Szakácskönyvajánló, 2024: örökzöldek
Váncsa István: Olasz lakoma – Az itáliai konyha kincseiből (Open Books)
A néma olvasás híve vagyok, de Váncsa István számomra kivétel; nem bírom megállni, a könyveiből felolvasást kell tartanom. Mindegy, ki van mellettem, hallania kell, mit ír a mester a pacalról, a lóbabról, Wildschwein úrról és kedves nejéről, a bruschettáról, a marhanyelvről. (Ha pedig magamban olvasom, akkor a fejemben Váncsa István hangján szól a szöveg.) A Lakoma-sorozat kötetei egyszerre gasztro- és kultúrtörténeti enciklopédiák, praktikusan használható szakácskönyvek és a szépirodalom gyöngyszemei. Nincsenek benne képek, de akinek van némi rutinja, az a leírások alapján tökéletesen el tudja készíteni a különböző fogásokat, így ez a könyv remek ajándék lehet kezdőknek és profiknak egyaránt.
Borbás Marcsi: Magyarország finom – András-naptól vízkeresztig (Stratcomm Kft.)
Miközben – mindenféle tudatosság nélkül, pusztán a saját és a férjem ízlésére alapozva – nemzetközi konyhát viszek otthon, és a kedvenc ételeink között nagyon sok az olasz, amerikai, ázsiai fogás, tudom, hogy a magyar ízek ott vannak a sejtjeinkben. Egy hosszabb nyaralás, vagy ösztöndíj után a gyerekeim pörköltre meg túrós csuszára vágynak, a hideg idő menetrendszerűen előhívja belőlünk a hurka-kolbász iránti sóvárgást, az advent pedig mákot, pontyot, káposztát követel. Borbás Marcsi a hagyományos hazai ízek terén verhetetlen: autentikus, megbízható recepteket ad, sallangmentesen, érthetően, követhetően. Néhány éve a karácsonyi címlapinterjú kapcsán találkoztunk, és azóta is emlékszem milyen átéléssel magyarázta, hogy az identitásunk részét képezik az érzelmi ételeink is, és a téli ünnepek idején ezeket nem cserélhetjük le.
Szatmári „Főzelékes” Ferenc: Főzelékbiblia – A borsó meg a héja (21. Század Kiadó)
Mindig is azt állítottam magamról, hogy nem vagyok főzelékes, így pár éve nem értettem, miért magyarázza az unokatesóm olyan lelkesen, hogy Főzelékes Feri receptjei mennyire zseniálisak. (Mondjuk, azt is mondta, hogy a fia már kicsit unja a trükkös – currys, kurkumás, lime-os – verziókat, és sima zöldborsófőzeléket követel.) Amikor Feri receptjei a Nők Lapja Konyhában is megjelentek, rájöttem, hogy tényleg tud valami olyat, amit más nem. Ráadásul, ahogy öregszem, sokkal több zöldséget eszem, és valahogy rákívántam a főzelékekre is, így ennek a könyvnek most nagyon megörültem. Valóban egy Biblia lett; az „ószövetségi” részben ott vannak a klasszikusok,
végre nincs démonizálva a rántás meg a habarás, és szempillantás alatt az oviban érezzük magunkat a kis székeken ülve, a krumplifőzelékhez fasírt dukál, a kelkáposztához virsli, a spenóthoz bundás kenyér.
Az „újszövetségi” részben viszont robbannak az ízek, jöhet az édeskömény, narancs, ajvár, mogyoró, gesztenye, és az újragondolt feltétek is.
Szakácskönyvajánló, 2024: Izgalmas újdonságok
Mary Berg: Évszakról évszakra – Ízletes fogások egész évre (Boook Kiadó)
Az elmúlt évtizedek két legjobb gasztronómiai trendje szerintem a szezonalitás és a személyesség. Akik mániákusan szeretnek főzni, azok az évet nem hónapokban, hanem szezonokban mérik, így garantáltan van kedvenc receptjük eperre, cukkinire, paradicsomra, sütőtökre, és az összes fontos ünnepre, illetve időjárásra van egy kihagyhatatlan fogásuk. Egy ideális világban minden háziasszony megírná a gyerekeinek, unokáinak a maga Évszakról évszakra könyvét, és Mary Bergtől talán kedvet is kapunk hozzá, de addig is itt vannak nekünk a tévés szakács kedvencei. Akad köztük könnyű saláta és sűrű ragu; gyümölcsös, csokis, diós édességek; izgalmas italok, hétköznapi gyors fogások és évente egyszer elkészített különlegességek egyaránt.
Rubin Eszter: Csodás desszertek glutén-, tej- és cukormentesen (Jaffa Kiadó)
Szerencsére a szűkebb családunkban nincsen semmiféle ételallergia, vagy érzékenység, de időnként szeretek mentes finomságokkal kísérletezni, és próbálok gyakrabban vegán fogásokat készíteni. Rubin Esztert Facebookon kezdtem el követni évekkel ezelőtt, sok receptjét lefőztem, mindegyikkel tökéletesen elégedett voltam, majd a regényeit is nagyon megszerettem. Több olyan szakácskönyvet is írt már, amelyek nagy segítséget jelentettek a különböző étkezési korlátozásokkal élőknek, de ezek hasznosak a mindenevőknek is, mert fontos, hogy bővítsük a repertoárt és minél több valóban finom egészséges ételt együnk.
Ebbe a kötetbe most csak mentes desszertek kerültek, csupa olyan, ami az ünnepi asztalon is megállja a helyét, mert ezeknél a recepteknél nem az volt a kiindulási alap, hogy miket kell helyettesíteni, hanem az, hogy teljes értékű, minőségi alapanyagokból készüljön a finomság.
Kiemelt kép: Canva