- Egy karácsonyfa akár 50 penészgombafajnak adhat otthont, amelyek két hétig szórják a lakásba a spóráikat.
- Sokan azt hiszik, hogy a karácsonyfa erős illata, illóolaja, gyantája okozza a tüneteket, holott a tüsszögésért a pollen, a por és a penészgombák a felelősek.
- Ha a következő tünetek tapasztalod (vagy valaki a családból), tedd ki a fát az erkélyre, kertbe, és jövőre vásárolj műfenyőt!
A karácsonyi időszak a legtöbb családban már december elején elkezdődik. A legtöbb gyerek (és persze felnőtt is) alig várja, hogy már a Mikulás előtt felkerüljenek az ünnepi fényfüzérek, elárassza a lakást a sütiillat és a lakás fő ékét, a karácsonyfát is felállítsa a család.
Ezzel egyidőben viszont elkezdődik az allergiások pokoljárása is, hiszen ahogy bekerül a fenyőfa a lakásba, jön az állandó tüsszögés, köhögés, orrdugulás, orrfolyás és szemviszketés. A tünetek pontosan megegyeznek a tavaszi és nyár végi pollenallergiás időszak panaszaival.
Ha két hétig áll a karácsonyfa a lakásban, ennyi idő alatt nagyjából ötezer spórát szórnak szét a rajta élő gombák.
Mi okozza a karácsonyi allergiát?
A közhiedelemmel ellentétben nem a fenyőfa maga a ludas az allergiás reakcióért, hanem a karácsonyfán élő penészgombák és a ráragadt pollenek. A penészgombák belélegzése szinte azonnal asztmás légzést – akár köhögési rohamot – és a náthához hasonló panaszokat okoznak. Az sem ritka, hogy a penészgomba olyan erős rohamot vált ki, hogy kórházba kell vinni a beteget.
Kapcsolódó: Hogyan ismerjük fel a gyerekeknél az allergia első jeleit?
A karácsonyfa-szindróma tünetei?
A gombás fenyőfa az enyhe allergiás jelektől az egészen súlyos, orvosi segítséget igénylő szimptómákig sokféle reakciót kiválthatnak az allergiásokból. A Kalifornia Egyetem kutatása szerint a következők a legjellemzőbb tünetek:
- rövidült légzés
- nehézlégzés
- torokkaparás
- köhögési inger
- szemviszketés és könnyezés
- orrfolyás, orrdugulás
- tüsszögés
- bőrpír
- csalánkiütés
Kapcsolódó: A szezonális allergiák 7 szokatlan jele
Így kerülheted el a karácsonyi allergiát
Sajnos örökre le kell mondani a finom fenyőillatról azoknak, akik allergiásak a karácsonyfán élő gombákra és pollenre. Illetve illóolaj formájban még élvezhetik ezt az illatot!
- Ha műfenyő mellett döntünk, akkor minden évben le kell porszívózni és mosni a karácsonyfát, mielőtt felállítjuk, feldíszítjük.
- Az adventi koszorúról és minden karácsonyi díszről le kell mondani, amin élő fenyőág van.
- A pollenek megszűrésére jó lehet a légszűrő berendezés, de a spórákra nem biztos, hogy elég a kapacitásuk.
- Mindig legyen nálunk a karácsonyi időszakban antihisztaminos gyógyszer, orr- és szemcsepp, mert bármilyen zárt térben az adventi díszektől ránk jöhet egy allergiás roham.
Kapcsolódó: És akkor még nem is beszéltünk a többi kockázatos ünnepi dologról, az allergiát kiváltó fűszerekről…
Kiemelt kép: Getty Images