Persze, tudom, a tökéletes ajándék mindenkinek mást jelent. Van, akinek a legújabb mutatós és hasznos szakácskönyvet, van, akinek egy menő szépségcsomagot, van, aki a hazai designerek kreációinak örül a legjobban, és még hosszan sorolhatnánk. És vannak azok az ajándékok, amik egyszerre több emberhez szólnak, amelyek kicsiket és nagyokat egyaránt behúznak a bűvkörükbe, amelyek használata közös élmény lehet. Ilyenek például a társasjátékok, hogy a legnyilvánvalóbb példát említsük.
Most 3 olyan különleges tárgyat mutatunk, amelyek – ha épp arra van igény – összehozzák a családot, de amelyek ugyanakkor magányos időtöltésnek is kiválóak, szinte életkortól függetlenül.
1. A Papírszínház
Bevallom, én csak tavaly fedeztem fel ezt a műfajt a Csimota Kiadó jóvoltából, és azóta is nagy rajongói vagyunk a lányommal, de a tágabb rokoni és baráti körökben is sikeresen toboroztam már követőket ennek a pompás szórakozást ígérő mesemondó módszernek.
A Papírszínház gyökerei a japán utcai színházhoz vezethetők vissza, ami nagy népszerűségnek örvendett még a televízió felfedezése előtt. A Kamishibai lényege, hogy a mesélő kis fakeretbe behúzott és váltogatott képekkel illusztrálta a történeteit, amelyeket lelkesen nézett és hallgatott az utcasarkokon összeverődött közönség. A műfaj alapjai ma is változatlanok: a Papírszínház-mesekönyvek kivehető lapjainak egyik oldalán a kép van, másik oldalán a szöveg. A mesélő a fakeret mögül olvashatja és előadhatja a történetet, miközben mozgatja, változtatja, játszik az illusztrációkkal.
A kínálatban egyaránt megtalálhatók klasszikus történetek, mint az Anyám tyúkja vagy a Hófehérke, de nagyon mai és modern történetek is, kiváló hazai és külföldi szerzők és illusztrátorok tollából (ecsetéből).
2. Önismeret és műveltség – játékosan
Nink Gabriella Fényüzenet című könyve és a hozzá tartozó kártyajáték nem kisebb kérdésekre keresi a választ és szolgál magyarázatokkal, mint hogy hogyan működik a természet, a világ és benne az ember. Mindehhez azt az ősi tudásanyagot hívja segítségül, ami fellelhető a mitológiánkban, a népművészetünkben, népmeséinkben, szokásainkban és hagyományainkban. Ha sikerül mindezeket egyetlen, összefüggő rendszer keretében értelmezni, sokkal közelebb jutunk szűkebb és tágabb világunk megértéséhez. Ha pedig kellő nyitottsággal és kíváncsisággal rendelkezünk, illetve szeretünk kissé mélyebbre ásni, a könyvhöz járó kártyajáték segíthet jobban megismerni önmagunkat, múltunkat, jelenünket.
A 140 darab csodálatos kártyát tartalmazó játékkal 10 különböző játék játszható, egyedül vagy közösségben.
Gyerekek nyolcéves kor alatt felnőtt segítségével játszhatják.
3. A varázsvilág csodái
Az Animus Kiadó jóvoltából a nemzetközi bemutatóval egy napon nálunk is debütált a Harry Potter-könyvuniverzum legújabb csodája, a meseszép Varázsalmanach, ami minden Harry Potter-rajongó könyvespolcára odakívánkozik.
A könyvön hét grafikus dolgozott, de a különböző stílusok remek egységet alkotnak, fantasztikusan kiegészítik egymást. A magyar szöveget ismét Tóth Tamás Boldizsár zseniális fordításának köszönhetjük. „Óriási összmunka eredménye, mégis sokszínű, kifejezetten érdekes, ahogy váltakoznak a különböző grafikai stílusok – mondta a fordító egy korábbi interjúnkban a könyvről. – Számomra a legszimpatikusabbak talán Tomislav Tomić illusztrátor rajzai, aki például a Weasley család Odúját és az időnyerőt is megörökítette, de valójában egytől-egyig különlegesek.”
Meggyőződésünk, hogy ez a könyv, vagy inkább album egyaránt megszólít gyerekeket és felnőtteket (ne feledjük, az első Harry Potter-könyv 1997-ben jelent meg, idén már 26 éves), és sok-sok hosszú téli estére ellát majd minket közös programmal. Nem kell hozzá más, csak egy kanapé, amin összebújhatunk a csemetékkel, esetleg még egy-egy bögre forró kakaó, és indulhat is böngészés, meg persze a jól ismert Harry Potter-történetek felelevenítése.
Kiemelt kép: Canva