szegfűszeg előnyei egészség

A mézeskalácson túl – A házipatikában is érdemes bevetni a szegfűszeget

Elsősorban konyhai felhasználásra vagy karácsonyi díszítésre szánjuk, pedig kívül-belül hatékonyan csillapít különböző tüneteket a szegfűszeg.

Só, bors, fokhagymapor, paprika és némi cayenne bors – a fűszertartó polc alapszereplői, melyek nélkül el sem kezdjük a főzést. A tél beköszöntével azonban olyan ízek is előkerülnek, amelyeket amúgy ritkábban használunk. Az egyik legaromásabb lélekmelengető fűszer, a szegfűszeg, melynek kesernyés, kissé égető ízét a sok illóolaj adja. Sokoldalú felhasználhatósága miatt számos étel és ital kiegészítője, de használják a gyógyászatban és illatosításra is. Régi telek klasszikus asztali dekorációja volt például a szegfűszeggel tűzdelt narancs.

A szegfűszeg évszázadok óta népszerű

A leginkább a mézeskalács fűszereként ismert szegfűszeg egy Indonéziában őshonos, trópusi fafajta virágbimbójából készül: a zsenge bimbókat megszárítják, amíg el nem nyerik a jól ismert sötétbarna színt. Számos konyha kedvelt fűszere, de előszeretettel használja az ájurvéda és a hagyományos kínai orvoslás is – főleg fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatásai miatt. Emellett gazdag antioxidánsokban, de gyulladáscsökkentő és emésztést támogató tulajdonságai révén a táplálkozásban is fontos szerephez jut.

szegfűszeg előnyei egészség

A szegfűszeg kiváló gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású (Fotó: Getty Images)

A szegfűszeg előnyei az egészség szempontjából

Láthatjuk tehát, hogy az egészben és őrölt formában is kapható szegfűszeg igazi csodafűszernek számít. Nézzük meg, miért érdemes belőle otthon tartani!

1. Antibakteriális hatású

Természetesen nem arról van szó, hogy kizárólag szegfűszeg segítségével javítsuk a szájhigiéniát, hiszen például a szájvizet nem tudja helyettesíteni. Ám kutatások bebizonyították, hogy antibakteriális szerként igenis megállja a helyét. Egy vizsgálat során szegfűszeget, bazsalikomot és teafaolajat tartalmazó szájöblítőt próbáltak ki az alanyok. Az eredmény egyértelmű volt: a keverék segített a szájban lévő lepedék és baktériumok elleni küzdelemben.

2. Rostokban gazdag

Az egyik legjobb dolog, amit az egészséges emésztésért tehetünk, ha minden nap megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk. Fűszerhez képest a szegfűszeg rendkívül jól teljesít ezen a területen, mert egy teáskanál belőle közel egy gramm rostot jelent.

3. Fájdalomcsillapító

„Rágcsálj el egy szegfűszeget!” – hangzik el sokszor a népi tanács, amikor hasogat valakinek a foga. Nem véletlenül, a fűszer ugyanis természetes antiszeptikumként működik, köszönhetően fájdalomcsillapító vegyületeinek, például az eugenolnak. A témában tanulmány is készült, ami megállapította, hogy a szegfűszegből készített olaj enyhítheti a fogfájást.

4. Gyulladáscsökkentő

Az eugenol erős gyulladáscsökkentő hatással is bír, egyaránt alkalmazzák akut betegségek és krónikus gyulladások ellen. A szegfűszegből készült olajat kenőcsként is használják, illetve sok más gyógynövényhez hasonlóan készíthető belőle tea, ami segíthet az ízületi fájdalmak, az ízületi gyulladás és egyéb problémák, például izomhúzódások és ficamok enyhítésében. Antibakteriális hatása miatt a bőrápolásban is alkalmazzák, főként a baktériumok által okozott pattanások ellen.

szegfűszeg előnyei egészség

A szegfűszeg igazi csodaszer (Fotó: Getty Images)

5. Köhögéscsillapító

Ha leküzdhetetlen köhögési ingerünk támad, érdemes először a kamrába menni, hogy megkeressük a szegfűszeget. Köhögés elleni házi gyógymódként régóta használják ezt a fűszert, de az ájurvédikus gyógyászatban is alkalmazzák a torok izmainak ellazítására. Ehhez nem kell mást tenni, mint elrágcsálni egy szegfűszeget – lenyelés nélkül! Az igazán profik manukamézet is hozzáadnak, hogy fokozzák az antibakteriális hatást.

6. Rovarriasztó

Ha vonzod a rovarokat, nem árt kéznél tartani egy kis szegfűszeget, aminek erőteljes illata kifejezetten taszítja a szúnyogokat, hangyákat és darazsakat. Ez a tulajdonság is az eugenolnak köszönhető, ami hatékony szernek bizonyul a rovarok és lárváik elpusztításában is. Töltsünk meg egy szórófejes flakont hígított szegfűszegolajjal! Használjuk az oldatot természetes rovarirtóként!

7. Támogatja az emésztést

Az ájurvédikus gyógyászatban is bevett a szegfűszeg használata az emésztési problémák enyhítésére. Hatékonyan ellazítja ugyanis a gyomor nyálkahártyáját, elpusztítja a bélférgeket és a parazitákat, illetve bevethető az émelygés, puffadás és a hányás enyhítésére. A hatás eléréséhez készítsünk teát szegfűszeggel és gyömbérrel, és lassan kortyolgassuk! Egészségünkre!

Kapcsolódó: Karácsonyi illóolajok – Melyiknél mire érdemes figyelni? 

Kiemelt kép: Getty Images