Így helyezd el és díszítsd a karácsonyfádat a fengsuj szerint

Nálad már áll a fa? Vagy azok közé tartozol, akik szerint szentségtörés 24-e délelőttnél korábban feldíszíteni az ünnep jelképét? Akármikor állítod is fel a fát, nagyon nem mindegy, hova teszed (legalábbis a fengsuj szerint).

És nem csak fenyő-egészségügyi okokból (ebből a szempontból egyébként az a legfontosabb, hogy a fát ne a lakás legmelegebb pontjára tedd, és hogy óvd épségét azzal, hogy amennyire lehet, távolt tartod cicáidtól). Ha az is érdekel, mit mond a távol-keleti térrendezés, azaz a feng shui (újabb átírással fengsuj) a karácsonyfa megfelelő elhelyezéséről, olvass tovább.

A fengsuj a térrendezés és a legkülönfélébb dolgok elrendezésének távol-keleti (egészen pontosan kínai) művészete, sőt egyesek szerint tudománya. Arra törekszik, hogy a körülöttünk lévő természeti világgal harmóniába hozzon bennünket azáltal, hogy otthonunkat, környezetünket a természetet is szervező erők alapján rendezi be. Ez a harmónia különösen fontos az ünnepi időszakban, amikor új színekkel, formákkal és illatokkal töltjük meg otthonunkat, ahol ilyenkor a szokásosnál is többet tartózkodunk. A legelső fengsuj tanács nem is a bútorok tologatására, vagy a fa megfelelő elhelyezésére vonatkozik, ha karácsonyról van szó:

az ünnepeket megelőző időszak a fengsuj szerint (is) kiválóan alkalmas arra, hogy otthonunk szépítésébe a szokásosnál is több energiát fektessünk,

megszabaduljunk a már szükségtelen holmiktól, javítsuk meg a sérült dolgokat, és hozzunk szemet gyönyörködtető dekorációval ünnepi hangulatot az otthonunkba. Kezdjük tehát ezzel otthonunk ünnepi felkészítését! Nézzük át a kilincseket, zárakat, ellenőrizzük, hogy minden megfelelően működik-e, tegyünk rendet a fiókjainkban, szekrényeinkben, és dobjuk ki azokat a dolgokat, amik csak a helyet foglalják, majd adjuk meg az egész lakásnak, ami jár neki: egy alapos nagytakarítást. 

Fengsuj és fenyő

Ha ezzel megvagyunk, ha lakásunkat alaposan lomtalanítottuk és megjavítottuk, amit meg kell, ízlésünknek megfelelő időzítéssel bekerülhet a fa is. Azzal kapcsolatban, hogy a fát lakásunk melyik részén is érdemes elhelyeznünk, és hogy milyen színű díszeket érdemes alkalmaznunk a lakás különböző pontjain, a fengsuj részletes tanácsokkal szolgál. 

A fengsuj a dolgoknak különféle energiákat tulajdonít, és ennek alapján meghatározza, melyik elemhez kapcsolja őket az általa meghatározott öt (víz, fém, föld, fa és tűz) közül. A feldíszített fenyőfa egyszerre két elem energiáit hordozza: egyrészt fa elem, de ragyogása, melegsége, háromszögre is emlékeztető formája miatt tűz elem is, és mind a kettő jellegzeteségeit nagyon erőteljesen jeleníti meg. Tapasztalatok szerint éppen ezért sokszor felerősíti az érzelmeket. Ezt figyelembe véve a fengsuj meghatározza, melyek lakásunk azon területei, amelyek kifejezetten ideálisak, melyek az elfogadhatók, és melyek a kevésbé javallottak, ha a fa elhelyezéséről van szó. Szerencsére a fengsuj azért életszerű is.

Mivel sokszor lakásunk elrendezése vagy a családi hagyományok miatt nincs variációs lehetőségünk abban, hova tesszük a fát, a fengsuj abban is segít, hogy milyen jellegű díszítéssel kompenzálhatjuk, ha fánk nem a lakás erre legalkalmasabb csücskeiben van.

Lássuk!

Először lakásod tájolását kell elvégezned. Ehhez ez alaprajzra és egy iránytűre van szükséged, a többi már adja magát. Arra érdemes csak figyelned, hogy az iránytűvel való tárgyalást szabad ég alatt végezd el, mert a lakásban található elektromos eszközök megzavarhatják az iránytű mágnesét. Megvan, hogy nagyjából hova esnek a szobák és azok egyes sarkai? Rajzold be az alaprajzon és keresd meg a lakás középpontját is!

Észak: Lakásod északi csücske, vagy az ahhoz legközelebbi, faállításra alkalmas hely kiváló átmeneti szállás a szépen feldíszített fenyőnek, amit (ha itt helyeztél el) a szakértők szerint vörös, narancs, bordó, lila, rózsaszín, lila színekbe öltöztethetsz, és amin itt nem kell spórolnod a ragyogással sem. 

Északkelet: Lakásunk északkeleti részét nem javasolják faállításra a fengsuj szakértői: főleg a tűzveszélyesség okozhat itt gondot. Ha mégis itt állítjuk fel a fát, annak tüzes energiáit ellensúlyozzuk fekete, szürke, kék díszekkel. 

Kelet: Lakásodnak ezen a területén inkább ne helyezz el valódi gyertyákat: ha mindenképpen itt lesz a fád, tartózkodj a lánggal égő gyertyáktól, és csak elektromos égőket válassz, azok közül is jobb, ha az elemes verziót, már legalábbis a szakértők szerint. A megfelelő színek itt a fehér, az ezüst, az arany, a réz, és a bronz.

Délkelet: Ha ezen a területen állítod fel a fádat, érdemes fehér fényeket használnod, hogy kiegyensúlyozd az energiákat, a fát pedig díszítsd barna, terrakotta, bézs és sárga színekkel. 

Dél: Szakértők szerint lakásunknak ez a része nem ideális a faállításhoz, ha azonban mégis muszáj, hogy itt legyen a fenyő, fényekben az élesebb, fehér színeket keresd, és fehér, ezüst, arany, arany, réz illetve bronz színekkel díszíts. 

Délnyugat: Nem rossz hely a fának, főleg, ha fekete, szürke és kék díszekkel ékesíted fel. 

Nyugat: A fádat lakásod nyugati részébe is nyugodtan felállíthatod: ez, ha nem is a legjobb, de nem rossz hely neki. Ha itt lesz a fa, kékes, zöldes díszekkel ékesítsd fel, hogy a lehető legjobb legyen az energiaelosztás. 

Északnyugat: Lakásodnak ez a része nem túl jó terület karácsonyfák számára, mert itt is fokozottabb lehet a tűzveszély. Ha ide kell állítani a fát, használj fémszínű díszeket, és fehér, ezüst, arany, réz, bronz árnyalatú kiegészítőket. 

Középpont: Nem a lakás közepe a legjobb hely a karácsonyfád számára, de előfordulhat, hogy olyan a szobák elosztása, hogy egyszerűen csak itt van neki hely. Ha itt kényszerülsz felállítani a fádat, a díszítéshez használj kéket, feketét, szürkét.

Hozd be a természetet!

Sokan vannak, akik nem állítanak karácsonyfát, és enélkül is pontosan ugyanannyira megélik az ünnepet, mint mások. Ha szeretnének ugyanakkor ők is egy kicsivel nagyobb harmóniát teremteni az otthonukban, a fengsuj szerint érdemes mégis behozniuk egy kis természetet a négy fal közé: néhány fenyőágat állítani egy vázába, mikulásvirágot venni, virágzásra bírni a karácsonyi kaktuszt, vagy Luca-búzát vetni ebben az időszakban.

Ha érdekel, hogyan lehete egészségesebb az otthonod azáltal, hogy betartasz néhány fengsuj szabályt, ezt a korábbi cikkünket ajánljuk figyelmedbe. 

Kiemelt kép: Getty Images