. A viszonylag könnyen kezelhető növény, már csak azért is, mert – ha minden jól megy – épp az ünnepek idején borul  virágba.

Gondoltuk legalábbis eddig. Az igazság az, hogy ha tényleg igazán jól megy minden, ez a szerethető és szemet gyönyörködtető növény nem csak egyszer egy évben borul virágba.

Bár a különféle kaktuszok meglehetősen rejtélyes növények (szinte kegyként osztogatják a virágzást), a megfelelő öntözés, a megfelelő hőmérséklet és a megfelelő fénymennyiség biztosítása a legmegátalkodottabb kaktuszt is virágba tudja borítani. Évente akár több alkalommal is!

Egy különc kaktusz

A karácsonyi kaktusz virágzásra bíráshoz legelőször is azt kell megértenünk, hogy ez a kaktusz egészen más típusú gondozást igényel, mint például sivatagi élőhelyeken élő társai. Úgynevezett erdei kaktuszként ez a növény a valamivel párásabb körülmények között érzi jól magát. Bár kedveli a fényt, azt már nem szereti, ha közvetlen, tűző napnak van kitéve. Emellett örül, ha tápanyagban gazdagabb virágföldet kap, és a vízigénye is valamivel nagyobb, mint a sivatagi társaké. A karácsonyi kaktuszok ugyanakkor könnyen nevelhetők, hihetetlenül alkalmazkodóképesek,

viszonylag kártevőmentesek, és alacsony fenntartási költség jellemzi őket, ezért ideálisan tarthatók bármely otthonban, irodában.

Öntözés

Bár a karácsonyi kaktusz alapesetben valóban valamivel több vizet igényel, mint szárazsághoz jobban szokott társai, nem szabad túlzásba esni az öntözéssel, a tervezett virágzás előtt pedig érdemes kicsit visszább venni a vízből.

A pozsgások is szeretik a vizet. De csak módjával (Fotó: Getty Images)

Mivel a növény virágzását november-decemberre várjuk, akár már októberben érdemes volt egy kicsit visszafogni az öntözést, méghozzá úgy, hogy csak a talaj legfelső rétegét öntözzük meg, és azt is csak akkor, amikor száraznak érezzük a föld tapintását. Elképzelhető, hogy öntözésre csak heti egyetlen alkalommal van ilyenkor szükség. Ez a visszafogottabb öntözési ütemterv rákényszeríti a növényt, hogy belépjen abba az úgynevezett nyugalmi időszakba, amiben a virágot hozza: ez elengedhetetlen a karácsonyi kaktusz virágzásához. Ne aggódj: ha idén októberben nem voltál résen, vagy más okból nem virágzik még a kaktuszod, a cikk későbbi részéből kiderül, hogyan bírhatod mégis virágzásra.

Sötét és hűvös

A karácsonyi kaktusz úgynevezett rövidnappalos növény, ami azt jelenti, hogy bár szereti a fényt, szüksége van arra is, hogy sötétben, hűvösben is legyen, különösen, amikor virágzásra szeretnénk bírni. Ha szeretnéd hogy virágba boruljon, virágzás előtt olyan helyre tedd, vagy nap közben úgy pakolászd, hogy a nap felében sötétben lehessen. Estefelé akár egy ruhadarabbal is letakarhatod, és másnap reggel megint kaphat egy kis fényt.

Ha néhány hétig ügyelsz erre, hamar virágba borul majd.

Fontos, hogy bárhol is tartod karácsonyi kaktuszodat, ne kapcsold fel a világítást a szobában éjszaka, még rövid időre sem. Ez ugyanis megszakítja a fentebb már említett nyugalmi ciklust, így megszakíthatja a virágzási folyamatot is. A karácsonyi kaktuszok virágzásához ideális hőmérséklet hűvös: tizenegynéhány fok. Ha van hűvösebb előtered, folyosód, tedd oda a növényt, vagy keresd meg neki a lakás leghűvösebb pontját. 

Érzékeny növény

Virágzásakor aztán a karácsonyi kaktusz érzékennyé válik, ilyenkor érdemes különösen óvatosan bánni vele. Ilyenkor már ne rámoljuk, pakolásszuk, mert a bimbók és virágok megsérülhetnek, leeshetnek. Kerüljük a huzatos helyeket is, és az öntözésben is legyünk újra nagyvonalúbbak. Amikor virágozni kezd, a kaktusz vízigénye újra megnő, földjét ezért enyhén nedvesen kell tartani.

Viszont érdemes figyelni rá, hogy elkerüljük a túlöntözést, ami a gyökerek kirohadásához vezet. 

Többszörös virágzás

Sok más kaktuszfélével ellentétben a karácsonyi kaktusz egy évben többször is virágozhat, ha annak feltételei adottak. Ha a karácsonyi kaktuszt keleti fekvésű ablakba helyezzük, amely napközben bőséges mennyiségű napfényt kap, de minden éjjel megkapja a neki szükséges sötétet, a növényt tavasszal újra virágzásra ösztönözhetjük. Gondoskodj arról, hogy a növény legalább hat-nyolc hétig, vagy a rügyek megjelenéséig sötét és hűvös helyen legyen, és a fentebb felsorolt bánásmódban részesüljön. Ha a karácsonyi kaktusz bimbókat növeszt, aztán azok mégis lehullanak, annak sokféle oka lehet: sem a huzat, sem a túl  nagy meleg hőmérséklet, a túl sok napfény, se a túl sok víz nem tesz jót. Onnan számítva, hogy a rügyek megjelennek a szárak végén, a virágok teljes kifejlődéséhez még körülbelül tizenkét hétre van szükség.

Amikor a növény virágzik, bármilyen évszakban is jársz, mindenképpen helyezd át egy huzatmentes, naposabb helyre, de ekkor sem közvetlen napfényre.

Egy-egy virág öt-hét napig tart, míg a növény virágzási időszaka három-hat hétig is húzódhat, hosszú időre a lakás ékévé téve azt. A karácsonyi kaktusz alapesetben piros virágokat hoz, a különféle hibridek azonban barackszínű, levendula, magenta, fehér és rózsaszín virágokkal is megajándékozhatják a gondos gazdákat. 

Ha a fentieket figyelembe véve gondosan ápolod a karácsonyi kaktuszodat évi 1-2 alkalommal pompás virágáradattal fogja meghálálni. 

Mindent szeretnél tudni a különféle pozsgás növényekről? Ezt a korábbi, a témában készült kisokosunkat ajánljuk a figyelmedbe. 

Kiemelt kép: Getty Images