- A demencia gyűjtőfogalom, olyan betegségeket jelöl, amelyek során memóriazavar tapasztalható.
- Mai becslések szerint világszerte 55 millió embert érint ez az elbutulással járó állapot.
- Karácsonykor könnyen felmérhetjük, hogy romlott-e a demenciában szenvedő rokonunk állapota abból, ahogy történeteket mesél és ahogy bevásárol.
A legtöbb családban a karácsony az egyetlen olyan esemény, amikor tényleg egyszerre mindenki összegyűlik, a legkisebbektől a legidősebbekig összes rokon jelen van. Ráadásul minden família saját hagyományokat követ: van, ahol társasjátékokkal ütik el az időt, van, ahol a közös sütés-főzés jelenti az ünneplést és persze a klasszikus adventi filmek vagy a mise sem marad ki.
A hangsúly valószínűleg minden család esetében az együttléten van, hiszen sokan évente csak egyszer tudnak így együtt időt tölteni. Ha egy családtaggal hónapok óta nem találkozunk, akkor érhetnek meglepetések, a kicsit sokat nőnek, a nagybácsi esetleg szakállat növesztett, az idősek állapota viszont sajnos romolhat néhány hónap elmúlásával is.
A demencia romló tünetei is nagyon jól megfigyelhetőek az év végi, ünnepi időszakban.
A demencia 5 tünete karácsonykor
John Ramsay, a Social-Ability demenseket segítő program alapítója 5 olyan jelet sorol fel, amelyek hangsúlyossá válnak karácsonykor. A kognitív problémákkal küzdőket támogató intézmény vezetője saját, demenciával küzdő édesapjával kapcsolatos tapasztalatai is alátámasztották a következőket.
1. Nevek keverése
Ez az egyik olyan tipikus, demenciára utaló tünet, ami nyilván a hétköznapokban is előfordul: nem jut a beteg eszébe az egyik szomszéd, a volt osztálytárs vagy kolléga neve. Azonban ha karácsonykor a legközelebbi rokonok nevét is hosszan keresi valaki, az már intő jel.
Kapcsolódó: Ez a beszéd- és látásváltozás előre jelezheti a demenciát
2. Kihagyások, feledékenység
„12 éves voltam, amikor apámnál demenciát diagnosztizáltak, visszagondolva, az egyik jel az volt, hogy gyakran elfelejtette, mi történt az imént, és ránk hagyatkozott, hogy megmondjuk neki, mi a következő lépés – emlékszik vissza John Ramsay. – Ha egy ideje nem láttuk szerettünket, aki mostanra elfelejtette, hogyan kell elvégezni a napi vagy ünnepi teendőket, akkor ez a demencia jele lehet.”
3. Fizikai képességek romlása
John Ramsay-ben mély nyomot hagyott az is, amikor az édesapja a szokásos karácsonyi nagy sétáiról lemondott. Bár a demencia kezdeti szakaszában a demens betegek még igen aktívak, és jót is tesz nekik a testmozgás, hirtelen romolhat az állapotuk, és nem találnak vissza a saját otthonukhoz.
Inkább kísérjük el az idős, memóriaproblémákkal küzdő családtagokat a napi sétájukra!
A demencia későbbi fázisában pedig leromlik a betegek fizikai állapota is, lemondanak olyan hagyományos karácsonyi aktivitásokról, mint a kert vagy a ház feldíszítése, a karácsonyfa beszerzése vagy a sütés-főzés.
4. Elvesztik a fonalat
A demensek kommunikációs képességei is romlanak idővel. A nagy, családi anekdotázás közben elkalandoznak, nem tudják, miért kezdték el mesélni a történetet. Esetleg el is felejtik, mi volt a sztori vége, de az is nagyon jellemző, hogy a memóriazavarral küzdők egy nap többször is felidézik ugyanazt a régi históriát, és észre sem veszik.
5. Felhalmozás: többször is megveszik ugyanazt
Jellemző még, hogy a betegeket vásárláskor cserben hagyja a memóriájuk. Mondjuk bevásárolnak hétfőn a bejglihez, elteszik a kamrába, majd másnap és harmadnap is akár megveszik ugyanazt az élelmiszert.
Ha úgy tűnik, hogy a demens szerettünk gyűjtöget, felhalmoz mindent, az lehet azért is, mert elfelejti, hogy már megvette. Vessünk a kamrára, szekrényekre egy pillantást, és ha egy hadseregre való ünnepi szalvéta, gyertya, csomagolópapír, mézeskalács vagy bejgli alapanyag van otthon, akkor baj van.
A demencia karácsonykor romlik
Az ünnepek alatt azért is lehet jobban megfigyelni a betegeket és észrevenni a tüneteket, mert a mentális állapotuk romolhat. A demenseknek a hétköznapok adnak némi kapaszkodót, ám a karácsony alatt jönnek-mennek a rokonok, nem ugyanakkor esznek és fekszenek le aludni, vagyis felborul a napirendjük.
„A környezet és a napi rutin változásai megterhelhetik a demenciában szenvedőket, nehezen tudnak alkalmazkodni más környezethez. Nem tudnak tájékozódni és ettől még stresszesek is lesznek” – állítja John Ramsay, aki a saját egészségügyi intézményében rengeteg családot segít, hogy demens családtagjukkal is teljes életet élhessenek.
Ha látjuk a szerettünkön, hogy megviselik az ünnepek, mert felerősödtek a tüneteik, akkor ragadjuk meg az alkalmat és beszélgessünk erről velük. Kérdezzük meg, mit tapasztalnak magukon, és miben tudnánk nekik könnyebbé tenni a hétköznapokat vagy az ünnepeket!
Kapcsolódó: Ez az ásványi anyag védhet a demenciától
Kiemelt kép: Getty Images