A mindennapokban (különösen advent idején) kifejezetten szerény konyhát viszek, de az ünnepek alatt még én is szeretem megadni a módját. December vége és január eleje között nálunk is olyan tartalmas, néha különleges hozzávalóból készülő, máskor fűszerezésük miatt izgalmas fogások kerülnek az asztalra, amiket a hétköznapokon se időm, se kreativitásom nincs elkészíteni.
Ehhez minden évben lelkesen keresem az inspirációt, idén pedig még egy lépéssel tovább mentem: nagyszerű séfektől kértem egy-egy olyan receptet, amit jó szívvel ajánlanak az otthoni karácsonyi asztalra. Olyat, ami nemcsak finom, de sokat elmond saját konyhai megközelítésükről, ráadásul otthon is kényelmesen elkészíthető.
Spanyolos fogások
A sorozat második részében Garai Ádámot, az Arquitecto Pitpit és a Padron operatív séfjét kértem arra, hogy osszon meg velünk egy, a fenti kritériumoknak megfelelő receptet, és néhány mondatot az étel hátteréről is. Ádám egy hurkával tálalt sült bab receptjét hozta el étterme konyhájából a mi ünnepi asztalunkra. Át is adom neki a szót.
„Konyhámban én a letisztult, de határozott ízeket és ételeket preferálom: a kevesebb több elvet vallom. Törekszem a felesleges kiegészítőket (ki-nem-egészítőket) mellőzni, és ennek a felfogásnak a kialakításában nagy hatással volt és van rám a mai napig a japán konyha és kultúra. Ezt az ételt otthon is készítettem már ilyen-olyan verzióban, valamint versenyen is egy letisztultabb formájában, sőt még Japánban is, ahol imádták. Az Arquitecto Pitpit és a Padron étlapjának java része a legfinomabb spanyol ételek és a spanyol kultúra előtti tisztelgés, a Pitpitben januárban, a Padronban már decemberben az asztalon lesz ez a fogás, amihez a spanyoloknak is van egy hasonló ételük, a cocido madrileño nevű ragu. Ebben a tökéletesen téli ételben azt ötvözöm a saját konyhai elképzelésemmel és a letisztultság iránti igényemmel.”
Spanyolos sült bab hurkával
Hozzávalók:
- 80 g fejtett tarka bab
- 1 kis darab velőscsont
- 100g stefánia (marhalapocka) vagy marhalabszar
- 60 g kolozsvári szalonna
- 2 kisebb vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 kisseb köröm
- 1 szál morcilla/zsemlyés véreshurka
- 40 g chistorra/sütőkolbász
- 2 db pirított babérlevél
- 1 db paradicsom
- 10g fűszerpaprika
- 10 g füstölt paprika
- só, cukor
- 85 g fehérbor
- 1 dl kóla
- 1 db fehérrépa
- 400ml húsleves/alaplé
- 2 szál újhagyma
- 2 kanál jó minőségű kacsazsír vagy marhazsír
A babot előző éjszaka beáztatjuk. A stefániát (vagy marhalábszárat) jól körbesütjük zsíron, majd kivesszük a zsírból, és a finomra vágott vöröshagymát pirítjuk le az edényben, mellé tesszük a babérleveleket, picit sózzuk. Amikor aranysárga a hagyma, lehúzzuk, az apróra vágott fokhagymát, csipet cukrot és a paprikákat beletesszük, elkeverjük a zsírban, és felöntjük a fehérborral. Kiforraljuk, majd alaplével vagy vízzel és kólával öntjük fel. Beletesszük a körbesütött húst, a körmöt, a velőscsontot, a kolozsvárit, a darabolt paradicsomot és a fehérrépát, felforraljuk, lefedjük, majd 150 fokos sütőbe tesszük kb. 2-2,5 órára, míg a stefánia majdnem puha lesz. Ekkor tesszük bele az áztatott babot, beállítjuk a sóját, és további 30-40 percre visszatesszük a sütőbe lefedve, amíg a bab teljesen meg nem puhul. Amikor puha, kivesszük a sütőből, és legalább 20 percig pihentetjük.
Tálalás előtt az egész tetejére teszünk szeletelt vereshurkát, chistorrat vagy sütőkolbászt, a kiütött velőt és sütőben 200 fokon összesütjük az egészet. Tálalásnál megszórjuk szeletelt újhagymával.
A sorozat első részében Rába Renét, a Solid Budapest séfjét kértem meg arra, hogy osszon meg velünk egy receptet. A tormalevélbe göngyölt füstolt marhanyelv receptje itt olvasható.
Kiemelt kép: Spanyolos sült bab hurkával, Arquitecto Pitpit/Padron