madareteto

Ilyen az a madáretető, ahová szívesen jönnek a madarak

A hideg beálltával egyre többen szeretnénk városi keretek között is segíteni azoknak a sokszor valószerűtlenül apró és törékeny énekes- és egyéb madaraknak, akik az év hidegebb felét is mifelénk töltik – annak ellenére, hogy ilyenkor egyre kevesebb ennivalót találnak maguknak.

Kevés szívet melengetőbb érzést tudok elképzelni, mint egy hideg téli napon azt látni, hogy kisebb-nagyobb madarak falatoznak a madáretetőnkből, vagy hogy valamelyikük akár állandó szállásul is választotta az általunk kihelyezett házikót. Sőt, a madáretetés nemcsak a szívnek, de az elmének is jót tesz: kutatási adatok igazolják, hogy ez a tevékenység csökkenti a stresszt és enyhíti a depresszió és a szorongás tüneteit is. De vajon mit tehetünk azért, hogy a madarak számára kifejezetten vonzóvá tegyük házi kisbüfénket?

Sok függ a madarak temperamentumától: egy nagyobb testű madár eleve sokkal bátrabban közelít a kihelyezett élelemhez, a kisebbek jóval óvatosabbak. Néhány évvel ezelőtt például gond nélkül felröppent harmadik emeleti lakásunk erkélyének párkányára egy nagyobbacska varjúféle nem sokkal azután, hogy próbaképpen kitettem a carbonarafőzés melléktermékeként keletkezett szalonnabőrt. Anyósomnál viszont minden évben hetekbe telik, míg a kismadarak birtokba veszik az etetőt.

Mielőtt etetésbe fogunk, gondoljuk át a célcsoportunkat (ebben a cikkben elsősorban a kisebb, nálunk honos énekesmadarakra fókuszálunk) és ennek megfelelően nézzük meg, mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető legvonzóbb legyen madáretetőnk az ilyentájt ázó-fázó madarak számára! Jó hír, hogy elég csupán néhány apróságra odafigyelni.

Élelem

A téli hideg idején – és pláne akkor, ha vaskos hótakaró is ül a tájon – kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a madárházba megfelelő ennivalót tegyünk. Télvíz idején ez lehetőleg valami olyasmi, ami már kisebb mennyiségben is sok kalóriát és elegendő zsírt tartalmaz, mert ez segít a madaraknak átvészelni a hideget.

Bár nem minden kisebb testű madár van ugyanazon a diétán, sokféle fajnak kedvezhetünk, ha napraforgómagot, faggyút, szalonnabőrt, vagy kész, megfelelően zsíros madáreleséget helyezünk ki, esetleg (ahogy ezt nemrég egy TikTok-videóban láttam) a serpenyőnk alján maradt zsírt zabpehellyel itatjuk fel, és ezt tesszük ki a madaraknak. Tehetünk az etetőbe egy-egy félbevágott almát vagy más zöldséget, gyümölcsöt is, amiből a madarak némi vitaminhoz juthatnak,

az egyébként rovardiétán lévő madarak számára pedig kisállatboltban vásárolhatunk lárvákat. 

Víz

A forró nyári hónapok során nem kérdés, hogy madáretetőnkbe/madárházunkba kellő mennyiségű vizet, esetleg pancsolót, vagy valamilyen csobogót is teszünk, hiszen a madarak imádnak pancsolni, fürdeni a kis edényekben. Az évnek ezen időszakában azonban a legtöbben már letakarták vagy elrakták a madárfürdőket és egyéb vizes elemeket, továbbá nem tesznek vizet a madáretetőbe azok sem, akik a téli etetésre rendezkedtek be, mert feltételezik, hogy a madaraknak jövő tavaszig nem is lesz rá szükségük. A szakértők szerint azonban ez nem is állhatna távolabb a valóságtól.

madarak egy fáról lelógó etetőből magvakat csipegetnek

Fotó: Getty Images

„A madarak és más vadon élő állatok számára a víz ugyanolyan fontos a hideg hónapokban, mint nyáron

mondja David Mizejewski, az NWF természettudósa. – Ráadásul, ha nincs hó a területen, akkor szó szerint nincs víz. Ilyenkor ezt a szorgos hobbiornitológusoknak kell pótolniuk.”

A téli vízellátást persze megnehezíti, hogy az itatók könnyen befagyhatnak. Ez ellen úgy tudunk védekezni, hogy az itatótálat vagy eszközt (emennyiben ez lehetséges) a naposabb oldalon helyezzük el, naponta többször cseréljük a befagyott vizet, vagy – ha kifejezetten elkötelezettek vagyunk kismadaraink iránt – beszerzünk egy a tál melegítésére alkalmas speciális eszközt.

Elhelyezkedés

Bár az élelem nagy valószínűséggel így is, úgy is madáretetőnk közelébe csalja a madarakat, fontos, hogy olyan helyre helyezzük ki a finom falatokat (vagy, ha állandó szállást szeretnénk kínálni, a házat), ahol a madarak biztonságban érzik magukat, ahol nincs nagy jövés-menés, vagy ahol nem kell félniük háziállatainktól és más ragadozóktól sem. Ha ilyen helyre tesszük az etetőt, sokkal nagyobb valószínűséggel keresik fel az élelemre, vízre és kis pihenésre vágyó szárnyasok.

Felépítés

Ha azt szeretnénk, hogy mindig telt ház legyen etetőnkben, válasszunk/készítsünk olyan madárkunyhót, melynek bejárati lyukmérete megfelelő azon madarak számára, akiknek rövidebb vagy hosszabb ott tartózkodására számítunk. A 4-5-6 centis átmérő ideális: a túl nagy lyuk nagy valószínűséggel agresszívebb ragadozómadarakat fog csábítani, ez pedig elriaszthatja a kisebbeket, ezzel szemben a 

a túl kicsi lyuk megakadályozza, hogy a madarak menedékként is használják a házat.

Kitartás

Fontos, hogy ha egyszer elkezdtük etetni a madarakat, egészen a jó idő beköszöntéig ne adjuk fel ezt a jó szokásunkat. A kismadarak nagyon hamar megszokják, hogy kertünkben némi élelemhez jutnak, és mivel apró testükön csak minimális zsírt raktároznak, akár már egyetlen olyan kaland is végzetes lehet a számukra, ami hosszabb távú, de élelem szempontjából hiábavaló repüléssel telt. Ha az ünnepek idejére elutazunk, kérjük meg szomszédunkat vagy otthon maradó kedves ismerősünket, hogy nézzen rá néha az etetőre, és szükség esetén töltse fel a kiürült készleteket.

A madáretető építése és gondozása remek családi program a téli időszakban, hiszen nem csak a felnőtteknek öröm, a gyerekek is élvezik, ha gondoskodhatnak az állatokról. Ha nem házban, hanem lakásban lakunk, fontolóra vehetjük, hogy olyan speciális, az ablakunkkal összeépíthető madármegfigyelő-eszközt vegyünk, ami nemcsak etetésre alkalmas, de segítségével fotelünk kényelméből élvezhetjük a csipegető madarak szívet melengető látványát.

Érdekel minden, ami az állati és emberi viselkedéssel, a fajok együttélésével kapcsolatos? Ajánljuk figyelmedbe Csányi Vilmos etológussal készített interjúnkat.

Kiemelt kép: Getty Images