Rohanunk, kapkodunk, bárhová nézünk, teendőkkel teli papírfecniket találunk (noteszünk ugyanis már tele), nem csoda, ha olykor lankad a figyelmünk, és hibázunk. Igen ám, de nem mindegy, mekkorát, és hogy miben. Vannak ugyanis olyan hibák, amelyek következményei egészen a sürgősségi bejáratáig repítenek bennünket, vagy valamelyik családtagunkat. A karácsonyi balesetek bizony gyakoribbak, mint gondolnánk.
Statisztikák igazolják, hogy karácsony tájékán – a karácsonyi stresszfaktoroknak köszönhetően is – látványosan megnő bizonyos típusú balesetek és betegségek száma. Ezeknek a baleseteknek és megbetegedéseknek a többsége viszont könnyen megelőzhető lenne, hiszen nagy részük figyelmetlenségből, óvatlanságból fakad.
A leggyakoribb karácsonyi balesetek
Bármennyire sok is a feladat, legyünk résen: ha pedig másképp nem megy, kukázzunk le néhányat a teendőink közül. Nem éri meg, hogy az ünnepet kimerült orvosok között, kórházban töltsük.
1. Díszítéssel kapcsolatos balesetek
Csak az Egyesült Államokban átlagosan 18 000 ember kerül a baleseti osztályra az ünnepi szezonban díszítéssel kapcsolatos törések, zúzódások, vágások miatt. A leggyakoribb probléma esésekből fakad: rosszul kitámasztott létrák, egymásra pakolt és elcsúszó székek, a kapaszkodók hiánya, rossz mozdulatok, megszédülések.
Ezt követik a különböző vágások (helló, karácsonyfa befaragása a talpba!), és más szerszámok okozta sebek, sérülések. Súlyosabb vágást szenvedhetünk az összetört üveg karácsonyfadíszek feltakarítása közben is: ne nyúljunk a szilánkokhoz puszta kézzel! A leeső, törött üvegdíszek kisgyerekek és háziállatok esetében különösen veszélyesek. Mindig ellenőrizzük, hogy ezek megfelelően legyenek rögzítve!
Szintén a karácsonyi dekorációhoz kapcsolódóan kisebb-nagyobb égési sebek is előfordulnak (őrizetlenül hagyott gyertya a nem megfelelő helyen), de áramütésekre is volt már sajnos példa. Hogy a fenti baleseteket elkerüljük, ha egy mód van rá, mindig kérjünk segítséget, legyen valaki, aki tartja nekünk a létrát, adogatja a szerszámokat, és soha nem másszunk fel ingatag bútorépítményekre!
2. Konyhai balesetek
Karácsony körül megduplázódik a konyhai égési sérülések száma. Az NHS adatai szerint Nagy-Britanniában évente több ezer ilyen esetet kezelnek az ünnepek alatt. A forró sütő és a forró olaj okozza a legtöbb konyhai gondot, emellett a komolyabb vágások száma is megnő.
Ez utóbbit meglepő módon leginkább a tompa, nem jól élezett kések okozzák. Mivel nehéz velük bánni, gyakrabban megcsúsznak és szaladnak bele tenyérbe, hüvelykujjba – ami épp az útjukba kerül. Ne rohangásszunk a konyhában, használjunk edényfogó kesztyűt, és mindig tartsunk rendet magunk körül. Ha láb alatt vannak, inkább zárjuk ki erre az időre a házi kedvenceket a konyhából.
Íme tuti útmutatónk a cicabiztos karácsonyfához! Kattints!
3. Fulladásos balesetek
Újabb érv amellett, hogy kevesebb, de jó minőségű terméket vásároljunk: a gyenge, rossz alapanyagokból készült gyerekjátékok gyorsabban törnek, esnek darabokra, így nagyobb az esélye, hogy a gyerek lenyel belőlük valamit. Baj, ha lenyeli, de még nagyobb baj, ha megakad félúton, és fuldokolni kezd tőle. Ugyanez érvényes a díszekre is. Ha kicsi gyerek van otthon, tegyünk asztalra a karácsonyfát, olyan magasságba, ahol nem érheti el, ahonnan nem tudja lerántani sem.
Fulladásos baleset egyébként felnőttekkel is előfordulhat, ha karácsonyi vacsora közben már a tetőfokára hágott hangulat, nevetés vagy beszéd közben könnyen félrenyelhetjük a falatot. Figyeljünk az evésre, ne ugráljunk közben, és a gyerekeket se engedjük tele szájjal fogócskázni az ünnepi asztal körül.
4. Túlzott alkoholfogyasztással összefüggő balesetek
Bár összességében sajnos a hazai közlekedés biztonsága romló tendenciát mutat, az ittas vezetésből fakadó balesetek száma – vélhetően a sűrűbb ellenőrzésnek köszönhetően – egyre csökken. Ezzel együtt az ünnepi időszakban továbbra is gondot okoz az utakon az ittas vezetés.
De nem csupán a volán mögött okoz gondot az alkoholfogyasztás.
A korábban felsorolt balesetek közül szinte mindnek jelentősen megnő a kockázata, ha túl sűrűn nézünk a pohár fenekére az ünnepi készülődés közben.
Lankad a figyelmünk, romlik a koncentrációnk, pillanatok alatt megvan a baj. Vigyázzunk, és tartsunk mértéket!
5. Elcsúszások, esések
Íme, még egy érv a rohanás ellen a lassúság mellett. Ne kapkodjunk, ne siessünk, ne egyensúlyozzunk egyszerre három nagy méretű kék műanyagzsákot a hátunkon, és három dobozt a fejünk tetején – tűsarkúban. Még óvatosabbak legyünk, ha mínuszok röpködnek. Bármikor ráléphetünk egy fagyott felületre, elcsúszhatunk a lépcsőn, a kerti ösvényen, a garázsbeállóban, de egy kevésbé frekventált járdán is.