Az ember hőérzetét számos tényező befolyásolhatja, pláne alvás közben. Közrejátszik benne többek közt az anyagcsere sebessége, a nem, az életkor, az egészségi állapot, de akár a hormonális változások is, és általános tapasztalat, hogy mi nők a fázósabbak klubját gyarapítjuk.
Az idősebbek szintén érzékenyebbek lehetnek a hidegre, mivel az életkor előre haladtával csökkenhet a bőr alatti zsírpárnák vastagsága, ami így kevésbé véd meg a hidegtől. Pláne éjjel, amikor kevesebbet mozog az ember.
Az ideális hálószoba-hőmérséklet valahol 16–20 °C között van, mivel testünk ebben a hőmérsékleti tartományban tud a legjobban regenerálódni alvás közben. Ha viszont fázósak vagyunk, ez bizony kényelmetlenül hűvös lehet. Ha szeretnénk megtartani a hűvös háló egészségügyi előnyeit anélkül, hogy kockára fagynánk, figyeljünk oda arra, hogyan és mivel ágyazunk, illetve mit viselünk az ágyban!
A fázós ember paplanja
A paplan a hálóhelyünk legfontosabb felszerelése, hiszen alvás közben ez tartja melegen testünket, helyesebben ez tartja meg testünk melegét. Fagyosszentek számára ezért különösen fontos, hogy megfelelő hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező paplant válasszanak.
A liba- vagy kacsatollból készült paplanok például kiváló hőtartó képességűek, miközben könnyűek és légáteresztők is. A gyapjúszövet szintén olyan természetes anyag, amely rendkívül jól szabályozza a hőmérsékletet, és elvezeti a nedvességet is. A gyapjú alapanyagú takaró ezért a téli időszakra ideális választás lehet.
Ha allergiásak vagyunk a természetes anyagokra, a mikroszálas paplanok remek alternatívát jelenthetnek, mivel melegek, könnyen tisztíthatók és antiallergének is.
A fázós ember paplanhuzata
Ha jellemző ránk, hogy vacognak a fogaink a hálószobában, érdemes külön figyelmet fordítanunk arra is, hogy milyen anyagból készült huzatot húzunk paplanunkra és párnánkra, mert a jól megválasztott anyag sokat dob a hőérzeten. A hűvös selyem ebben az évszakban nem a legjobb választás.
A flanelből – lévén puha és meleg pamutszövet – készült takaró- és párnahuzat ideális a hidegebb hónapokban. A polár alapanyagú huzat szintén könnyű és hőtartó, gyorsan felmelegszik, igaz, valamivel kevésbé légáteresztő, ezért izzadósabbaknak nem a legjobb választás.
A pamutszatén selymesebb tapintású, mint a sima pamut, ugyanakkor légáteresztő: az ilyen huzat használatával elkerülhetjük az alvás közbeni túlhevülést. Ha tényleg nagyon fázósak vagyunk, még lepedőnknek is érdemes meleg, puha anyagból készülnie. A flanel vagy polár lepedők különösen melegek, és kellemes érzetet nyújtanak a leghidegebb éjszakákon.
A fázós ember ágya
Ha paplanunk és huzataink rendben vannak, nézzük meg, mit tehetünk annak érdekében, hogy maga az ágy is kellemesen meleg legyen. Sokat segít például, ha matracvédőt teszünk a lepedőnk alá. Ez nemcsak plusz meleget ad, de meg is védi a drága matracot. Egy vastag pléd vagy takaró a paplan alatt szintén extra meleget biztosíthat, használhatjuk ezeket is a matracvédő helyett.
Ha különösen fázósak vagyunk, jöhet a haladó vacogóknak kitalált matracmelegítő vagy elektromos takaró: mindkettő gyorsan és hatékonyan melegíti fel az ágyat. Fontos viszont, hogy ezeket a termékeket mindig elővigyázatosan, az előírásoknak megfelelően használjuk, hogy elkerüljük az alvás közbeni túlmelegedést vagy az esetleges biztonsági problémákat.
A jó öreg meleg vizes palack, vagy a célzottan a láb melegítésére kifejlesztett melegítő tömlő szintén gondoskodik arról, hogy kellemesebben érezzük magunkat az ágyban, de ezek esetében is érdemes körültekintőnek lenni, nehogy megégessük magunkat a forró folyadékkal.
Még többet tehetünk a meleg ágyért, ha többféle vastagságú takarót rétegezünk egymásra. A rétegek közti levegő jól fogja a meleget, egy-egy réteget le és felapplikálva pedig könnyen szabályozhatjuk az ágy hőmérsékletét. És végül: a megfelelő pizsama ugyanolyan fontos a jó alváshoz, mint az ágynemű. Válasszunk flanel, thermo, vagy gyapjú pizsamát, ha igazán fázósak vagyunk, és bátran húzzunk zoknit is, mert alulról nagyon könnyen ki lehet hűlni.
Kapcsolódó: Erre figyelj azonban, ha zokniban alszol!
Mit tegyünk még?
Lefekvés előtt érdemes alaposan bemelegíteni a hálószobát. Egy hordozható hősugárzó vagy radiátor gyorsan komfortossá teheti a helyiséget arra az időre, amíg elalszunk, utána pedig jöhet 16-20 fok. Bár a friss levegő szintén fontos az alváshoz, télen ügyeljünk arra, hogy a szellőztetés után a szoba ne maradjon túl hideg. Rövid, intenzív szellőztetést végezzünk lefekvés előtt.
Ne aludjunk az ablak vagy huzatos fal közelében. Ha muszáj így elrendeznünk a lakást, helyezzünk vastag függönyt az ablakra, vagy használjunk extra takarót a fal felőli oldalra.
A száraz levegő csökkentheti a hőérzetünket, ezért érdemes párásítót használni, hogy a hálószoba páratartalma 40–60% között maradjon. Egy elalvás előtti forró fürdő megint csak segít, hogy kellemes érzésekkel bújjunk ágyba, és eszünkbe se jusson fázni, mielőtt elalszunk.
Ha már alvás, nemcsak az ágynemű, a megfelelő póz is sokat számít.
Kiemelt kép: Getty Images