Számos kérdés felmerülhet a friss pár első karácsonyánál, amivel esetleg egyik fél sem számol. Akár összeköltöztetek, akár nem, minden esetben kihívásokkal fogtok találkozni. Lehet, hogy csak most derül ki, hogy teljesen eltérően gondolkodtok az ünnepi időszakról.
Ám hasonlóság esetén sem maradtok megoldandó kérdés nélkül, hiszen mindkét oldalon rajtatok kívül további szereplők is vannak: szülők, testvérek, kutyák, macskák, gyerekkori barátnők és a cuki bácsi a szomszédból. Talán még számotokra sem egyértelmű, hogy ez a karácsony más lesz, de közülük biztosan akad majd egy olyan, aki sérelmezni fogja az új ünnepi szokásokat.
Az új kapcsolattal ugyanis új szokások, új kihívások járnak, ezért a veszekedés garantáltan borítékolható lesz. Jó hír, hogy az érzelmek teljes spektrumának karácsonykor történő bemutatása teljesen normális jelenség. Hagyományok, elvárások és érzelmi kötődések csapnak össze, és miközben eltemetünk egy régi szokást, létrehozunk egy újat.
4 tanács, hogy harmonikus legyen az első közös karácsony
Az alábbi tippek abban segíthetnek, hogy ne hagyjátok magatokat elveszni a megfelelési kényszer és a bűntudat csapdájában.
1. Felkészítő beszélgetés
Még ha ismerjük is a partnert, nem árt egy karácsony előtti beszélgetés az ünnepi időszakról. Lehet, hogy az egyikőtök még a wc papírból is karácsonyi mintásat vesz, a másik viszont mindentől irtózik, ami, az ünnepi témakörhöz kapcsolódik. Mindkét hozzáállás érvényes, semmiképp
ne vitassuk el a másiktól a jogot, hogy kifejezze a karácsonnyal kapcsolatos érzelmeit.
Bátran érintsetek minden témát az ajándékozástól kezdve a menün át a lakás díszítéséig bezárólag, de beszéljetek filmekről, zenéről, karácsonyi vásárról vagy puncskészítésről. Minél több részletet osztotok meg a másikkal, annál pontosabban fogja látni, hogy mi vár kettőtökre az ünnepek alatt.
2. Karácsonyi kompromisszumok
A rákészülés jó esetben elvezet a második lépéshez, a kompromisszumhoz, amit egész évben gyakorolni kell, de ilyenkor különösen. Örüljünk, ha partnerüknek nem elváltak a szülei, hiszen így sem úszunk meg egy vadidegen családot idén karácsonykor. Ezért állapodjatok meg minden részletről: ki vezet, kinek a családjához mentek melyik napon, és mit visztek magatokkal.
Túlköltekezni nincs értelme, legyünk inkább kreatívak, de elsősorban nyitottak a többiekre. A karácsony rajongói fel nem foghatják, hogy más mit nem szeret ezen az ünnepen, de az első közös karácsonynál picit sodródhatunk az árral: vegyünk részt a másik család szaloncukorkötöző-versenyén vagy hallgassunk operát, ha a helyzet éppen úgy kívánja.
3. Legyenek saját hagyományok
De csak egy pontig sodródjatok, és figyeljetek arra, hogy saját hagyományt is teremtsetek, hiszen ez is a kapcsolat alapjaihoz tartozik. Ez lehet egy ugyanolyan mintájú zokni, közös fahéjas csiga sütés, forralt borozás az erkélyen vagy karácsonyi séta a közeli erdőben. A lényeg, hogy az új szokáshoz ne legyen másnak köze.
Az új kapcsolatnál ráadásul nagyon fontos, hogy töltsetek időt kettesben.
Igyekezzetek úgy kipipálni a családi kötelező programokat, hogy maradjon idő egy korcsolyázásra, mozizásra, összebújásra. Nincs az a Grincsre hajazó partner, aki ne örülne némi romantikának.
4. Ésszerű elvárások
Még aki nem perfekcionista, az is azzá válhat az első közös karácsonynál. A megfelelési kényszer azonban túl nagy nyomást helyez az emberre. Ilyenkor történik például, hogy sütő híján a mikróba tuszkoljuk a pulykát, vagy kenyérvágóval faragjuk a fenyőfát.
Nem kell irreális elvárásokat teljesíteni, ilyenkor a legkisebb kudarc is rendkívüli hatással bír. Az első közös karácsonynak is a szeretetről és a jelen örömteli pillanatainak megéléséről kell szólnia. Párként pedig érdemes lehetőségként tekinteni az ünnepi időszakra, amikor van mód a közös fejlődésre. Amíg őszintén beszéltek egymással az érzéseitekről, nincs az az odaégett vacsora, ami elronthatná a hangulatot.
Karácsony előtt mindenképp ellenőrizd ezt a 6 dolgot a lakásban.
Kiemelt kép: Getty Images